Педиатрите са създали списък за ориентация на родителите това какви двигателни навици развиват новородените, на каква възраст какво трябва да умеят да правят.
Посочените по-долу срокове са крайните и ако бебето ги просрочва родителите задължително трябва да се срещнат с педиатър или друг подходящ медицински специалист. Всички данни по-долу се отнасят за здрави, родени навреме деца.
Ето и крайните граници за усвояване на навици от новороденото:
- Уверено задържане на главата, докато лежи по коремче, а също при обръщането му на всяка страна – на 4 месечна възраст.
- Уверено задържане на главицата му, когато бебето се вдига за ръчички от лежащо по гръб положение под ъгъл от 45 градуса – 4 месеца.
- Опора на изправени ръце при лежане по корем – 6,5 месеца.
- Преобръщане по коремче – 6,5 месеца.
- Пълзене по коремче – 8-9 месеца.
Има си крайни срокове за усвояване на двигателните навици. След това не трябва да чакате, а да действате, настояват педиатрите!
- Самостоятелно сядане – 10-и месец. Но ако кърмачето вече умее да стои, хванало се за опора, то има пълното право да започне сяда по-късно – тук няма нужда от излишни вълнения.
- Стоене, държане за опора – 12 месеца.
- Самостоятелно ходене – 18 месеца.
Тревожни сигнали!
- Бебето си обръща или наклонява главата само на една страна.
- Когато бебето лежи, тялото му приема поза подобна на буквата „С”. На това някои казват, че мъникът лежи като банан.
- При събиране на крачетата му се получават асиметрични глутеални гънки, майката не е ходила при ортопед и поради това не е била изключена дисплазия-та.
Ако забележите нещо от този списък – не чакайте. Действайте веднага!, съветват педиатрите. Посещението при специалист – педиатър или невролог, хирург, ортопед не бива да го отлагате.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg