Времето с новороденото човече лети бързо. Съвсем до неотдавна е било мъничка шушка, която дори главата не може да си вдигне.
Не произнасяше никакви звуци, не фокусираше погледа си. Но само в рамките на първата година от живота бебето то коренно се променя. Започва много неща да разбира, произнася първите си думички, прави първите си стъпки и продължава да изучава околния свят. Как да разберат мама и татко дали детето им се развива нормално, как да стимулират по-нататъшното развитие на годиначето?
Детенце на годинка
Настъпили са физиологични изменения. За 12 месеца детето обикновено утроява теглото, с което се е родило. Сега обаче темповете на прибавяне на тегло и увеличение на ръста в сравнение с първите 6 месеца от живота му се забавят.
Стъпалата на едногодишното дете все още са плоски, те нямат свод. Ако мъникът току-що е започнал да ходи самостоятелно на неговите стъпала все още има мастни възглавнички. Заедно с усвояването на ходенето те изчезват, а на стъпалата се появяват извивки.
Децата на 1 година имат средно по 8 зъбчета. При някои може да са и 12, при други – една 1-2. Всички тези варианти влизат в нормите и не бива родителите да се тревожат и да търсят съвет от лекарите. Консултацията с педиатър е наложителна, само когато детето е навършило годинка, без да му е поникнало и едно зъбче.
Физическо развитие – какво умеят мъничетата?
Лекарите обръщат внимание на родителите, че различните деца се развиват с различна скорост. Но като цяло детето на 12 месеца става много активно, движи се много. Повечето от тях на тази възраст вече са проходили и непрекъснато усъвършенстват походката си. Въпреки това някои деца, навършили година, все още се нуждаят от подкрепата на мама докато ходят или пък не бързат да прохождат, предпочитат много бързо да се придвижват на „четири” крака.
Също така детето на 12 месеца може да кляка и самостоятелно да се изправя от това положение. Мъничето уверено се изкачва по стълбите и се качва на дивана. В ръката си вече е способно да взема по два неголеми предмета. С показалеца и палеца си детето може да взема копчета и други малки предмети.
Годиначето вече може да изгражда пирамиди и да строи кули от кубчета. Речникът му включва 10-15 прости думи и 1-2 срички. Една дума от речника на мъничето може да има няколко значения. Детето още не може да изговаря всички букви и може да размества сричките.
Родителите трябва непрестанно да говорят на детето си. На 1 година то вече ги разбира добре. То е наясно със смисъла на думи като може, не бива, дай, вземи, ела и много други. Освен това то знае имената на хората, с които общува често. И вече може да отговори на прост въпрос.
Детето може да изпълнява прости задачи. Например, да измие плодовете, да нареди столове и прибори, да избърше праха, разбира се – на своето си детско равнище. Детето на тази възраст обича да скрива и търси играчките, да ги хвърля, да строи с кубчета и да ги разрушава построеното, да пълни пликове и торби, а после да ги изсипва.
Детето на годинка се интересува от сюжетните игри и знае как да играе. Бебето може да приспива играчката или да я храни. А като чуе музика детето ще танцува и ще се опитва да припява. То познава много животни и може да ги показва както по време на разходка, така и на илюстрациите. Знае начина, по който се използват предметите. Развива се дългосрочната памет на детето – то вече е в състояние да започни събития от преди няколко дни.
С всеки изминал ден детето става все по-самостоятелно. На масата вече само се справя с лъжицата и с пиенето на вода от чаша. Проявява и определени предпочитания към хранете – някои никак не му харесват, а други – обратното – хапва ги с огромно удоволствие.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg