Всеки родител с радост посреща новия етап от развитието на малкото си детенце.
Първият смях, първите стъпки – мъничето расте и опознава света с всеки изминал ден. Въвеждането на дохранване в диетата на кърмачето е един от тези вълнуващи моменти.
Ако обаче бебето избутва лъжичката причина за това може да е, че то още не е готово да приема твърда храна. Така че, кога и защо е необходимо да запознаете детето с допълнителното хранене?
Развитие на детето ви
През първите четири до шест месеца от живота кърмачето получава всички необходими хранителни вещества от майчиното мляко или от млечни смеси. Според развитието му – с разрешение на педиатъра, родителите ще могат да хранят бебето си на 4 до 6 месеца и с детски храни, които са с по-гъста консистенция, отколкото са майчиното мляко и млечните смеси. Но бебето може да избутва с езика си навън храната.
Това проява на капризи ли са ?
Когато бебето изплюва твърдата храна, това според педиатрите е проява на неговия защитен инстинкт. Телцето на мъничето се развива, рефлексът за избутване на лъжичката го защитава от задавяне или от поглъщане на странични предмети в първите месеци от живота му. Ако нещо случайно попадне в устатата му, рефлексът му го принуждава да го върне обратно.
Освен това механизмът му за преглъщане все още не е достатъчно развит, за да се справи с твърдата храна. Благодарение на този рефлекс майчиното мляко или млечните смеси са единственото, което попада в стомахчето му. Този рефлекс не работи при кърмене или хранене от шише, но може да сработи, ако на детето му се предложи твърда храна.
Сроковете за въвеждане на твърдата храна в диетата на детето се определят индивидуално, поради което за този момент си струва да се посъветвате с вашия педиатър. Медиците съветват това да става от четвъртия месец нататък. Но се случва дори след разрешението на лекаря бебето да продължава да изплюва храната.
Това е знак, че рефлексът му за избутване на лъжичката все още не е отшумял. Специалистите съветват родителите да почакат няколко дни и след това да опитат отново. Този рефлекс постепенно ще угасне и детето ще стане готово да приема твърда храна.
Срещата на кърмачето с твърдата храна е най-подходящото време за установяване на редовната грижа за устата на бебето.
Почиствайте венците на детето
с чиста марля, потопена в преварена вода или отстранявайте парченца храна с помощта на мека четка за зъби за деца. Дори ако на детето още не са му поникнали зъбки редовното почистване на устата му е важно за неговото здраве.
Това на пръв поглед капризно поведение на бебето може да се окаже важен етап в неговото развитие. Наблюдавайте поведението на детето си, за да усетите кога то ще е готово за първи път да приеме твърда храна. И се наслаждавайте заедно на този момент.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на бебето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg