Най-напред е необходимо да се уточни какво означава бебето да се задави. Дихателната система на малкото дете е несъвършена по обективни причини.
При неприятно стечение на обстоятелствата и неспазване на предпазните мерки от родителите, бебето може да се задави с храна, напитки или малки предмети.
Това означава, че храната или течността не са попаднали в хранопровода, а в дихателните му пътища. Като любящ и грижовен родител, трябва да знаете основните признаци кога бебето се задавя и да придобиете уменията да му помогнете. Преди да разберете какво да правите, ако бебето се задави, трябва да научите как да диагностицирате симптомите. В такива случаи може да има два сценария за развитие на събитията - лек и тежък.
Признаци на леко задавяне
Бебето започва да плаче, появява се рефлекторна кашлица, започва да повръща. Детето обаче е в съзнание, дишането му не е спряло.
Признаци на тежко задавяне
Устата на бебето е отворена, но то не издава звук, държи се за гърлото, ясно виждате ужаса в широко отворените му очи, повишава се слюноотделянето, посинява му кожата, дишането е трудно, загубва съзнание.
Не забравяйте, че ако бебето ви плаче, това означава, че дишането му е свободно. Кашлицата в този случай допринася за самопречистването, която може да достигне до повръщане. Тялото включва своите механизми за самопомощ в критична ситуация като тази.
И лекият, и тежкият случай изискват на първо място от родителите самообладание. Да, трудно е, особено за мама. Но самоконтролът ще ѝ помогне да оцени адекватно ситуацията и да предприеме необходимите действия, за да се предотврати влошаването на ситуацията.
Като правило, в леката версия, трябва да заемете позицията на наблюдател и да изчакате, докато детето кашля или повърне, за да освободи дихателните си пътища.То е много уплашено, така че внимателно го успокойте. След известно време дишането му ще се възстанови.
Внимание! В никакъв случай не трябва да удряте неконтролируемо пострадалото бебе по гърба, това може само да влоши ситуацията.
Но какво ще стане, ако детето ви се дави и задушава? Ето последователността на вашите действия: Веднага извикайте спешна помощ! Дайте първа помощ на бебето си.
Внимание! Ако детето се е задавило с някакъв чужд предмет не се опитвайте да го извадите сами, това само ще влоши ситуацията.
Разбира се, най-добре е предварително да се придобият знания и умения за осигуряването на безопасна реанимация.
Страховете на мама, че детето ѝ може да се задави
Първо, страховете на хората винаги имат някакви реални основания. Ако се страхувате от нещо, това означава, че в живота ви е имало подобни ситуации, може би в детството или пък сте станали свидетели на ужасен инцидент и това е дълбоко вкоренено в душата ви. Психолог може да предостави квалифицирана помощ за решаването на този проблем. Второ, неизвестното винаги е страшно, особено когато нивото на тревожност е високо. Тревожите се за децата си и това е естествено. Лошо е, ако преживяванията ви приемат крайна форма.
Знайте! Ако се страхувате, че детето ви ще се задави, значи нямате знания как да помогнете на бебето при такъв инцидент. На психологическо ниво изглежда така: разбирате, че бебето може да се задави, но ако знаете какво да правите в такава ситуация, съответно страхът значително намалява. И обратното.
Трето, каквито са ви мислите, такива са и делата ви. Изграждате своята реалност първо в главата си, а след това тя оживява. Това е отдавна доказан факт. Спазвайте превантивните мерки за безопасност по време на хранене. Постепенно, учейки детето си на правилното боравене с храни и напитки, вашето лично положително отношение ще помогне да избегнете повечето трагични обстоятелства.
Какво да направите, ако бебето се задави при кърмене?
Периодът на кърмене е решаващ момент в живота ви и на бебето също. То може да се задави, ако е в неправилно положение, ако е силен притокът на мляко, ако са дълги паузите между храненията. Ако рядко храните бебето си, то, твърде огладняло, ще се нахвърли и няма да има време да поглъща храната. А увеличаването на количеството мляко само изостря процеса. Затова трябва да слагате бебето на гърдата си по-често и да го правите правилно. Дори ако вашите действия са правилни обаче, никой не е имунизиран от непредвидени ситуации.
И все пак, какво да правите, ако бебето се задави от кърмата? Редът на вашите действия е следният: поставяте бебето на протегнатата си ръка с лице в дланта, дупето трябва да е над нивото на главата. С долната част на вътрешната страна на дланта правим пет резки, но внимателни удара в областта между лопатките в посока отгоре надолу, обръщате бебето по гръб (дупето все още е над главата) и натискаме пет пъти областта под ребрата, сякаш изтласкваме течността от дихателните пътища. Правете тези две манипулации последователно, докато детето започне да диша свободно.
При тежък случай (задушаване, загуба на съзнание) първо трябва да се обадите за линейка и да продължите реанимацията до пристигането на лекарите. Ако все пак паниката ви е обхванала и е невъзможно да предприемете правилно необходимите действия, тогава, когато се обаждате на лекаря, останете на линия и следвайте гласовите му инструкции.
Знайте! Бебетата могат да се задавят с вода или сокове, също така и ако храната им не е подходяща за възрастта или е неправилно обработена. Не забравяйте да научите на правилно поведение детето си, ако то е започнало да приема допълнителни храни. Уверете се, че по време на хранене то не се смее, не говори, не гледа анимационни филми.
Техника за първа помощ на Хаймлих
Хенри Хеймлих е разработил техника за първа помощ за бебета, жертви на чужд предмет, навлязъл в дихателните им пътища. Призната е в целия свят като най-ефективната техника, спасила живота на много деца и възрастни. Алгоритъмът на действията зависи от тежестта на състоянието на пациента - дали е в съзнание, или безсъзнание. Когато жертвата е в съзнание и във вертикално положение, хванете го отзад, дясната ръка е стисната в юмрук, лявата е поставена отгоре. Сгъвайки ги в лактите, правете резки движения в областта между ребрата и пъпа, докато дишането се освободи. Този вид помощ може да се предоставя на деца след една година.
Когато пострадалият е загубил съзнание, поставете го по гръб, седнете отгоре на бедрата му, ръцете ви се поставят по същия начин, както в първия случай. Главата трябва да лежи в права линия с тялото. Натискайте с бързи движения нагоре към диафрагмата, докато дишането се възстанови. В особено тежки случаи, след неефективност на горните действия, се извършва сърдечен масаж и изкуствено дишане.
И така, разбрахме какво да правим, ако бебето се задави от храна или кърма. Основното нещо е да следвате правилната последователност от действия. Не забравяйте, че паниката в такава среда не е най-добрият съветник, когато всяка секунда е ценна. Но най-надежден начин за защита на бебето ви са разумните превантивни мерки.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg