Не е рядкост млади майки да питат за детския страх. Онези от тях, които смятат този страх за неоснователен, грешат, защото детето по принцип е по-искрено в своите преживявания.
Неговата психика, до около училищна възрас,т работи на „безопасен режим”. Ако се страхува от нещо, то ще продължи несъзнателно да се страхува от него и в зряла възраст.
Детският страх трябва да се преработи, но това го направете спокойно и обмислено. Един от най-честите страхове, които изпитват децата е този от вода. В по-ранна възраст детето се страхува да бъде потапяно във ваничката, докато на по-голяма възраст страхът от вода рядко причинява аквафобия. По-често по-голямото дете може да се страхува от удавяне (хидрофобия), но са необходими основателни причини за такъв страх.
Нормално е човек да изпитва страх, той е основна емоция, защитна реакция на тялото.
На възраст до една година няма нужда да къпете бебето със сапун или да използвате често шампоан. По-добре е да добавите малко настойка от лайка към водата. Ако новороденото се страхува да е във водата, това трябва да е предупредителен сигнал за родителите. В края на краищата бебето прекарва първите минути от живота си в околоплодната течност в корема на майка си. В идеалния случай първата му среща с водата би трябвало да бъде благоприятна за мъничето. Защо трябва да се страхува?
До около шест месеца бебетата не изпитват силни чувства. През този период от живота децата се нуждаят само от задоволяване на основните си физиологични нужди: храна, дишане, сън и дефекация. Ето защо, ако детето се страхува да го къпят, най-вероятно това не е проява на страх, а дискомфорт при контакт с водата.
Например, на едно дете може да не му харесва, когато водата е твърде гореща или твърде хладка, или контактът с нев при бързо потапяне на тялото му, хлъзгавото дъно на ваната, когато има твърде много вода или пък ваната е твърде голяма, ако има обезпокоителен сърбеж или обриви по тялото (при контакт с вода, кожата в областта на дразнене започва да щипе), ако поведението на възрастния е нервно. При новородените не е трудно да се реши проблемът с неприязънта към процеса на къпане. Достатъчно е да изкъпете детето правилно следващия път и то вече няма да се страхува от водата.
За удобна на детето баня трябва да имате предвид няколко правила: Преди потапянето му изпробвайте водата с опакото на ръката или лакътя си. Или се придържайте към температура от 36-37 градуса по Целзий. За бебешката вана е необходима много малко вода. Имайте предвид, че когато тялото на детето е потопено, водата ще се издигне по-високо. Добре е мама да пусне приятна музика преди къпането. Децата запомнят звуците добре и свикват да са във водата на определена мелодия.
Увийте бебето в малка тънка пелена и тогава го занесете във ваната. Първо, трябва да поставите крачетата му във водата и оставете бебето да ги движи, да свикне с това. Постепенно спускайте бебето по-надолу, като от време на време поливате малко вода върху него с длан. Най-важното - дръжте главата му на ръката си. Повечето бебета не обичат водата да тече по лицето им. Ето защо е по-добре да измиете шампоана, като поливате главата му от чаша или каничка. В този случай трябва да наклоните главата на детето назад.
Добре е майката да има помощник, който след изкъпването ще увие бебето в кърпа. Дори детето да е малко непослушно, няма страшно. Нахранете го и го оставете да си почине.
При по-големите деца ситуацията е малко по-различна. От 6 месеца до около една година бебето по-съзнателно възприема какво се случва наоколо. Мъничето започва да проявява своите предпочитания към играчките и към хората. На тази възраст можете да разберете дали детето обича да е във водата, или го прави без особено желание. Това се вижда, когато бебето се къпе съвсем нормално и изведнъж забележите, че то започва да се страхува.
В този случай не трябва да му се сърдите и да се опитвате да го принудите да се къпе, по-добре е да пропуснете една баня и да се опитате да разберете причините за такова рязко отклонение от установените вече традиции. Спомнете си как мина последното му къпане. Може би тогава вашето мъниче е било наранено или ударено, може би е погълнало вода (бебето кашля ли по време на къпане?), или беше необичайна температурата на водата, или се изплаши от изтичането на водата. Крещяха ли му по време на къпането, бебето започна да се страхува от миенето на косата, нещо падна и оплиска детето, след къпане са забравили да му почистят ушите и в тях е останала течност…
При подобни случаи то има нужда от помощ, за да забрави страха си. Говорете с него, обяснете му, че няма причина да се страхува. Създайте му интересни условия за къпане: Поставете специална постелка за баня, вземете различни играчки, шапка за баня.
Преди къпане изберете подходящата температура на водата. Не оставяйте бебето да се къпе твърде дълго, на тази възраст са достатъчни 5-10 минути. След къпане почистете ушите му, нахранете го и го оставете да си почине. Най-вероятно причината за страха ще бъде забравена и любовта към водата ще се върне. Основното нещо е да не настоявате и бебето ще спре да се страхува.
Дори деца над една година могат да се страхуват от водата. И въпреки факта, че първото му запознанство с водата беше отдавна, страхът може да се прояви при всяка неуспешна водна процедура. На възраст от една до две години бебето все още няма да може да каже причините за страха си, но ще има нужда от помощ, за да го преодолее.
Не настоявайте и не бъдете агресивни! На тази възраст можете да говорите с детето, да го успокоявате, да го помолите да покаже какво го е уплашило. В някои ситуации бебето се страхува от празна вана, в други - от пълна. А понякога просто е палаво.
Людмила Шарова, детски психолог
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg