Можете да купите дрънкалка за бебето си още от самото му раждане.
Когато навърши три седмици, то вече ще се интересува от нея, съветват педиатрите. Като цяло на тази възраст всичко, което е ярко и движещо се, започва да го интересува. Бебетата се интересуват особено от дрънкалките, защото издават звуци.
Често ли се питате кога детето ще започне да държи играчка в ръцете си? Въпреки факта, че новороденото все още видимо не се интересува от играчки, то е с развит рефлекс на хващане. Ако нещо попадне в ръцете му то стиска и държи предмета, но без да осъзнава какво се случва. Може да бъде играчка, може да бъде пръста на мама или пък дрехи. Мъничето извършва такова действие несъзнателно и за да остави предмета от ръцете си се нуждае от помощ, за да освободи пръстите си.
Преди да се научи как да държи играчка в ръцете си, новороденото ще премине през няколко етапа:
Бебе на 8 седмици ще държи предмети поставени в ръката му и ще ги дърпа към устата си. От 4-я месец съзнателно ще взема играчките, които са попаднали в полезрението му и които го привличат. След 5 месеца детето ще се опитва да вземе играчки от креватчето или от друга повърхност. То ги хваща с двете си ръце, а също така се научава да ги стиска и с една ръка. На 6 месеца легналото бебе може да взема играчки, както и да държи различни играчки в двете си ръце.
Да предположим, че може да вземе дрънкалка с дясната си ръка и мека играчка с лявата. За да поиска детето да хване играчка в ръката си, тя трябва да е ярка и да е на разстояние около 40 см от него. Ако играчките са по-близо, то просто няма да ги забележи. Сега в магазините има голямо разнообразие от ярки дрънкалки. Основното нещо , за което трябва да внимавате при покупката им е звукът им да е твърде силен, в противен случай детето ще се уплаши.
Без тежки играчки!
Тежки играчки не бива да му се дават, защото бебетата все още ги изпускат и могат да се наранят. Ето какво е още по-забележителното: Ако през посочения период детето ви не извършва определени действия, това не означава, че изостава в развитието си. На каква възраст детето ще започне да държи играчка е много индивидуално. Ако не държи предмети в ръцете си на подходящата възраст, тогава със сигурност ще успее малко по-късно. И родителите могат да му помогнат в това. Необходимо е да научите детето да държи предмет в ръката си, когато е в добро настроение, с нежен глас на мама и по игрив начин. Бъдете търпеливи, тъй като това ще отнеме време и ще изисква много повторения.
Важно! НЕ сравнявайте детето си с другите новородени по никакъв начин!
Как да упражнявате бебето си да хваща предмети с ръце?
И така, обучението се състои от няколко упражнения: поставяне на играчката в ръката на дедето, хващане на предмети. За да може детето да ги хване ръцете си, трябва да му помогнете в това. То ще се научи да усеща, че пръстите му могат да стиснат нещо.
Преди да сложите играчката в ръката на детето, преместете я няколко пъти пред очите му. Но на правилното разстояние, за да я види. Бебето ще следва играчката с очите си. След това я поставете в ръцете му между палеца и всички останали пръсти през дланта. Така че определено да му е удобно да я държи.
При първите уроци свържете пръстите на детето със собствените си ръце. В началото бебето бързо ще освободи играчката от ръцете си. След това то ще започне да я държи за няколко секунди, а след това и по-дълго. Когато детето започне да държи играчката в ръката си доста дълго време, можете да усложните упражнението: леко я издърпвайте към себе си. Това упражнение ще накара детето да почувства напрежението в мускулите си.
За да може детето да се научи да хваща играчки, окачете ярък предмет до всяка ръка: лява или дясна, няма значение. В началото не бързайте да го затрупвате с играчки. Дайте му възможност и време да протегне ръка и да я вземе самичко. В крайна сметка за него е важно да научи механизма на движението и да го развие.
Докоснете гърба на ръката му, така че да отвори дланта си. Позвънете с дрънкалката, за да се заинтересува от нея, изчакайте детето да вземе избраната играчка. Сменете играчката, ако не е проявен интерес към нея. Преместете ръката на детето с играчката до свободната му ръка и му помогнете да докоснете предмета.
Важно! Никога не забравяйте да похвалите бебето си, когато то започне да държи играчки самостоятелно. Така се учи да се радва и да осъзнава успеха си. Не забравяйте да следите състоянието на играчките. Те трябва да са чисти, защото детето определено ще ги дърпа към устата си. Препоръчително е да купувате висококачествени играчки. Такива, които да не излъчват неприятна миризма, да са гладки, без фабрични дефекти, които биха могли да увредят деликатната кожа на детето.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg