Появата на дългоочаквано бебе е радост за младите родители. Предстоят обаче още много щастливи моменти, успехи, тревоги и грижи.
Новороденото скоро няма да започне да произнася думите изцяло, но първите му звуци ще бъдат чути от родителите след няколко месеца.
Много майки очакват този момент с голямо вълнение и нетърпение.
Кога да очаквате първите звуци?
През първия месец бебето само плаче или стене. Родителите няма да чуват други звуци от новороденото. Плачът е първият етап от развитието на речта. Ако слушате внимателно, ще чуете различни нюанси на гласни в плача.
Плачът на болката ще звучи по-протяжно и подобно на буквата "О". Плачът на радост и удоволствие от срещата с мама е подобен на буквата „А“. В началото на втория месец бебето започва да пробва гласа си. През този период бебето произнася прости гласни: “e”, “y”, “a”, “o”, “и”. Родителите чуват не отделни букви, а нещо като тананикане. Оказва се, че това се дължи на гърленото произношение.
Първоначално бебето тананика от удоволствие в пълна тишина или когато види познато лице. Тананикането е важен период в овладяването на речта, който трябва да се поддържа и развива. На преглед при лекар на първия месец определено ще бъдете попитани какви звуци издава детето ви, колко често гука. Етапът на гукане е кратък, продължава 3-4 седмици. Докато тананикането съвпада с общото ниво на развитие на слуха и зрението, развитието на гласовия апарат на мъничето. Бебето може дълго време да следва източниците на различни звуци и след това да се опитва да ги възпроизведе. Постепенно детето започва да прилага умението си да общува с другите.
Започват да се появяват съгласните звуци
Детето започва да произнася к, x, г и техните комбинации с гласни – агу, ку, кху, гу. Етапът на гукане продължава от четвъртия до петия месец. Понякога гукането се появява спонтанно при детето, най-често при гледане на играчки. Но постепенно детето започва да отговоря на общуването или усмивката на възрастен и любим човек.
Когато бебето започне да общува това е важен показател за неговото правилното и навременно развитие. Пикът на гукането е три месеца. Това е възрастта, в която вашият фотоапарат или видеокамера винаги трябва да са ви под ръка, за да заснемат прекрасните звуци на любимото ви бебе.
Често новороденото започва да реагира на определена песен, сякаш пее. То се опитва да произнесе първите срички на 4-5 месеца от живота си. Всичко започва със звуците б, м, р. Постепенно придобитите умения ще се подобряват и използват. В резултат на това бебето ще започне да изразява своите желания и емоции чрез отделни срички. След известно време бебешкият говор ще се образува от звуците.
До 12 месеца детето ще започне да произнася отделни думи, които се състоят от едни и същи срички: „мама“, „жена“, „тата“ и така нататък. На колко месеца детето ще започне да гука зависи от родителите.
Как да се научите да разговаряте с мъничето?
За много хора тананикането може да изглежда просто забавление. От него обаче започва формирането на речта. Разбира се, невъзможно е специално да се научи детето да си тананика. Но ако искате, можете да ускорите процеса. Това ще позволи на новороденото да се научи бързо и безпроблемно да общува с външния свят.
Как постигнете това? Общувайте повече с бебето си. От това започва възприемането на звуци и концентрацията на вниманието му. Всяко действие на майката трябва да бъде придружено с коментари и обяснения. Родителите трябва да обясняват на детето си какво правят. Разговорите с детето трябва да бъдат по време на къпане, повиване, кърмене и сутрешен тоалет.
В същото време речта на майката винаги трябва да бъде нежна, без остри изблици на емоции. Струва си да добавяте и нови гласни. Ако бебето започва да тананика, тогава можете да му помогнете да развие уменията си. За да направи това, майката трябва да повтори изговорените звуци след бебето, като същевременно добавя нови.
Трябва да започнете с прости гласни и съгласни. Децата обичат да имитират възрастните. Новороденото ще се опита да повторя след майката. Когато новородените започнат да гукат се препоръчва да се масажират ръцете му. На дланите има точки, които са свързани с областите на мозъка, отговорни за развитието на речта. Освен това можете да заинтересувате детето чрез игри с пръсти. Така се развиват фините му двигателни умения.
Но ако новороденото не гука?
Много родители започват да се паникьосват, ако месец след раждането детето им не гука. Трябва да се отбележи, че новороденото е жив организъм и му е необходимо известно време, за да развие определено умение. В този случай много зависи от темперамента на бебето. Някои деца започват да възпроизвеждат първите гласни още на третата седмица от живота си, а някои са мълчаливи по природа.
Има ситуации, когато детето започва да гука, но след известно време замлъква. Това е съвсем нормално. Може би бебето се готви да научи нови срички. Гукането се възобновява след известно време, но има някои промени в него. Новороденото започва да пищи или да се смее. Тананикането може да спре и поради външни фактори. Това се случва при деца, които не се чувстват добре или са преживели стрес. Те трудно общуват с другите.
Какво да направите, ако детето ви не гука?
Ако речта му не се възстанови в рамките на 8 месеца, тогава бебето трябва да бъде прегледано от педиатър. Може би има неврологично разстройство? Не изключвайте проблеми със слуховия му апарат. Специалист от тесен профил ще помогне да се установят причините за забавеното развитие на речта: отоларинголог или невролог.
В заключение: Сега знаете кога децата започват да гукат, да си тананикат. Първите звуци са много важни за по-нататъшното развитие на речта му. Ако детето откаже да издава типичните звуци, тогава родителите могат да го насочат към това. Те трябва да прекарват повече време с бебето си и да следят внимателно развитието му.
Ако бебето започне да гука и да се усмихва с удоволствие, когато види познати лица, това са сигурни признаци на нормално развитие. В такива моменти родителите не трябва да реагират бурно. Това може да изплаши бебето. За да може бебето да се развива нормално и да опитва нови звуци си струва да го обградите с обич и нежност.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg