Промяната в дишането на бебето веднага трябва да предизвика вниманието на родителите.
Този тревожен симптом може да е съпроводен със странични звуци или промяна в гласчето. За да се ориентирате грамотно в ситуацията и навреме да предприемете правилните мерки е необходимо да знаете кое дишане на малкото дете е нормално и какви могат да са причините за промяната му.
Особености на детското дишане
Организмът на бебето се различава коренно от строежа и функционирането на възрастния. За това си има причини, а те са:
- Неголемият жизнен обем на белите дробове на детето водят до учестено вдишване и издишване
- По-тесните и еластични бронхи, гърло и трахея, сравнено с възрастните. Колкото по-голям е просветът, толкова по-лесно се запушва със слуз при възпалителни заболявания.
- Лигавицата, покриваща дихателните пътища, е склонна към подуване и произвежда голямо количество секрет. В резултат на това слузта бързо се сгъстява и затруднява дишането.
- По-висока, в сравнение с възрастните, нужда от кислород за осигуряване на метаболитните процеси и активният растеж.
- Незрялост на нервната система, белите дробове и целия организъм като цяло при недоносените новородени провокира нарушения на вдишването и издишването.
- Слабите междуребрени мускули и недоразвитите белодробни алвеоли при здрави деца под една година обясняват шумното им дишане.
- По-висока, в сравнение с възрастните, е тенденцията за развитие на системни алергични реакции.
Тези различия се изравняват в процеса на растежа и развитието на детето и с времето неговата дихателна система не се отличава от тази на възрастния човек.
Признаци и причини за промяна в дишането
Промяната в ритъма, честотата, дълбочината на вдишването и издишването може да имат различен произход. Учестено дишане се появява при следните случаи:
- при излагане на повишени температури на околната среда, когато се навлиза в районите на разреден въздух (например в среднопланински условия или при дълъг престой в Арктика),при фебрилни състояния по време на инфекциозни заболявания, при силно емоционално претоварване (страх, болка и др.)
Но промяната в дишането може да подсказва и за опасни болести, изискващи незабавна реакция!
1. Чуждо тяло в дихателните пътища. При частично закриване на дихателните пътища детето ще се опитва да откашля, за да изхвърли предмета. Звукът на дишането се променя в зависимост от размера на предмета, попаднал в трахеята. Детето плаче силно и посяга с ръце към устата. При пълно запушване дишането спира, появяват се позиви като за повръщане. След няколко минути кожата започва да избледнява, след това да посинява, и накрая детето загубва съзнание.
Оказването на помощ в такъв тежък случай трябва да е незабавно! Според възрастта на детето може да се изпълни методът на Хаймлих – вдигате детето с краката нагоре, или притискане на езика му, за да се опитате да го накарате да повърне. Успоредно с това веднага викате бърза помощ, но в никакъв случай да не чакате оказване на помощ до пристигане на линейката. Иначе може да стане твърде късно.
2. Обструктивен бронхит или пневмония. При такова състояние наред с признаците за инфекция ще се наблюдава суха или влажна непродуктивна кашлица и задух със затруднено издишване. При такъв случай пропорционално на тежестта на пристъпа ще се наблюдава бледа кожа, а в най-тежките случаи – синееща. Това състояние изисква незабавно звънене на бърза помощ. Обструкцията на децата до 1 година, а също и първите възникващи пристъпи на обструкция при децата на всяка възраст, се нуждаят от спешна хоспитализация.
Ако става дума за пристъпи при деца, които често страдат от обструктивни бронхити или бронхиална астма е възможно докторът от спешното да вземе решение за облекчаване на атаката в домашни условия с помощта на бронхоразширяващи медикаменти и хормони чрез пулверизатор по определена схема под активното наблюдение на педиатър.
3. Остър стенозиращ ларинготрахеит или псевдокруп. Това заболяване има инфекциозно алергична природа и винаги се развива на фона на остра респираторна вирусна инфекция. Често се случва такава инфекция започва с псевдокруп. Заболяването често възниква през нощта. Детето внезапно се събужда от пристъпа на груба, лаеща кашлица, пресипнал глас и затруднено дишане. Затруднено е най-вече вдишването. И този случай се изисква незабавно викане на линейка. Докато пристигне родителите трябва да успокояват детето и да му осигурят прохладен, влажен въздух. Помага дишането на балкона или пред отворен прозорец. При възникването на първия псевдокруп детето обикновено се настанява в болница независимо от възрастта му.
4. Остър епиглотит или възпаление на епиглотиса (структура от ларинкса, която затваря гласните връзки). Това по-често се случва на децата до 4-годишна възраст и е свързано с остра респираторна вирусна инфекция. Проявява се с оток и възпаление на епиглотиса, който по механичен начин прикрива дихателните пътища. В началото прилича на псевдокруп, но лечението насочено към снемане на отока, може да се окаже нефективно.
Единственият изход от такава ситуация е спешната хоспитализация в интензивно отделение и интубиране. След няколко дни епиглотиса започва да се възстановява и детето се връща към самостоятелно дишане.
Истински круп. В днешно време се среща изключително рядко. Възниква при дифтерит. По светкавичен начин детето трябва да постъпи в болница, където му се прави трахеотомия.
6. Някои сърдечно-съдови заболявания, вродени пороци на сърцето, също могат да предизвикат промени в дишането, влажна кашлица, бледа или синкава кожа, които се засилват дори при минимално физическо усилие – например при бозаене. И тук консултацията с лекар е задължителна.
7. Системни алергични реакции. При тях затрудненото дишане настъпва внезапно на фона на общото пълно благополучие на детето. Често покрай това възниква обилен обрив по цялото тяло, слабост, световъртеж, включително припадък, снижаване на кръвното налягане до критични стойности.
Често това състояние е свързано с приема на нова, непозната за детето храна или изпиване на лекарства, неизползвани до този момент. Причина може да бъде и ухапване от насекомо. Причина за нарушеното дишане при такива случаи е оток. Поради това трябва да се вземат веднага мерки за погасяване на алергичната реакция. Това става при спешна хоспитализация в специализирано отделение.
Промяната в дишането на детето – това винаги трябва да е повод на родителите да наблюдават много стриктно детето си в продължение на няколко минути и да вземат бързо решение за помощ от лекар. Да НЕ чакат пристъпът сам да си премине. Дори и в критични ситуации лекарите успяват да окажат ефективна помощ, когато лечението е започнало навреме.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg