Работещите майки са героите на нашето време.
Те правят много, много повече за един ден, отколкото някои хора правят за цяла седмица - шофират до работата си, купуват хранителни стоки, готвят храната, почистват къщата, помагат на децата с домашните им... И на всичкото отгоре все още намират време да изглеждат добре!
Не всяка от тях има партньор, който може да поеме някои от тези задачи, така че работещите майки често нямат достатъчно време, преуморяват се. За щастие, други майки и експерти по управление на времето винаги са готови да споделят съвети и трикове, за да правите повече, но с по-малко нерви.
Всичко може да се случва много по-просто!
Започнете да си водите семеен календар. Вече не трябва да си спомняте с ужас, че едно от децата ви е имало урок по английски преди час, например! Планирайте всеки ден предварително и запишете всичко в семейния календар, така че всеки член на семейството да може да го види по всяко време (и да добави нещо, ако желае). За да направите това, можете да използвате истински стенен календар или чрез приложение на компютър или смартфон.
Не се нагърбвайте с всичко. Добре е да се разделят някои домакински задължения, като изнасяне на боклука или поливането на цветята. По-големите деца от семейството, а също и съпругът ви, могат лесно да се справят с тези задачи, а вие ще имате допълнителни „безплатни” минути, в това число и за бебето, ако имате такова. Някои майки позволяват на децата си да печелят джобни пари по този начин, но зависи от вас, защото в това отношение мнението на родителите не е еднозначно.
Използвайте услугите за пазаруване и доставка и приготвяйте храната предварително. В големите градове е възможно да се „разхождате“ из хранителните магазини онлайн и да поръчате доставка до дома. Докато вашите покупки са на път към вас, имате време да съставите меню за цялата седмица. Някои майки също съветват да приготвяте закуската вечер, за да можете да се справите без излишно изнервяне и стрес сутрин.
Почиствайте всеки ден. Така няма целият уикенд да ви запълнен плътно само с домакинска работа. Пускайте пералнята преди да тръгнете на работа, за да нямате голямо пране през почивните дни. Създайте си навик да пускате пералнята преди да тръгнете за работа, за да нямате много мръсно пране до неделя.
Не отлагайте купуването на подаръци за по-късно. В потока на напрегнатия градския живот е много лесно да се забрави, че по-голямото ви дете има рожден ден след два дни, но все още няма подарък. Купувайте подаръците предварително, когато има промоции за стоките, които ви интересуват. Така няма да се налага да се изнервяте в навечерието на празника, обикаляйки магазините в търсене на подарък, който ще зарадва детето ви.
Инвестирайте в домашни „помощници”, ако можете да си го позволите. В къщата наистина има прекалено много задължения, а мама е само една. Така че би било полезно да си вземете прахосмукачка робот или пък готварски уред, който да може да се програмира така, че да започне да готви, примерно пилаф, точно в шест часа.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg