Децата много обичат тестените храни и от ранна възраст започват да проявяват интерес към тях.
От 7-месечна възраст на бебето вече могат да се дават безквасни бисквити и бебешки бисквити.
Специалистите препоръчват родителите да включат хляб от пшенично брашно в менюто на бебето не по-рано от 8 месеца. А запознаването с черния хляб е по-добре да се отложи до три години.
При спазване на определени правила бебето ще може напълно да се наслади на вкусния продукт, а тялото му ще получи максимална полза. Ето как да въведете хляба в диетата на бебето си и с какво е полезен за него:
Колко хляб може да се даде на едно дете?
На 8-9-месечна възраст бебето започва да се запознава с белия хляб. През този период количеството му трябва да бъде само 3-5 г на ден. До 10 месеца порцията може да се увеличи до 10 грама, ако детето няма алергии и храносмилателни проблеми.
Започвайки от 1 година порцията хляб постепенно се увеличава и до две години може да бъде 70 г. Дневната порция хляб за деца от три до четири години е 80-100 г, от четири до шест години - 120 г. по време на всяко хранене.
Как да включите хляба в диетата на детето си?
Трябва да започнете с малко парченце - с размера на оризово зърно. То трябва да се накисва - например в супата. Препоръчително е да направите това сутрин, за да проследите евентуална алергична реакция на детето. Ако запознаването с новия за него продукт е преминало успешно, трохите могат да бъдат допълнени със зеленчукови или месни ястия. Основното нещо е да се уверите, че бебето ви няма да се задави с трохи или с твърде голямо парче хляб.
С какъв хляб да захраните бебето си?
Въпреки цялото очарование на пресния хляб, по-добре е да почерпите детето си с вчерашния хляб. Пресните сладкиши, приготвени от бяло брашно, съдържат голямо количество глутен – природно лепило, поради което специалистите препоръчват да давате на децата вчерашен хляб.
Той е по-безопасен за бебето и няма да му причини дискомфорт. Когато избирате между обичайната вчерашна „тухла" и пресен хляб, дайте предпочитание на първия. Съставът на нарязания хляб включва голямо количество маргарин. След навършване на определена възраст в диетата на детето трябва да се включат и други видове хляб.
Ръжен хляб?
НЕ се допуска в диетата на дете ръжен хляб преди да навърши три години. Това е така, защото съдържа олигозахариди, които могат да причинят газове и дискомфорт в корема. Трябва да започнете запознанството с такъв хляб с малка порция (около 10 g). Постепенно количеството на продукта може да се увеличи до 50-60 g (при липса на отрицателна реакция).
Печива с трици
Не се препоръчват за деца под три години. Изключение може да има само при назначение на лекар - ако детето има постоянни проблеми с изпражненията или е с наднормено тегло.
Хляб с добавки?
Хляб с ядки, семена и подправки се въвежда в диетата на бебе след навършването на година и половина. Това трябва да се прави с голямо внимание поради големия брой алергени в състава на такъв хляб.
Сладки кифлички с масло
Не се препоръчват за деца под три години. Ароматният мъфин е много по-малко полезен от белия или ръжения хляб. Мазнините и захарите в някои тестени храни присъстват в излишък. Най-полезен както за деца, така и за възрастни, е хлябът от пълнозърнесто брашно, тъй като съдържа повече фибри, витамини и микроелементи.
Полезни свойства на хляба
1. Съдържа витамините Е, РР, В1, В2, В6 и микроелементи - магнезий, калий, желязо, манган, калций, фосфор. Осигурява пълноценно развитие на тялото, участва в работата на всички вътрешни системи
2. Диетичните фибри нормализират работата на червата.
3. Нишестето, превръщайки се в глюкоза, подобрява мозъчната функция.
4. Приятният аромат на пресен хляб възбужда апетита.
Възможна вреда
Пшениченият хляб съдържа глутен, който често причинява алергии при някои бебета. Отрицателна реакция може да възникне и поради съдържанието на различни консерванти и други химически добавки в продукта. В този случай се препоръчва да изключите хляба от диетата на детето и да се консултирате с педиатър.
Както всички продукти от брашно, хлябът има високо съдържание на калории, така че трябва да го ядете умерено. Прекомерната консумация на този продукт увеличава риска от затлъстяване, диабет, предизвиква нарушения в работата на сърцето и кръвоносните съдове.
Освен това честото похапване на парче хляб може да компрометира апетита на бебето, така че то да откаже основната храна.
Специалистите обаче препоръчват хлябът да бъде включен в диетата на децата. При навременна и умерена употреба хлябът ще бъде само от полза за бебетата.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg