Много често, когато става въпрос за бебешкия сън, майките казват: „Бебето спеше дълбоко, докато не започнах да му сменям памперса.
Но в този момент то се събужда и се проточват много часове на будност, след което на сутринта най-накрая заспиваме.”
В тази връзка възниква въпросът дали трябва да сменя памперса през нощта и дали няма да е много страшно, ако остане един и същ през цялата нощ?
Нощта е време за сън
На детето трябва да му е удобно и спокойно през нощта. То трябва да носи удобно облекло за сън. Комфортната температура на въздуха също е много важна. Стаята не трябва да е прекалено гореща или прекалено студена. Трябва да е тъмно. Детето се нуждае от тишина. Това са базисните условия за сън, които помагат на всяко бебе да спи здраво. Всяка възраст на детето има свои собствени норми на сън и бодърстване.
Без излишни движения през нощта!
Много притеснителни майки са склонни да проверяват детето си по десет пъти на нощ. Дали не се е изпотило, дали крачетата му не са студени? Диша ли, вдигна ли температура? И, разбира се, постоянната проверка дали на памперсът не е пълен.
Важно е мама да разбере, че през нощта може да се мине без смяна на памперси. Вместо това можете да започнете да оставяте бебето си през нощта без пелена. За да направи това, майката, след като е чула първите признаци на събуждане на детето, го вдига на ръце, дава му гърдите си и го държи над леген или пелена. Детето се изпикава и скоро след това заспива.
Тази техника е подходяща за едни, за други не. Но е важно майките да знаят, че съществува. Факт е, че детето може да усети пълнотата на пикочния си мехур през нощта, но поради незрялост на системите за вътрешна контрол да не може да пикае.
Дълго въртене, кърмене, тревожност
В подобни случаи горната техниката на „поставяне” може да помогне. Освен това, ако овладеете горната техника, можете значително да спестите за семейния бюджет. Всъщност в този случай ще ви трябват пелени само за дълги пътувания, за посещения извън дома или за разходка.
Ако използвате памперс през нощта, важно е да разберете, че не е необходимо да сменяте пелената на бебето след всяко уриниране.
Съвременните материали, от които са направени, позволяват на детето да остане сухо за по-дълго време. Понякога майките казват, че през деня никога не държат бебето с пълна пелена и я сменят след всяко уриниране. Тогава възниква въпросът защо изобщо се използва пелена, не е ли по-лесно да се обуят обикновени гащички? Много по-икономично и полезно е за развитието на детето.
След дефекация обаче пелената трябва да се смени, защото в противен случай рискуваме да бебето да получи обриви, зачервяване. Освен това неприятната миризма не допринася за здравия сън. Но трябва да се отбележи, че през нощта такава неприятност не се случва твърде често.
Как се сменя памперс през нощта?
Така или иначе, ще се налага понякога пелената да се сменя и през нощта. В идеалния случай това се прави на тъмно. Максимумът, който родителите могат да си позволят, е да включат нощна лампа с приглушена светлина. Не бива да се включва основната светлина, защото рискувате да събудите детето. И тогава то, след като е почистено, няма да може да заспи бързо. НЕ трябва да разговаряте с детето, сменяте пелената безшумно, без да се разсейвате.
Най-добре е да не гледате детето си в очите. Ако видите, че започва да се събужда и все още е полузаспало, зрителният контакт не е желателен, тъй като ще предизвика усмивка и желание за взаимодействие. Това е особено силно важи за бебета на възраст над 2 месеца, които, като видят мама, веднага започват да гукат и да общуват. И дългото приспиване в този случай ви е гарантирано. Правите всичко бързо, буквално за няколко секунди. За да направите това, не забравяйте да поставите всичко необходимо на една ръка разстояние вечерта преди лягане.
Не се увличайте прекалено по мокрите кърпички
Те са готини, удобни, с тях могат да се измият добре някои „интересни” места сутрин. През нощта целта ви е да "изчистите" детето със скоростта на снайперист. Сменили сте памперса, легнали сте до бебето, дадохте му да суче. Вече можете да продължите да спите.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg