Според статистиката около 5 % от двойките, които искат да имат деца, страдат от безплодие.
Сред тях около половината случаи се обясняват с някакви физиологични отклонения. При останалите причините за безплодието са психосоматични, а тоест дължат се на психическата нагласа. Това засяга и двамата партньори.
Психологическото безплодие се разглежда като резултат от съзнателното или неосъзнатото нежелание на жената да има дете. Понякога става дума за страх от бременността и от раждането, друг път за нежелание да има дете от конкретния мъж, съпротива срещу промените във външния вид, към които може да доведе бременността и т.н..
Как става това?
Човешкият мозък е удивителен механизъм. Ако поради някаква причина сметне нещо за неправилно, той може да „забрани“ на други органи да извършват определени операции. Например, ако таите в душата си куп съмнения относно предстоящата си бременност, мозъкът е способен да се възползва от това и да даде сигнал на органите да не допускат зачеване на дете или дори да се отърват от нежелания зародиш.
Психологичните проблеми, стресът и премълчаните съмнения дори и само у единия от двойката могат да доведат до ситуация, в която двама напълно здрави партньори не могат да заченат дете. Именно затова в съвременната репродуктивна медицина психологичните консултации играят много важна роля.
Причини
Какво предизвиква психологическо безплодие? Може да има много причини – страничен ефект на приемани медикаменти, финансови проблеми, неразрешена дилема между семейството и кариерата, страх, че детето ще се роди болно или че съпругът може да изостави семейството. В някои случаи дори и само традиционният психологически натиск „Е, кога ще си направите дете най-сетне?“ от страна на близките може да стане причина за психологическо безплодие.
В рисковата група са твърде впечатлителните дами и жените, които пък напротив, сдържат всичките си емоции. Първите страдат от това, че преувеличават проблемите си, а вторите просто не намират отдушник за емоциите си.
Една от най-честите причини за психологическо безплодие са тревогите относно зачеването на двойка, която всъщност няма никакви проблеми. Статистиката показва, че при активен полов живот 85 % от жените забременяват в рамките на една година, а 95 % в рамките на две години. Затова не си слагайте клеймо „безплодна“, ако с партньора ви се опитвате да заченете през последните няколко месеца. Такива мисли и тревоги само създават излишен стрес, а където има стрес, има и риск от възникване на психосоматични заболявания.
По данни на проучване, в което са участвали 200 наблюдавани в репродуктивни клиники двойки, 50 % от жените и 15 % от мъжете си спомнят за времето, в което са очаквали бременност, като за най-депресивния период от живота си. Друго проучване уточнява, че жените, страдащи от безплодие, са приблизително на същото ниво на депресия, както и болните от рак или страдащите от последици от сърдечен удар.
Репродуктивната и ендокринната система, подложени на такъв сериозен психологически натиск, без специализирана помощ могат никога да не възстановят функциите си.
Как да разберете, че страдате от психологическо безплодие?
Ето кои са основните причини, които могат да причинят психологическо безплодие:
- вие системно изпитвате силен стрес на работа;
- вие се самообвинявате за безплодието или възприемате това, че нямате деца, като наказание за предишния си начин на живот (голям брой сексуални партньори или прекъсване на предишна бременност);
- вие нямате доверие на партньора си или мислите, че той не е съвсем готов да стане баща;
- не сте уточнили за себе си отговора на въпроса дали искате деца точно сега – или например са ви предложили повишение и вие не искате да се откажете от него заради майчинството;
- наблюдавате у себе си някои признаци на депресия;
- не сте решили докрай финансовите и останалите битови въпроси, свързани с раждането на дете;
- наскоро сте понесли тежко психологическо изпитание (загуба на близък човек, катастрофа, наводнение или пожар, сериозни финансови неуспехи);
- подложени сте на сериозен психологически натиск от страна на околните заради това, че не сте бременна и нямате деца.
Първата стъпка е да анализирате живота си за неизказани на глас проблеми и мисли. Втората е да разпитате за възможни тревоги своя партньор. Мъжете обикновено са по-малко склонни към задушевни разговори, но като нищо може да се окаже, че причината се крие не толкова във вас, колкото в тайните тревоги на партньора ви. Ако имате дори и слаби подозрения, че страдате от депресия, непременно трябва да се обърнете към специалист – не само заради бъдещото си дете, но и заради собственото си благополучие.
Как се лекува?
Най-добрият начин да се отървете от тревогите си във връзка със зачеването е да се уверите, че и вие, и партньорът ви сте напълно здрави и... да се отпуснете. Колкото по-малко мислите за това, че вашата цел е да забременеете, толкова по-бързо ще успеете да заченете. Ако напоследък сте подложени на силен стрес на работа, най-добрият вариант ще е да си вземете дълга отпуска и да заминете със съпруга си някъде далеч от всички грижи. Заемете се с нов проект – например, започнете да учите нов език или се запишете в някакъв клуб по интереси. Най-важното е да не позволявате мислите за бременността да заемат цялото ви внимание.
Да определите реалната причина за психологическото безплодие без помощта на специалист може да се окаже доста трудно. Понякога ще е достатъчно просто да се отпуснете, а друг път ще трябва да използвате цялата „тежка артилерия“ – психотерапия, отпускащи техники (йога, медитация, иглотерапия, масаж) и дори медикаменти.
Във всеки отделен случай решението ще е индивидуално, но е най-добре да започнете от консултация с репродуктолог. Ако той установи, че няма физически пречки да забременеете, потърсете помощ от психотерапевт.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg