Колкото и да сте мислили как бързо да забременеете, подготовката за зачеване никой не я е отменял
Прегледът и консултацията със специалист не отнема чак толкова много време. Но така ще сте наясно със здравето на организма си и готовността му за това важно събитие. Или пък да отстраните евентуалните пречки за бързо забременяване.
Три месеца преди зачатието и дори след него се препоръчва на бъдещата майка да приема фолиева киселина. Тя е необходима за формирането на плацентата и бъдещата централна нервна система на плода. Фолиевата киселина – витамин В9, не се изработва в организма, затова е добре да се натрупа още преди забременяването.
И бъдещият татко трябва да бъде включен в подготовката. Като минимум той трябва да се погрижи за своята способност за оплождане. Това означава да се откаже от носенето на стягащо синтетично бельо, да се откаже да държи лаптопа на коленете си, да носи мобилния си телефон далече от половите си органи. Прегряването на тестисите, въздействие върху тях на лъчения, пушенето, пиенето на алкохол, снижават качеството на спермата.
Време за зачеване
Дори когато и двамата съпрузи са напълно здрави не може да се гарантира зачеване по план. Затова не бива да се изпада в отчаяние след един-два неуспешни опита. На абсолютно здрави двойки понякога са им необходими 6 до 12 месеца, като този срок не говори за някаква патология или проблеми със зачеването.
Трябва да се отчитат биологическите цикли. Зачатието се случва само по време на овулацията. Според нормата това става по средата на менструалния цикъл от 28 дни. Така че овулацията се случва на 14-я ден.
Сложността на такова прецизно попадение се заключава в грешните изчисления. Овулацията освен това не винаги спазва плана, възможно е не всеки месец да настъпва овулация.
Условия за зачеване
Най-добрият момент е настъпил, но как двойката правилно да се възползва от това? Не е тайна, че забременяването се влияе от качеството на спермата. Не бива жената да „изтисква” всички сокове от партньора си, превръщайки секса в ежедневно задължение. Но не трябва да изпуска и момента на овулацията. Прекалено честият секс снижава качествата на спермата, поради това е необходимо да си давате един на друг почивки. Секс два-три пъти седмично е достатъчен за забременяване.
След половия акт е добре жената да полежи поне 10-15 минути. Някои лекари препоръчват дори тя да си вдигне краката, за да подпомогне спермата да достигне до яйцеклетката. Но най-важното е де не се изправя веднага заради законите на гравитацията.
Здравето на партньорите
Балансираното хранене поддържа здравето на бъдещите родители, което е една от стъпките към успешното зачатие. Излишните килограми, пиенето на сериозни лекарства пречат на забременяването. Консултирайте се с лекар дали не може да смените медикаментите с по-безопасни, изберете с негова помощ стратегия за намаляване на излишното тегло. И тук физическата активност е ваш съюзник, но не прекалено интензивна и не всеки ден.
Вредните навици – алкохол, злоупотреба с кафе, за наркотици – да не говорим. Те сами по себе си пречат на зачеването. А специалистите предупреждават – отказването от тях при вече настъпила бременност е много по-сложно, затова е важно да започнете борбата с вредните си навици от по-далече.
Дишайте дълбоко
Всички знаем – стресът е сред най-големите врагове на здравето. Страстно желаещите бързо да си заченат детенце могат сериозно да се срутят духом след серия неуспешни опити. Но не си струва да се вторачвате точно в БЪРЗИНАТА на забременяване. В крайна сметка тук по-важна е не скоростта, а качеството. Когато служебните и битови проблеми се комбинират с опити за бързо забременяване се превръщат в хроничен стрес и това неизбежно влошава общото ви здраве.
Разбира се не е възможно да бъдете възпитани като неудържими оптимисти, но и не е нужно. Задачата ви е да се научите да избягвате стреса и неговото въздействие. А за да успеете е важно да запазите спокойно разположение на духа. Не се опитвайте да контролирате всичко едновременно, позволете и на себе си, и на околните да грешат понякога – разбирайте тези грешки като ценни уроци на живота.
Какво съветва китайската медицина?
Кръвоснабдяването на репродуктивните органи трябва да бъде добро. Според китайската медицина стресът насочва кръвта към крайниците – за защита или бягство. Поради това за успешно зачатие кръвта трябва да се пренасочи към половите органи. А за да стане това трябва да се успокоите, да излезете от състоянието на стрес и тревожност. Масажите и йога помагат за това.
Възстановете хормоналния си баланс. Докато организмът е в хормонален дисбаланс жената ще има проблеми с овулацията, а без нея забременяването е невъзможно.
Китайската традиционна медицина свързва способността за зачеване със състоянието на черния и на белите дробове. Според тях в черния дроб се натрупват разочарованията, гнева, желанията. В белите дробове – отрицателните емоции и тъгата. Именно в тези органи според китайските лечители може да се получи застой на жизнената енергия Чи, което пречи на забременяването. За да може жизнената енергия свободно да достига до всички органи и с това да осигури равновесие на организма, те препоръчват успокояване на духа чрез медитация и йога.
Слушайте тялото си. Убедете се, че сте готови да заченете. Едновременното съблюдаване на сегашните представи за красота и желанието да станете майка могат да са несъвместими и да си пречат. Понякога поддържането на външната красота и активният начин на живот отнемат на жената толкова много време, вместо да отдели време за своето здраве и за здравето на мечтаното детенце.
Не зацикляйте върху идеята да си родите дете. Щом проблемът е решим – защо да се тревожите за него?
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg