Телесното тегло на всеки човек е в пряка връзка с неговите фертилни възможности
При тегло много над или под нормата, както при жените, така и при мъжете, често има проблеми с фертилността. За улеснение и създаване на световни норми е установена формула, която изчислява идеалното тегло за всеки от нас и това е BMI. Стойността се получава, като се раздели теглото в килограми на квадрата на ръста в метри. При стойности 20-25 имаме идеално тегло, при стойности 25-30 то е наднормено и при стойности над 30 говорим за затлъстяване. Затлъстяването от своя страна се разделя на няколко степени.
При жени с наднормено тегло по-често има съчетание и с поликистозен синдром на яйчниците, нарушена ритмичност на менструалния цикъл, повишен риск от спонтанни аборти, по-нисък процент на успеваемост при прилагане на методите на асистираната технология.
Жените със затлъстяване са по-предразположени към развитие на захарен диабет и инсулинова резистентност.
Момичетата с поликистозни яйчници и/или затлъстяване страдат от нередовен менструален цикъл и инфертилитет поради липса на овулация.
Момичетата с инсулинова резистентност може да имат нормални нива на глюкозата в кръвта, но поради наличие на резистентност към инсулина, за да поддържа нивата на кръвната захар, организмът компенсира, произвеждайки още повече инсулин. По-високите нива на инсулин водят до задържане на мазнини (затлъстяване) от една страна и от друга нарушават баланса в производството на яйчникови хормони, което рефлектира върху ритмичността на овулацията и менструалния цикъл.
Не на последно място пациентките със затлъстяване са изложени на повишен риск по време на фоликуларната пункция - от самата процедура и от упойката. Усложненията са от свръхседация, дихателна недостатъчност, хипоксемия (намалено ниво на кислород в кръвта), обструкция на дихателните пътища, аспирация на стомашно съдържимо. От техническа гледна точка при BMI >40 фоликуларната пункция е предизвикателство за екипа, защото е трудна и опасна.
При жени с наднормено тегло трябва да имаме предвид нейните ефекти върху бременността. При тях има по-голям риск от развитие на прееклампсия, преждевременно раждане, по-често бременностите завършват със секцио, раменна дистокия, аспирация на мекониум, гестационен диабет и др. Поради тези причини често съветваме пациентките с наднормено тегло да се опитат да редуцират излишните килограми преди планувана бременност.
Затлъстяването влияе негативно върху сперматогенезата, броя, подвижността и морфологията на сперматозоидите, също така може да доведе до еректилна дисфункция. Може да е причина за намалени нива на тестостерона, който директно е свързан с качеството на спермата.Тези ефекти се обясняват с хипоандрогенизма и повишените нива на естрадиола.
Момичетата винаги трябва да се съветват относно сериозните опасности, свързани със затлъстяването и усложненията, които то може да предизвика по време на една бременност.
Затлъстяването е хронично, но лечимо състояние. Проблемът може да бъде решен, но изисква правилно консултиране, мотивация и лечение.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg