Покрай правилното хранене и сън, здравето на бебето в първата годинка от живота му зависи и от всекидневните разходки.
Те му позволяват да диша свеж въздух, да поема необходимата му доза витамин D, да изучава околния свят, да научава нови звуци и аромати.
Точно поради всичко това първата разходка на мама с новороденото трябва да се случи колкото може по-рано, защото това помага на мъничето по-бързо да се адаптира в новия за него живот.
И така – кога?
Никой лекар или неонатолог няма да каже на родителите точно колко дни след раждането бебето може да се изведе на първата му разходка. На това влияят метеорологичните условия, сезонът, здравето и на майката, и на детето.
Така че специалистите никога не посочват точни рамки кога и колко трябва да продължава разходката с бебето. За първата разходка времето трябва да е хубаво – без пронизващ вятър, без валежи, жеги или минусови студове. Ако денят е такъв, първата разходка може да се направи още на 5-7-я ден след изписването от родилния дом.
Ако имате възможност да разхождате детето си в парк или около водоем, това ще му помогне по-бързо да се адаптира към новите условия, да се закалява, ще подобри апетита му, по-бързо ще се успокоява след истеричен плач, по-лесно ще се настройва за сън, ще получава достатъчно витамин D, който предпазва от рахит. В студеното време могат да се правят разходки на балкона. Важното е той да е остъклен и защитен от вятър и валежи.
Родителите трябва да отчитат и своето самочувствие. Ако бебето преобладаващо го разхожда мама, тя трябва да е наясно възстановила ли се е напълно след раждането. След естествено раждане жената може да прави разходки още на 5-7 ден. Но по време на разходката не се препоръчва да вдига тежести и да изпълнява сложни физически упражнения. Качването на бебешката количка по стълби трябва да е задължение на мъжа.
Ако раждането е било чрез секцио трябва да се изчака пълното възстановяване на майката след операцията. Преди това разходките на новороденото трябва да се правят от други членове на семейството.
Колко дълга да е разходката на новороденото?
Педиатрите съветват родителите колкото може по-рано да приучат бебето да се разхожда на свеж въздух. Но тук най-важно е да се знае колко време трябва да продължава разходката. Това също зависи от сезона и от времето зад прозореца. Родителите не трябва да се фиксират върху точни графици. Но преди сезона и времето, най-напред трябва да се оцени здравословното състояние на мъничето.
През зимата първите разходки трябва да са 3-5 минути, постепенно да се увеличават до 5-10 минути. А през лятото разходката още в началото може да е до 20 минути. След навършването на първия месец бебето може да прекарва на свеж въздух и до 2 часа, в това число и по време на ранната есен. Главното е мъничето да се чувства добре по време на разходката – да не се изпотява, да не трепери от студ.
За първата разходка на новороденото е най-добре да се избере тиха улица, парк или квартална градинка далече от пътните платна, от автомобилите, от големи обекти на градската инфраструктура. По време на разходката детето може да бодърства или да спи. Колкото е по-активно и по-дълго на свеж въздух, толкова по-голям апетит ще има и толкова по-здрав ще бъде сънят му.
Кога разходките са забранени?
Родителите са длъжни да знаят не само колко да продължава разходката на новороденото, но и кога не бива да правят това. Има случаи, когато разходките са вредни за бебето. Ако в първите дни след раждането детето се е разболяло, първата му разходка трябва да се отложи до пълното му оздравяване. Вместо това може да се сложи да спи в добре проветрена стая. Ако детето се е родило преждевременно или има здравословни проблеми отговор на въпроса кога да бъде първата му разходка трябва да даде само педиатър.
Иначе по принцип детето не трябва да се изкарва на улицата при студен, пронизващ вятър, в дъждовно време, при опасни метеорологични явления, при ниски минусови температури, при жеги над 30 градуса.
При всяко друго време, ако самочувствието на мъничето позволява, няма причини да го държите денонощно вкъщи. Редовните разходки зареждат със свеж въздух и родителите, които получават необходимото за здравето им физическо натоварване, подобряват настроението им, зареждат ги с бодрост.
Как да е облечено детето за разходка?
Ако бебето се е родило през топъл сезон, това не означава, че още на следващия ден след раждането му трябва да го разхождате няколко часа. Лятото съществува риск от прегряване на детето. Заради високата слънчева активност е добре разходките да се правят сутрин или с наближаването на вечерта.
По време на разходката бебето трябва да е с памперс, боди, памучни чорапки, шапка с козирка. Мама задължително трябва да носи биберон, вода, закуска. Всичко това трябва да бъде заредено в специалната чанта на бебешката количка, а също и комплект дрешки за преобличане, хигиенни принадлежности.
Пролет и есен: Тези два сезона са характерни със своята непредсказуемост. Яркото слънце бързо може да бъде заменено с проливен дъжд и поривист вятър. Повечето настинки на децата се случват именно през тези сезони. За да се избегне тази опасност, бебето трябва да е облечено правилно – памперс, гащеризон с дълги ръкави, плетена жилетка, топла шапчица.
Тихото време и лекото росене от небето не е повод за отказване от това всекидневно упражнение. Мама може да сложи и на себе си, и на количката дъждобран.
Зима: В прохладното и студено време нуждата от свеж въздух на бебето е още по-голяма. Някои родители решават да не излизат в студа, но въздухът у дома през зимата е пресушен от отоплителните уреди. Възможни са разходки на бебето и през зимата. Но трябва да прецените температурата навън, да си направите разчет колко ще продължи разходката, да го облечете подходящо – разбира се, задължително памперс, топъл зимен гащеризон, за допълнителна защита може да се използва специално покривало за количката.
Допълнителна радост от разходката и за мама, и за бебето може да се осигури с удобна, маневрена, качествена количка. Сега поне има голям избор.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg