Кърмещата майка е ключът за правилното хранене и формиране на новороденото дете.
Придържането към здравословното хранене е от полза не само за мама и детето, но то създава вкус към добрата храна на мъничето.
Кърмещото дете вече не е така здраво свързано с мама, както когато е било в утробата й. Сега майката може да се наслаждава на продукти, които по време на бременността се считат за опасни. Но е важно да се отбележи, че и по време на кърменето е важно майките да се придържат към някои правила за безопасност по отношение на продуктите, които приемат. Вижте на кои продукти кърмещата майка може
Спокойно се наслаждавате на:
Рохко сварени яйца, риба, месо и домашни птици.
- Месни деликатеси и закуски, но те не трябва да съдържат натрий и нитрати.
- Пастет, месни пасти, пушени морски дарове, салата с яйца, салата с риба тон, салата с пилешко месо или салата с морски дарове.
- Купени от магазина непастьоризирани млечни продукти, сайдер и непастьоризирани сокове.
- Продължавайте да ядете мед.
Някои царевични сиропи представляват опасност за деца до 1 годинка от възможността за развитие на ботулизъм – рядко, но много сериозно паралитично заболяване. Стомашният тракт на майката унищожава всяко потенциално присъствие на спорите на ботулизма преди да попаднат в кръвта й от там в майчиното мляко.
Кисели храни
Цитрусови плодове и домати, храни със силен вкус като чесъна, „газообразна храна” като например броколи и цветно зеле, свързани с подуване на корема и нервност при детето, но те не безпокоят чак толкова бебетата. Всички тези продукти са част от здравословното хранене, така че кърмачките могат да ги пробват.
Кои храни следва да избягват или поне ограничават кърмещите майки? Разпространено е мнението, а също и според някои специалисти те са сред ключовите алергени – мляко, яйца, фъстъци, други ядки, соя, пшеница, риба и миди. Но към настоящия момент се смята за правилно точно обратното. Защото въздействието върху детето на така наречените „алергични” храни може да помогне на организма му да се научи да ги понася. Пълното избягване без медицински причини заради страх от алергии няма да позволи на имунната му система да „научи”, че на практика тези храни не са вредни.
Равносметката: Хранете се разнообразно, за да може още в самото начало да тренирате имунната система на вашето бебе. Но задължително се консултирайте с вашия педиатър, ако забележите някакви отклонения.
Какво трябва да ограничавате?
По време на кърменето е най-добре да избягвате някои добавки и химии. Такива продукти и съставки, които е най-добре да ограничавате или избягвате през този период са:
Кофеинът. Макар да няма никакви доказателства за това, че кофеинът намалява количеството на майчиното мляко, най-добре е да наблюдавате детето си, за да определите как то понася изпитото от вас кафе. Ако очите на детето са широко отворени, ако е активно, предпазливо или суетящо се, възможно е то да е прекалено стимулирано от изпитото от мама кафе. Децата на майките, които по време на бременността изцяло са отказали кафето по-силно реагират на кофеина в майчиното мляко. Ако сте забелязали някаква реакция, по-добре спрете кафето и направете нов опит след няколко месеца.
Кофеин обаче има не само в кафето. Например в зеления чай, мате, йерба мате, черен чай, някои лекарства срещу главоболие и мигрена, в шоколада, газираните и някои енергийни напитки.
Риба с живак. Метилживакът се съдържа в продуктите, които изяжда рибата и остава в организма й. Когато кърмеща жена яде такава риба, известно количество от него попада в майчиното мляко и може да навреди на развиващата се нервна система на детето.
Иначе рибата е много важен източник на висококачествени хранителни вещества – от протеини до мастни киселини. Поради това не избягвайте всички риби, но избягвайте такива, които съдържат повече живак като акула, риба меч, кралска скумрия . Вместо това се старайте всяка седмица да консумирате риби, които с ниско съдържание на живак, като дива сьомга, консервирана лека риба тон, скариди, сардини. Ако не обичате риба, то е добре да приемате хранителни добавки с омега-3 мастни киселини.
Изкуствени подсладители. Кърмещите жени е добре да бъдат внимателни с използването на изкуствените подсладители, включително захарин, сукралоза, стевия, аспартам и ацесулфам-К. Когато ви се прииска нещо сладко изберете 100% чист мед или чист кленов сироп, както и обикновената тръстикова захар, но в умерени количества.
Алкохол. Американската академия по педиатрия твърди, че употребата на алкохолни напитки трябва да се сведе то минимум и рядко, а кърменето след прием на алкохол трябва да е чак след два часа и повече, за да се минимизира концентрацията му в майчиното мляко. Не се препоръчва изцеждане, освен ако майката не е пияна и се нуждае от облекчение. Но тази кърма задължително се изхвърля.
Шоколад. Кофеинът в шоколада не само че ще развали съня на вашето мъниче, но на много от бебета той действа разхлабващо. Яжте шоколад в умерени количества като внимателно наблюдавайте става ли акото на детето ви течно.
Магданоз, мента и градински чай. Макар да са билки и да придават прекрасен вкус на храната, могат да се отразят негативно върху количеството на майчиното мляко. Употребявайте ги внимателно или въобще се откажете от тях, докато кърмите, ако забележите, че детето ви е забавило растежа си.
Чесън. Майчиното мляко придобива вкуса на това, което мама е изяла. Изследвания показват, че на децата им допада този широк спектър от вкусове. Но чесънът – това е мирис, който не се харесва на много деца. Ако скоро сте яли чесън, а бебето ви отказва да суче – изводът е ясен.
"Газови” храни. Продуктите, които образуват газове – като бобът, брюкселското зеле, зелето, броколите, цветното зеле, могат да създадат проблеми на детето ви. Оригване, газове, подуто коремче могат да се наблюдават след като майката е приела такава храна. И ако детето ви има колики, то ще страда от тях още по-силно.
Какво да правите?
Майките кърмачки трябва да се хранят разнообразно с богати на вещества продукти, включително с плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, не тлъсти протеини, обезмаслени млечни продукти, бобови, семена и ядки. Сведете до минимум рисковете, като спазвате правилата за безопасност на хранителните продукти.
Ако подозирате, че вашето бебе, което кърмите, реагира на нещо в храната ви, започнете да си водите дневник на храненията, за да отбелязвате какво ядете и пиете. Също така записвайте как и кога се храни бебето ви, а също, ако сте забелязали някакви симптоми по време на кърменето. Подобен дневник ще ви помогне да установите закономерностите, което пък ще помогне на лекаря да ви даде най-точните съвети.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg