Родителите – по обясними причини по-често майките споделят, че се чувстват като слугини в собствения си дом.
Те безкрайно изпълняват едни и същи неща. При това с неголяма разлика във времето. Да почистят масата, да измият пода, да приготвят храната. Да почистят изцапаното от детето, да съберат играчките от пода и т.н. и т.н. Възможно ли е при такъв режим да запазите търпението си и да не се превърнете в неприятна вечно кисела майка?
1. Вдишайте дълбоко
Това помага както и при всяка друга ситуация, когато чувствате, че сте на ръба да се разсърдите и да престанете да изпълнявате поредната си задача. Няколко пъти вдишайте дълбоко през носа и издишайте през устата. Повторете това дихателно упражнение поне 10 пъти. Ако не помогне, не спирайте – просто продължете да дишате по този начин.
Тази изпитана успокояваща техника ще ви помогне да забавите темпото и емоциите. Накипелите чувства също ще се върнат в безопасно русло.
2. Научете се да си тръгвате
Когато усетите, че сте в състояние на силен стрес и сте на границата да излезете от кожата си, излезте. Просто напуснете стаята, където се намира обектът на раздразнението ви. По-добре да излезете, отколкото да започнете да крещите, да губите разсъдък. И в крайна сметка за всичко после да съжалявате.
3. Разсейте се с нещо друго
Когато започнете да чувствате раздразнение, разсейте се с нещо друго. Или просто насочете разговора към друга тема.
4. Запитайте се каква може да е причината за лошото поведение на детето ви
Ако усетите, че детето ви изпитва вашето търпение, това ще ви помогне да разберете създалата се ситуация. Не иска да си ляга да спи? Намерите ли отговора защо ще се появи и решението.
5. Не се вторачвайте в дреболиите
Научете се да не забелязвате онези неща, които на практика нямат никакво значение. Не сте измили пода, защото там е имало разхвърляни много играчки? Голяма работа! Какво толкова страшно се е случило, утре ще го почистите. А днес си опазете нервната система.
6. Открийте вашият „спусък”
Ако сте се скарали с някого емоциите ви ще бъдат силни. Ако се опитате в такова състояние да се занимавате с детето си или с децата си, знайте, че това не е никак добра идея. Защото някой може да попадне под „горещата” ви ръка. Затова си струва честно да си признаете какво точно слага пръста ви на „спусъка”, за да можете в бъдеще да избягвате моментите, когато нервното напрежение се засилва, само защото децата ви излизат от вашия контрол.
7. Следете за тона на гласа си
Много хора притежават тази особеност – когато с тях разговарят на повишен тон или им крещят, те не могат да възприемат казаното. И децата реагират точно по този начин. Поради това е необходимо първо да контролирате себе си преди да контролирате детето си. Само така ще постигнете резултат.
8. Бодете физически активни
Ако усетите, че нивото на стрес у вас се покачва започнете да спортувате или се захванете с каква да е физическа работа. Това най-добре действа успокоително. Психолозите съветват да не разговаряте с когото и да е било поне 10-15 минути, докато не ви отпусне. През това време физическите занимания ще намалят нивото на адреналина и кортизола, които са хормоните на стреса, ще започне изработването на ендорфини в тялото ви, които са естествените болкоуспокояващи и „повдигачи” на настроението.
9. Прегърнете този, който ви е мил и скъп
Група експерти от японския университет Тохо проучила резултатите от лечебните прегръдки. Те стигнали до извода, че са достатъчни само 20 секунди в прегръдката на мама или татко, за да се успокои детето в ръцете на родителите си. Изследването обаче показало, че децата не са единствените, които чувстват ползата от утешителните прегръдки. Мама и татко също показвали признаци на успокоение, докато прегръщали своите мъничета.
10. Изгледайте смешно видео
Бързо може да се успокоите, ако при стрес си пуснете смешно видео. Сега е изключително лесно да се намери такова в мрежата. Можете да го гледате заедно с детето си. Буквално след две минути напрежението, причинено от стрес, ще се изпари.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg