Понякога решението да имаме деца се случва спонтанно, в други случаи е дълго планирано, мечтано и изстрадано.
Независимо дали сте го обмисляли и сте преценили всички „за“ и „против“ или просто искате да го направите, защото ви се струва забавно, е редно да посетите своя гинеколог и да му зададете няколко основни въпроса, които ще ви помогнат да се чувствате по-уверени в изпълнението на тази приятна, но не лека задача да започнете да работите за бебе.
Няма да е излишно и да си запишете някои от тях, ако не искате да ги забравите, когато влезете в лекарския кабинет. За ваше улеснение, ние сме ви подготвили 11 фундаментални въпроса, които да попитате своя гинеколог, защото може още да не сте наясно, а да носите бебе в корема си.
1. Колко време приблизително ще ми отнеме да забременея?
Естествено, вашият лекар не може да предскаже с точност кога ще заченете своето дете. Някои жени забременявате веднага след първия месец опити, докато на други им отнема малко повече време. Все пак гинекологът ви най-добре може да прецени лично вие колко трябва да чакате за заветните две черти, в зависимост от здравословното ви състояние, предишни бременности, възраст и т.н.
2. Кога е редно да прекратя приема на противозачатъчни?
Всеки организъм реагира различно след спирането на противозачатъчните. Някои жени забременяват още на следващия месец, докато на други им трябва време, докато организмът възвърне своя хормонален баланс.
3. По какъв начин цялостното ми здравословно състояние влияе върху фертилността?
Според медиците, има някои здравословни проблеми, които могат да окажат негативен ефект върху способността ви да заченете. Такива са поликистозата, ендометриозата, тиреоидит на Хашимото и дори някои болести, предавани по полов път като хламидия и др.
4. Има ли лекарства, които трябва да избягвам, ако планирам да имам дете?
Съществуват медикаменти, които намаляват способността на жената да забременее. Такива се лекарствата за високо кръвно налягане, против епилепсия, някои антидепересанти и др. Добре е да замените някои от тях с аналози, които са съвместими с бременността, защото може да се стигне до увреждане на плода, ако медикаментите, които приемате са токсични.
5. Трябва ли да приемам витамини и хранителни добавки, ако искам да забременея?
Храната, която консумираме днес не е особено богата на витамини и минерали, затова е добре да тестваме нивото на някои от тях в нашия организъм. Ако ни липсват запаси от фолиева киселина, витамини от групата Б, витамин Д и др., е препоръчително да се приемат добавки, но задължително след консултация с лекар или фармацевт.
6. Трябва да ли направя някакви промени в хранителния и двигателния си режим?
Знаете ли, че всъщност хората, които имат наднормено или прекалено ниско тегло, забременяват значително по-бавно? Интензивните тренировки, прекомерният прием на алкохол и тютюнопушенето също влияят негативно върху фертилността както на жените, така и на мъжете. Говорете открито със своя лекар за хранителните си навици и заедно преценете дали трябва на направите някакви промени или не.
7. Трябва ли да се ваксинирам?
Тъй като различните видове шарки са изключително опасни за плода, е редно да имате поставена ваксина, преди да забременеете. По време на зимния сезон настинките и грипните вируси също представляват заплаха за протичането на една безпроблемна бременност. Противогрипните ваксини не са противопоказни при бременност, затова обсъдете със своя лекар дали е подходящо да си поставите такава.
8. Трябва ли да потърся мнението на друг гинеколог, специалист във воденето на бременности?
Ако вашият гинеколог няма опит с воденето на бременности и израждането, може да го попитате за препоръки и да се насочите към акушер-гинеколог, който ще ви бъде максимално полезен със знанието и опита си.
9. Трябва ли да си направя някакви генетични тестове?
Не е лошо, преди да пристъпите към опитите за бебе, вие и вашият партньор да се тествате за носителство на някои редки генетични заболявания като спинална мускулна атрофия, муковисцидоза, болест на Тай-Сакс и др. Ако случайно имате позитивен резултат на някои от гореизборените болести, може да изпозлвате ин-витро оплождане и чрез специално предимплантационно генетично изследване (PGD) да сведете шанса да имате дете с увреждане до минимум.
10. Защо не мога да забременея?
Ако сте жена под 35 годишна възраст и не можете да забременеете в рамките на шест месеца, вероятно сте изправена пред проблеми със зачеването. В този случай вашият гинеколог ще ви помогне да откриете какво пречи на така мечтаната бременност да се случи и на вас. След това ще пристъпи към лечението на проблема или ще се наложи да прибегнете до използването на асистираната репродуктивна техника.
11. Какво да направя, когато вече имам положителен тест за бременност?
Повечето жени нямат никаква представа каква е следващата стъпка след регистрирането на бременност. Трябва ли веднага да посетят своя гинеколог или е по-добре да изчакат известно време, в което ембрионът да достигне по-големи размери? Не се колебайте, а се свържете с вашия лекар, който според състоянието ви ще прецени кога да се състои следващата ви среща.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg