Всекидневната сутрешна грижа по бебето започва с измиването.
Вероятно повечето мами след събуждане първо отиват в банята, за да се измият, да почистят зъбите си, да се срешат и въобще – да се приведат в ред. Точно по същия начин и бебето се нуждае от утринна хигиена.
Тоалет на мъничето след събуждането му
Бебето е отворило очички и дава на мама да разбере, че е готово да започне новия ден. Целунете мъничето, усмихнете му се, погалете го, поздравете го. Така детето ви ще е уверено, че всеки ден вие имате нужда от него.
Обикновено след събуждането си бебетата искат да се нахранят. Много майки се стараят веднага да го накърмят, за да преминат всички сутрешни грижи по-весело.
Сутрешните процедури трябва да започват с измиване
Пригответе топла преварена вода. Намокрете в нея памучен тампон, изтискайте го, за да остане само влажен. Избършете личицето на бебето.
Следват очичките. Движенията трябва да бъдат от външния ъгъл към нослето. Най-добре е да използвате нов тампон за всяко око.
След това избършете шията и гънките по нея. Правете това възможно най-нежно, за да не протриете от престараване нежната бебешка кожа. Следва измиване на кожата зад ушичките и извивката на ушната раковина.
Ако бебето вече уверено държи главата и гръбчето си изправени, можете лекичко да измивате лицето му с мокра длан.
Дори ако мъничето има само два косъма на главата си, те трябва да се сресват. През първата година е добре мама да използва четка от естествен материал.
Смяната на памперса е много важна сутрешна процедура
Дупето на бебето трябва да се подмива на всеки два-три часа, както и след всяко изхождане. Подмивайте го под течаща вода. Не бива да наливате вода в съд и в нея да подмивате детето. Това се налага, за да не се инфектират пикочните му пътища. Водата от чешмата трябва да е с комфортна за бебето температура. Убедете се в това преди да сложите бебето под струята.
Новородените момиченца трябва да се подмиват отпред назад към дупенцето.
След хигиената направете лек масаж или гимнастика на бебето. Нека през това време кожата му да приема въздушна „баня”. През цялото време му пейте детски песнички и ли му рецитирайте детски стихчета. Може да научите няколко специално за сутрешния му тоалет. Така не само ще проявявате необходимата му грижа, но ще помагате и за умственото му развитие. Използвайте детска козметика за бебешката кожа. След всяка смяна на памперса обличайте мъничето с чиста свободна дрешка.
Необходими грижи веднъж седмично
Има грижи за бебето, които се полагат според необходимостта или пък веднъж седмично, но също е желателно са се правят сутрин.
Грижа за ушите
Бебетата отделят доста ушна кал, която трябва да се почиства. Но в никакъв случай не трябва грубо да се прониква в ушния канал, за да не го нараните. Използвайте клечки с ограничители или памучни фитилчета, леко навлажнени с вода. Почиствайте само тази кал в ушето, която виждате. Не бива да навлизате навътре в ухото, за да не раздразните тъпанчето.
Грижи за нослето
Никога не използвайте за почистване на нослето памучни клечки – това никак не е безопасно. Дори при малко запушване на ноздрите детето ви ще започне да диша трудно, тъй като неговите носни проходи все още са много мънички. За почистване използвайте памучни фитилчета, които сами си навили. Намокрете ги в преварена вода или детско олио, може и растително. С въртеливи движения почистете нослето. Фитилът трябва да влиза в носовия проход не повече от сантиметър. За всяка ноздра използвайте отделен фитил.
Грижа за ноктите
Ноктите на бебето трябва да се подрязват всяка седмица. Те растат много бързо и са много тънички, поради което се извиват или чупят. На крачетата ноктите се изрязват в права линия, а на ръцете се закръгляват в краищата.
Най-удобно е тази процедура да я извършвате, когато бебето спи. Тогава няма да имате излишни грижи и най-важното – това няма да притесни бебето. Ако сте решили да изрежете ноктите докато то е будно, правете това сутрин, когато бебета по принцип са в добро настроение, когато са сити и още не са се уморили. Подрязвайте със специални нокторезачки и ножички с закръглени краища.
Когато всички тези процедури са завършени, не оставяйте веднага бебето само – постойте малко време с него. Поиграйте си с любимата му играчка, обяснете му в какъв цвят е и какво представлява, рецитирайте му стихче и му кажете колко силно го обичате. Подарявайте му само положителни емоции сутрин.
И никога не забравяйте да се съветвате с педиатър за всички неясни и важни въпроси за грижите по вашето бебе.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg