Все по-често чуваме истории за жени, на които им се е наложило да отслабнат доста, за да забременеят.
Мотивирани от желанието си да станат майки, те смъкват по 20, 30, дори 70 кила. Често тези жени страдат и от поликистозни яйчници, което затруднява още повече зачатието, както и самото отслабване. И лекарите потвърждават, че пълните дами забременяват по-трудно. Храненето влияе на организма много повече, отколкото си мислим.
Днешно време се е увеличил процентът на жените с повишен ИТМ (индекс за телесна маса), особено сред младите. Това е свързано с особеностите на хранителното поведение и на начина на живот. При жените с наднормено тегло е повишен рискът от развиване на диабет, на сърдечно-съдови заболявания и заболявания на опорно-двигателния апарат. Наднорменото тегло доказано влияе негативно и на репродуктивните функции.
Порочен кръг
Според лекарите при жените, страдащи от затлъстяване, възниква ендокринно безплодие. То се проявява с редки овулации или пълна липса на овулации (ановулация). Освен това при жените с голямо наднормено тегло често е нарушен менструалният цикъл.
Всичко това се дължи на факта, че мастните тъкани участват в регулацията на половите хормони в организма. При затлъстяване глобулинът е значително понижен, а той регулира мъжките полови хормони, андрогените. Това води до повишаване на свободните фракции андрогени в кръвта. Те се натрупват в мастните тъкани и се превръщат в естрогени, женски полови хормони.
Естрогените на свой ред стимулират в хипофизната жлеза производството на лютеинизиращ хормон (ЛХ). Този хормон отговаря за регулирането на овулацията и на менструалния цикъл. Когато нивото на ЛХ се повишава, се развива хормонален дисбаланс, който нарушава менструалния цикъл, узряването на яйцеклетките и процеса на овулация. Всичко това много затруднява зачеването. При това жените понякога потискат стреса от неспособността си да забременеят с ядене – и така кръгът се затваря. Освен това при наднормено тегло често се нарушава въглехидратният обмен – развиват се хиперинсулинемия и резистентност към инсулин.
Отслабване вместо лечение
За да разбере дали има наднормено тегло, жената трябва да изчисли своя индекс за телесна маса. За целта трябва да знае ръста си и текущото си тегло. ИТМ се изчислява по формулата кг/м2, а тоест телесната маса в килограми делена на ръста в метри на квадрат. ИТМ 25 и повече означава наднормено тегло, ИТМ 30 или повече вече показва затлъстяване.
Например: тегло 75 кг., ръст 168 см.
ИТМ = 75/(1,68*1,68) = 26,57 (наднормено тегло)
По данни на СЗО рискът от нарушения в репродуктивното здраве зависи пряко от степента на напълняване/затлъстяване.
- наднормено тегло (ИТМ 25-29,9) – повишен риск;
- затлъстяване първа степен (ИТМ 30-34,9) – висок риск;
- затлъстяване втора степен (ИТМ 34,9-39,9) – много висок риск;
- затлъстяване трета степен (ИТМ над 40) – крайно висок риск.
Лечението на безплодие и изкуственото оплождане могат да не дадат никакъв резултат заради наднорменото тегло. То доказано е рисков фактор, който понижава ефективността на терапии с помощни репродуктивни технологии.
Ами ако отслабнем? Оказва се, че понижаването на теглото дори само с 5 % увеличава вероятността да се нормализира овулацията. Тоест повишава се шансът жената да зачене сама по естествен път. Освен това ако бъдещата майка няма наднормено тегло, рискът от възникване на усложнения по време на самата бременност намалява значително.
Често чуваме хора да казват, че пълните жени раждат по-едри бебета. Това обаче не винаги е нещо хубаво. Затлъстяване може да развие и детето, а това със сигурност е нежелателно. Освен това раждането протича по-трудно, когато бебето е едро.
При това обаче пълните родилки по-рядко раждат закръглени и едри деца, отколкото се сблъскват с преждевременно раждане. Бебетата се раждат недоносени и с ниско тегло и изискват продължителни грижи в реанимацията. Нищо хубаво няма в това.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg