Статистиката е изобилна. Половината от всички разводи се случват през първите три годинки на детето.
Така че раждането не винаги привързва още повече мъжа и жената. Най-често пропастта се отваря през лятото, когато мама с детето или децата заминава на почивка, а таткото остава в града да работи. Какво е това, което заплашва семействата с малки деца? Умората след раждането на бебето.
Разбира се, и двамата партньори допускат грешки. Но психолози, които работят основно с жени, се опитват да ги предпазят от 5-те най-разпространени грешки на майките. Предупредените са въоръжени, нали?
Грешка 1: Въображаеми доказателства
Много жени често се възмущават: Нима не се вижда колко много съм уморена, нима той не вижда, че детето не слиза от ръцете ми, а в мивката съдовете стоят мръсни? Но на хората често им се струва, че това, което е очевидно за тях, точно толкова е очевидно и за партньора им. И щом е очевидно защо той не прави необходимото? Това е огромна територия за обиди и претенции. Мъжът живее в своята си психическа реалност, не в реалността на жената. Споделете му колко сте уморени, помолете го той да простре бельото на бебето.
Първа правилна стъпка: Преди да се обидите, задайте си въпроса: Мъжът ми знае ли какво очаквам от него в този момент, знае ли защо това е важно за мен?
Според изследване на Джон Готман 70 на сто от жените са недоволни от мъжете си в първата година от раждането на детето им.
Грешка 2. Играете го жертва
Посрещате от работа мъжа си с вид на много заети и измъчени, за да разбере той колко ви е тежко. Правиш всичко за всички и злобееш, че не ти помагат, че не те ценят, че дори не забелязват. Вдигаш високо летвата на жертва и геройски се опитваш да отговаряш на ролята.
Защо жените постъпват така? За да се чувстват значими. И за да ги съжалят. За да признаят за пореден път приноса й в семейството. Когато не им достига признанието, разбирането, помощта, жените често слагат на лицето си маската на мъченици и вървят из дома в мълчалив укор. Но, предупреждават психолозите, когато в една двойка единият е жертва, вторият автоматично се превръща в мъчител, в тиранин.
И което е особено обидно, макар ролята на жертва да носи известни изгоди, тя не дава на майките това, от което се нуждаят. А именно признание и грижа. Жертвата разрушава лекотата в общуването, смехът и хуморът.
Първа крачка към поправяне: Жените да поемат отговорност за всичко, което правят и което не правят. За всичко, което го има в живота им и което го няма. Не звучи много весело, но това е единственият начин за излизане от ролята на жертва. Да родите дете това е ваш избор, да правите за него, за мъжа си, за дома си всичко, което правите – също, коментират психолозите.
Грешка 3: Присъединяване към "детския лагер"
Казвате ли често „ние” и „той” – тоест вие с децата и мъжа? Това се чува много често от млади майки: Нашият баща не обича да се разхожда с нас, мъжът ми не се интересува от нашия живот. Когато жената възприема по този начин семейството или партньорството, мъжът се чувства изолиран и ненужен. Той си идва вкъщи, жената и детето си имат свой живот, той сякаш е излишен. И той не се съпротивлява дълго на това, започва често да отсъства, да се задържа в работата, да пийва с приятели, да се занимава с любими за него джаджи.
Съвет от психолозите: далеч по здравословно е разделението на лагери да бъде между родителите и децата. Иначе казано: „Ние с мъжа ми и те”. Още по-просто е да не попадате в този капан, вместо да се измъквате от него. Той става още по-голям, когато децата са с много малка разлика във възрастта.
Първа крачка към поправителния: Когато мъжът си идва от работа, общуването си с него го направете приоритет. На мъничето това няма да му попречи. А ако децата прекъсват разговора ви, просто им кажете: Мама и татко разговарят. При теб нещо спешно ли има?
Грешка 4. Засядате в ролята на изпълнителката
При това състояние жената се старае да бъде добрата, правилната жена. Целият и живот се върти около това какво е длъжна да прави и доколко успява да го прави. Така неволно взаимоотношенията с мъжа се свеждат само до това – изпълняване на отговорностите. Но и в мъжа си тя започва да вижда само това – изпълнение на отговорности. Рядко добър, или среден или никакъв изпълнител.
Жената отлично знае какъв трябва да бъде мъжът изпълнител. Добрият изпълнител ремонтира битовата техника и други развалени вещи веднага щом го помолиш. Знае с какво да забавлява детето на всякаква възраст. Предпочита да общува с децата на дивана или пред компютъра. И разбира се, слага сам мръсните си чорапи в коша за пране. Реалният мъж обаче не достига до нивото на правилния изпълнител. И реално живеейки всеки в своя вътрешен свят те вече не виждат възлюбения в другия.
Първа крачка към поправяне: Преди да съобщите на мъжа си за натрупалите се домашни проблеми първо разберете той как е, в какво настроение е, какво му е на душата.
Грешка 5: Прекалено ориентиран към детето начин на живот
Това е един от белезите на съвремието ни. Всичко за децата, всичко за тяхното щастие. В плановете за за почивните дни са посещаване на детски развлекателен център, търговски център, купуване на детето развиващи ума му играчки или колело. А плановете за вечерта – сюжетни игри с децата, гледане на анимета. Плановете за нощта – родителите да изгледат уебинар за възпитанието на децата. Може и да не ви се вярва, но такова престараване не е от полза нито на родителите, нито на децата им.
Разбира се, че децата са важни. Покриване на нуждите им е важно, развитието им е важно, забавленията – също. Но родителите също са важни, техните потребности, интереси , удоволствия – това пък направо е страшно дори да се изрича, също са важни.
Първа крачка за излизане от този капан: Планирайте за предстоящия уикенд забавления и за децата, и за родителите.
Раждането на дете в семейството – това действително си е голямо изпитание за двойката. Умората, безсънните нощи, липсата на време един за друг… Можете да преминете през това изпитание с разочарования и обида заради несправедливостта. Но може и заедно – в една лодка. Като признавате и своята, но и неговата умора. Като се поддържате един друг. Като винаги се опитвате да почувствате и разберете – какво се случва с моя човек? За какво го боли душата, за какво мечтае? И да му разкажете за себе си.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg