От обща култура повечето бъдещи майки са наясно, че бременността възниква след зачеването.
Но независимо от акта то не е възможно, ако в тялото на жената не е настъпила овулация. Това е процес, при който съзряла нова яйцеклетка излиза от яйчника в маточната тръба. Овулацията настъпва около 14-я ден преди предстоящата менструация. В тялото на жената яйцеклетката живее от 12 до 36 часа, след като е напуснала яйчника.
От физиологична гледна точка може да се твърди, че зачеването е възможно само в този период на овулация, който продължава не повече от 36 часа. Като се отчете фактът, че жизнеността на сперматозоидите е няколко денонощия, то благоприятни за зачеване медицината смята 2-3 дни преди и 2-3 дни след овулацията.
През останалото време вероятността за забременяване е не повече от 15 %. Изключения се получават при нередовен цикъл, следствие от който е така наречената плаваща овулация или пък при редкия феномен – двойна овулация.
Начало на бременността
Оплождането става непосредствено във фалопиевата тръба. Там един от милиард сперматозоида се слива с яйцеклетката. В първите няколко часа след зачеването вече оплодената яйцеклетка по пътя си към матката започва да се дели. Поради това с всеки изминал час и ден се появяват все повече и повече нови клетки в зародиша.
Когато влезе в матката, тя се имплантира в нея. Чак след това закрепване се образуват всички необходими химически и физически реакции в тялото на жената за началото на бременността. Целият този процес – от зачеването, до имплантирането на яйцеклетката, отнема на оплодената яйцеклетка от 7 до 12 дни. В тялото на жената сперматозоидите могат да живеят 6-7 дни, но активни се не повече от три дни.
Ранни признаци на бременност
Когато жената е забременяла, то всичко в тялото й започва да се пренастройва към това успешно да износи и роди детето. Всички тези изменения още преди спирането на цикъла си имат свои признаци. Вижте ги, бъдещи мами:
- Незначително кръвенисто отделяне между 6-я и 12-я ден след половия акт
- Често и болезнено уриниране
- Повишен апетит
- Често се случват и усещания като от простуда – главоболие, умора, повишена температура, общо неразположение.
- Спадане на кръвното налягане
- Чувствителност на млечните жлези – те могат леко да бухнат или да станат болезнени.
- Чувство за тежест ниско в корема, което може да се дължи на факта, че притокът на кръв в областта на малкия таз се увеличава, а матката става все по-голяма.
- Повишава се чувствителността към миризми
- Гадене
- Световъртеж
Косвени признаци
Много често повечето жени не забелязват началото на бременността и зараждането на новия живот в тялото им. Чак, когато не нестъпва поредният менструален цикъл, жените започват да подозират за нещо такова. Медицината казва, че забавянето на месечния цикъл си остава най-първият признак, но все още – косвен. Това е така, защото забавяне може да се случи и заради хормонални проблеми, възпалителни процеси и други причини.
Внимание: Извънматочна бременност!
Понякога се случва извънматочна бременност, при която зародишът се развива извън матката. Причината за това може да е възпаление, вродена или придобита патология на фалопиевите тръби, хормонални нарушения. За съжаление при такава бременност бебето не може да бъде спасено.
От изключителна важност е такава патология да бъде определена от лекарите от рано. В противен случай не само животът на зародиша, но и на майката е застрашен. В началото извънматочната бременност по никакъв начин не се различава от обичайната. Но по-нататък развитието на оплоденото яйце на неправилно място води до кръвоизлив в корема, което изисква спешна операция на жената.
Диагностика на бременността
Ако имате съмнения, че може да сте забременели, задължително трябва да отидете на преглед при гинеколог, да ви направи ултразвук, за да се изключи опасната за живота ви извънматочна бременност. С обикновени тестове извънматочната бременност не може да се открие. Както и при обичайната бременност, тестът само ще покаже положителен резултат. Но разликата е между живота и смъртта – извънматочната бременност изисква задължителна хирургическа намеса.
Тест за бременност
В самото начало при проява на косвени признаци за бременност жената самостоятелно може да си направи съответния тест. Има голям избор на такива тестове – от най-прости и евтини, до скъпи и електрически. Тестовете за бременност работят на принципа на лакмусовата хартия. Тя определя наличието в урината на хормона, който отделя плацентата. При всяка бъдеща майка е възможно да се изработват различни антитела. Поради тази причина е добре за самостоятелна проверка да се вземе тест, в който има всички известни антитела – той може да покаже най-точния резултат. Лъжливо положителен тест може да има в случаите, когато в детеродните органи на жената се развива тумор.
Докато лъжливо отрицателните тестове се срещат рядко и могат да означават единствено, че хормоните на бременността все още са недостатъчни за точна диагностика.
Срок на бременността
Той може да се определи точно след вземане на кръв от вена на гладно. Такъв тест се прави на 6-тото денонощие от зачеването. В кръвта се открива човешки хорион гонадотропин – това е точно този хормон, който отговаря за развитието и хода на бременността. Той блокира менструалния цикъл на бъдещата майка и активизира производството на други хормони, необходими за поддържането на бременността. Този хормон остава активен по време на цялата бременност. Той може да се засече и в кръвта, и в урината. Но концентрацията му в кръвта се увеличава много по-бързо, поради което анализът на кръвта скоро след зачеването, дава повече информация на гинеколозите.
Бъдещите майки е важно да знаят, че определянето на нивото на този хормон е много важно при изследването на ранната бременност. Особено важно значение има при опасност от замръзнала бременност, при извънматочна бременност. Такава диагностика може да бъде направена само в професионална лаборатория, а резултатите от изследването могат да бъдат разчетени единствено от специалист. При домашни условия не е възможно са си направите този важен тест.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg