Сред стотиците думи, с които говорим на децата си, има такива, от които на тях им става хубаво. Чувстват се обичани, добри, умнички, уверени.
Психолозите препоръчват да говорим на децата си колкото може повече, тъй като това им действа вълшебно. Освен всичко друго повишава се и доброто им настроение.
Обичам те!
Само две думички, но с колко много чувства са заредени. Този израз е важен за всички, но за децата – много, много повече. Добре е да са подкрепени и от действия – бъдете до детето си, и когато е весело, и когато е тъжно. Опитайте се да го разберете, подкрепете го.
Смел е този, който преодолява страха си
Много е важно да дадете на детето си да разбере, че д се страхува – това е нормално. Но когато преодоляваме страховете си ставаме по-силни. То трябва да разбере, че страховете са част от живота и това не го прави слаб или лош човек.
Виждам и оценявам успехите ти
Никога не се скъпете да похвалите детето си за всеки негов успех. За първите произнесени думички, за първите самостоятелни стъпки, за първото цяло изречение и т.н. и когато е по-голямо, когато тръгне на училище и така – докато излети от гнездото ви. Така детето става уверено в себе си и продължава заниманията си, става самостоятелен човек.
Какво чувстваш?
Как премина денят ти, какво чувстваш, каква нова песничка или стихче научихте в градината. Такива въпроси сближават родителите и детето. Освен това така детето се учи да формулира мислите си и да ги изказва, да разказва чувствата си, тренира паметта си. Така че родители – задавайте по-често въпроси на децата си.
Какво ти се иска да правиш сега?
Почти във всяко семейство се чува непрекъснато НЕ. Не така! Махай се от тук! Не, не, не и не…Опитайте с : Какво ти се прави сега? И вижте какво ще се получи. Децата, които нямат право на избор порастват пасивни, и без никаква способност да разсъждават самостоятелно. Вярно е, че родителите са се върнали вече доста уморени от работа, а тепърва започват грижите им по битовизмите. Работата си е работа, но понякога детето може само да реши с какво да се занимава.
Освен това сигурно сте забелязали, че още с прохождането си детето иска да мие съдовете заедно с мама, да бърше праха заедно с нея. Недей, ще се изцапаш – много грешна реакция и почти повсеместна реакция. А детето ви така или иначе ще се изцапа. Дайте му чиста кърпа, нека бърше прах с нея. Разбира се, че ще се наложи да минете след него. Но така то се чувства голямо и силно.
Ако и за такива неща му казвате НЕ, на подсъзнателно равнище то решава, че работата е нещо лошо и нежелателно за вършене и след време от него може да порасне истински мързел, който да лежи на другите за всичко.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg