Обикновено една двойка планира увеличаване на семейството си година-две преди раждането на дете. Но достатъчно ли е това време?
Начинът на живот и навиците, които имате, могат да окажат голямо влияние върху зачеването, бременността и здравето на вашето бебе в дългосрочен план. Откъде трябва да започнете и какво трябва да знаете?
Имайте предвид възрастта си
Лекарите са единодушни, че оптималната възраст за първа бременност е 20-29 години, а след 30-35 години е подходящ момент за втора бременност. Това е официалното мнение, но възрастовите граници днес са доста произволни. С високото ниво на съвременната медицина една жена може безопасно да износи и да роди дете на 40-годишна възраст и дори по-късно, въпреки че при нея контролът от лекар ще бъде засилен.
От психологическа гледна точка, една от основните трудности на късната бременност е обсесивното желание на бъдещата майка да направи това време и раждането идеални. Но с добрите си намерения тя се вкарва в истински стрес: постоянното вълнение, претоварването в многобройни дейности, страховете, преструктурирането към нов начин на живот не са от полза за детето.
Предварителното планиране на бременността ще ви помогне да избегнете трудностите при износването на бебе на всяка възраст, да коригирате начина си на живот предварително и да предотвратите възможни усложнения по време на раждането.
Откажете цигарите!
Опасностите от тютюнопушенето не са празни приказки. Доказано е, че жените, които пушат, преминават през менопаузата по-рано, има по-голяма вероятност да имат естрогенен дефицит, а освен това пушенето има отрицателен ефект върху метаболизма. Ако все още сте склонни към този пагубен навик, не забравяйте, че между последната цигара и зачеването трябва да мине поне година. В случай, че бременността е била приятна изненада за вас, пушенето трябва да се спре незабавно - всяка цигара пречи на правилното развитие на ембриона.
Например токсичният никотин и катранът пречат на кръвообращението в плацентата, което означава, че кислородът навлиза в тялото на бебето в недостатъчни количества. В допълнение към кислородния глад, децата изпитват дефицит на много хранителни вещества и микроелементи. Не е изненадващо, че бебетата често се раждат дребни. Нека перспективата да станете майка бъде добра мотивация да се откажете от пушенето точно сега или да помислите сериозно за необходимостта от тази стъпка.
Коригирайте физическата си активност
Основният мозъчен център - хипоталамусът - се е формирал още в праисторическата епоха и това обяснява някои странности в работата му. Според експертите, хипоталамусът може да възприема бързото бягане като начин за бягство от опасност, както и да смята липсата на витамини за глад. Центърът предава смущаваща информация към репродуктивната система и в резултат на това тялото „си мисли“, че сега не е най-доброто време за възпроизвеждане.
Ето защо, вместо активен спорт, при планиране на бременност е по-добре да се занимавате с развлекателни физически занимания. Така че дългите разходки на чист въздух през светлата част на деня са полезни: наслаждавате се на общуване с хората или на любима музика, тялото се насища с кислород и витамин D, а мускулите получават умерено натоварване.
Изследвайте се
Като превантивна мярка, всяка жена, под 25-годишна възраст, трябва да бъде изследвана за хламидия трахоматис и генитална микоплазма поне веднъж годишно, други тестове могат да бъдат предписани от гинеколог, само ако се открият тревожни симптоми. Изследването за наличие на антитела в кръвта и навременната ваксинация срещу рубеола ще предпазят от нежелани рискове.
За нероденото дете болестите и не от гинекологичен характер могат да представляват опасност. Когато планирате бременност, първото нещо, което трябва да направите, е да разберете дали сте боледували от рубеола: вирусът, който навлиза в тялото на майката по време на бременност, незабавно се предава на детето и може да доведе до сериозни последици за здравето му (катаракта, глухота, болести на сърцето и други дефекти). Изследването за наличие на антитела в кръвта и навременната ваксинация срещу рубеола ще предпазят бебето от нежелани рискове.
За здравето на детето са важни и тези заболявания, придобити по време на живота на майката, които могат да повлияят негативно на хормоналната хомеостаза и да нарушат секрецията на хормони в плацентата. На първо място, става дума за заболявания на щитовидната жлеза, диабет и др. Разбира се, те не трябва да се превръщат в пречка за зачеването, но трябва да оцените рисковете и предварително да се консултирате с лекар, за да коригирате правилно начина си на живот и ако е необходимо, да започнете своевременно лечение.
Ако не можете да забременеете, не бързайте да правите прибързани заключения: безплодието е клинична диагноза, която лекар поставя на здрава двойка в репродуктивна възраст, която е била сексуално активна в продължение на една година и не е в състояние да зачене дете. Специалистите обясняват, че редовният полов живот е незащитеният полов акт, повтарящ се 2-3 пъти седмично, независимо от менструалния цикъл на жената. Само лекар може да определи наличието на безплодие, да предпише преглед, да предложи методи на лечение или алтернативни възможности за зачеване на дете.
Започнете да приемате витаминни и минерални комплекси
Един от ключовите витамини, които жената трябва да получава редовно и особено по време на планиране на бременност, е фолиевата киселина. Нейният дефицит по време на формирането на плода значително увеличава риска от дефекти на невралната тръба при детето, която се формира през първите 28 дни след зачеването. В допълнение, при липса на фолиева киселина, могат да се развият и други малформации, рискът от спонтанен аборт и прекъсване на бременността се увеличава.
Разбира се, важна е не само фолиевата киселина, но и цял комплекс от свързани витамини. Доказано е, че защитните свойства на фолиевата киселина се проявяват по-добре в комбинация с други витамини от групите В, С, РР. Ролята на витамините А, С, Е, D, както и на калция, магнезия, цинка и много други микроелементи, не може да бъде подценена. Не е тайна, че по време на бременност, тялото трябва да произвежда повече кръв от обикновено: част от нея се изразходва за образуването на плацентата, адруга част се прехвърля на детето. Желязото играе ключова роля в процесите на хематопоезата. Ако преди бременността необходимата дневна доза желязо за жена е 18 mg, с настъпването на бременността „нормата“ се повишава до 33 mg.
Откъде получавате тези "строителни материали" за вашето тяло? Да, много витамини и хранителни вещества влизат в тялото с храната, но не всички и не при оптимална нужда - термичната обработка на храната „убива“ част от витамините, освен това някои храни невинаги присъстват в нашата диета в точното количество (например морски дарове, пресни билки).
Водете здравословен начин на живот
Оказва се, че обездвижването, небалансираното хранене и стресът се отразяват зле на плодовитостта на жената. Трябва да започнете да водите здравословен начин на живот възможно най-рано, защото в противен случай бременността може изобщо да не настъпи. За да удължите репродуктивния си период, обърнете внимание на диетата си, използвайте витаминни комплекси, опитайте се да прекарвате повече време на открито в активна почивка, спрете да пушите и намалете консумацията на алкохол.
Сънят е също много важен компонент на здравословния начин на живот. Според лекарите, човек трябва да спи поне 7 и за предпочитане не повече от 9 часа на ден. Не е толкова важно кога заспивате и ставате – просто го правете по едно и също време. Необходимо е да започнете да разработвате правилата на ежедневието си преди началото на бременността, така че в труден период тялото ви да не изпитва допълнителен стрес. Когато свикне с промените, организмът ще ги приеме с лекота на ниво биоритми.
Преди да си легнете, изпълнете някакъв свой собствен ритуал: вземете вана, изпийте чаша мляко, измийте зъбите си. С течение на времето ще започнете да се прозявате по време на тези действия. Режимът за тялото е равен на спокойствие и стабилност, а това са най-добрите условия за зачеване на здраво потомство, съветват гинеколозите.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg