Родителите са решили да приучат детето си да ползва гърне, но то се съпротивлява по всякакъв начин.
И започват да си мислят – дали не избързахме, или пък подхождаме към задачата неправилно?
Всичките ви опити са обречени на провал, ако не запознаете детето постепенно с гърнето. Според различни източници най-подходящата възраст е на 1,5 -2 години, но специалистите препоръчват тези срокове да не се възприемат буквално. Всяко дете си има свой подходящ срок. Необходимо е само правилно да определите кога е той за вашето дете.
Преди да започнете да го слагате на гърнето – запознайте детето си с него
Това запознанство може да започне още преди навършването на 1 годинка. Мама трябва да е наясно, че запознанството съвсем не означава да тича по цял ден след детето с гърне в ръката. Запознанството може да започне от момента, в който детето вече може стабилно да седи седнало. Тогава гърнето трябва постоянно да седи в стаята още преди старта на обучението, за да го вижда детето.
Първото сядане може да се направи тогава, когато се разбере, че дефекацията може да започне във всеки момент. Например веднага след събуждане или след нахранване. Може да се започне с един опит на ден, като след време броят се увеличава. Отначало мъничето ще пишка не осъзнато, а интуитивно. Но много е важно да го похвалите, когато направи това. Децата започват да привикват към този ритуал, а това е главният ключ към успеха.
Никога не ругайте детето, ако не е използвало гърнето по предназначение. Не се разстройвайте, не показвайте пред него никакви негативни емоции. Просто пробвайте отново на следващия ден, съветват педиатрите.
Убедете се, че мъничето разбира, за какво е нужно гърнето
Някои деца малко над годинка вече показват гърнето и се опитват сами да си свалят гащичките. Други и на 2 години по никакъв начин не искат да приемат гърнето. Защо се случва така?
Мъничето няма откъде да знае какво е това гърне, какво да прави с него, ако никога не го е виждало. За да бъде създаването на навик успешно детето най-напред трябва да разбере за какво служи. По какви признаци може да оцените готовността на детето?
- Ако детето има стабилен режим на изхождане.
- Ако памперсът остава празен в продължение минимум на 2 часа.
- Ако забележите, че детето се опитва да подражава на възрастните или на по-големите деца в семейството.
- Ако детето вече разбира значението на думите пишкам и акам.
- Ако може с негова си думичка или жест да показва, че иска да седне на гърнето.
Горните критерии предполагат, че трябва да приучите към гърнето мъничето, когато то вече е запознато с него. Точно поради тази причина не трябва да се ориентирате по възрастта му. Ако рязко го насадите върху гърнето, когато навърши година и половина, нищо няма да постигнете. Ако обаче постепенно го запознавате с гърнето, то с времето ще възприема ходенето на гърне като всекидневен ритуал и ще го използва по предназначение. И тогава родителите без затруднение ще усетят кога е настъпил подходящият момент за обучението.
И така, детето ви вече показва признаци, че е готово да сяда на гърнето. Сега идва най-важното - да изберете точния момент, а това вече си е сложно. Ето по какво да се ориентирате:
- Детето ви е здраво и жизнерадостно.
- Гърнето е удобно и се харесва от детето.
- Помещението е с комфортна температура, самото гърне е топличко.
Най-важното е детето да не се страхува от гърнето, да не почва да плаче само като го види. В същото време гърнето не трябва да се превръща в играчка, която детето да нахлузва на главата си или в което складира играчки. За да възприема мъничето правилно гърнето не използвайте отвличащи фактори като музика или таблет. Психолозите съветват родителите да не превръщат гърнето в център за развлечения.
Това не означава, че смисълът на ползването на гърнето не трябва да достигне до детето под формата на игра. Книгата на Сали Лойд-Джоунс „Бързо на гърнето, приятелю” е весела история за заека с красиви картинки и огледалце под формата на игра може да помогне на детето да усвои навиците за ползване на гърнето.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg