Стресът стана неизменен спътник в всекидневието ни.
От него страдат както възрастните, така и децата. Затова е толкова важно да се научим как да се справяме с напрежението. Има техники, с помощта на които всеки може да се научи да управлява чувствата в стресови ситуации. А с това – и да пази здравето си. А ето ги и самите изпробвани техники:
1. Не бягайте от страховете си, изправете се лице в лице с тях
Много често хората си признават, че се стараят да избягват онези ситуации, които ги изкарват от кожата им. Но психолозите съветват да се постъпва точно обратното - да бъдете смели, да не се боите от страховете си, а смело да ги гледате в „очите”.
Най-напред си изяснете какво именно безпокои детето ви, защо нервничи. И си признайте вътре в себе си причината. А след това пристъпете към решаването на проблема.
2. Станете опора за детето си
В стресова ситуация за всеки човек е важно до него да има някой, на който може да се опре. Дори само да постои и да помълчи. Най-главното е усещането за подкрепа. Ако детето ви в състояние на стрес изпада в истерия, просто бъдете до него. И не реагирайте първосигнално.
Примерно, то е паднало и се е изплашило. Някои майки започват в такива случаи да крещят. Ако детето вече е проходило, да му викат, че е глупак. А всъщност е много просто, ако говорим разбира се за банално падане – засмейте се, кажете му с усмивка самичко да се изправи, подскажете му как. Така на подсъзнателно ниво детето от малко започва да става самостоятелно.
Детето се нуждае от подкрепа. Важно е чрез поведението си родителите да му ПОКАЖАТ как да се успокои. Експертите съветват родителите да не се страхуват от детските сълзи по време на истерии. И да не му казват „успокой се, я се стегни!”.
3. Станете физически активни
Ако усещате, че нивото на стрес у вас се покачва, започнете да спортувате или се захванете с каква де е физическа работа. Това действа най-добре за успокояването. Психолозите съветват поне десет-петнайсет минути да не разговаряте с никого, докато стресът не ви „отпусне”.
През това време физическите упражнения ще смъкнат нивото на адреналина и кортизола – хормоните на стреса, организмът ще започне да изработва ендорфини, които са естествените болкоуспокояващи и подобрители на настроението.
4. Направете йогийската асана „Риба”
Заниманията с йога са един от много ефективните начини за справяне със стреса и прекомерната тревожност. Но не тъгувайте, ако не се занимавате с йога. Позата „Риба” е по силите на всички начинаещи. Ако изведнъж ви обхване тревога веднага се превърнете в…риба. Поставете навито одеяло под лопатките. При такова положение на тимусната жлеза, в която става съзряването, диференцирането и „обучението” на Т-клетките на имунната система, се стимулира и човек става по-устойчив.
5. Прегърнете детето си
Група експерти от японския университет Тохо е доказала лечебните свойства на прегръдката. При средна сила са достатъчни само 20 секунди, за да се успокои детето в ръцете на родителите си. Тази техника важи с пълна сила и при възрастните.
Американският психолог Вирджиния Сатир препоръчва родителите да прегръщат бебетата си по няколко пъти на ден. Тя дори е извела формула за броя на прегръдките. Според нея:
4 прегръдки на ден – стигат за оцеляване
8 прегръдки на ден – за комфорт
12 прегръдки на ден – за растеж на детето
Учените обективно са изучили как организмът реагира на прегръдките с различна сила с помощта на електронни гривни със сензори.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg