На опасната извънматочна бременност коварството й се състои в обстоятелството, че тя може да протича без някакви отклонения и бъдещата майка може да не подозира за нея в началото на бременността.
Тестът от аптеката само показва, че се е случило оплождане, но не и че бременността е извънматочна. И при нормалната, и при патологичната бременност, се наблюдава спиране на менструацията и токсикоза.
Ето защо бъдещата майка трябва внимателно да се вслушва в тялото си и незабавно да отиде на лекар, ако е забелязала следните признаци на извънматочна бременност:
- Забелязва незначително кръвотечение при спрял мензис
- Чувства болки ниско в корема, отначало слаби, после по-силни, приличащи на спазми, излъчващи се към гръбначния стълб и корема
- Получава често желание за повръщане
- Млечните жлези се уголемяват и болят
Това са обичайните признаци на извънматочната бременност, но има случаи, когато те изобщо не се проявяват. Жените често възприемат оскъдното кръвотечение за начало на менструация. Затова е толкова важно в началото на износването на бебето, ако бъдещата мама има и най-малки подозрения за нещо патологично, да си направи пълно медицинско изследване в стационарни условия. Когато се открие „неправилната” яйцеклетка, тя се премахва по хирургичен път. В първите стадии от бременността от такава операция няма тежки последици.
Най-лесно забележимите симптоми на извънматочна бременност са силни, пулсиращи болки в ниските части на корема, които напомнят родилни болки. Тези болки започват, когато яйцеклетката се закрепва с власинките си в стената на фалопиевата тръба и започва да се дели. С нарастването на зародиша болките се усилват – тези симптоми трябва да бият тревога у бъдещата майка.
Тъканите на фалопиевите тръби не са еластични, те не могат да се разтягат и под натиска на разрастващата се яйцеклетка се разкъсват. Кръвта се излива в коремната кухина и жената много често при такава тежка ситуация губи съзнание.
Случва се обаче яйцеклетката да не може да разкъса фалопиевата тръба. Тогава тя се спуква сама. Останките от нея и известно количество кръв изтичат в корема. На жената и се повръща , изпитва непоносима болка, която след известно време рязко изчезва. При такава ситуация без лекарска помощ не можете да минете. Остатъците от ембриона и кръвните съсиреци в корема започват да гният и да се разлагат. Жената нищо не усеща, но в тялото й се развива опасен възпалителен процес.
Разкъсването на фалопиевата тръба винаги се случва внезапно, но последиците от него са предсказуеми. Трябва спешно жената или близките й да потърсят помощ от гинеколог, ако рязко се проявят следните нехарактерни симптоми на извънматочна бременност:
- Остра, много силна болка в корема, излъчваща се към гръбнака и нозете.
- Студена пот, слабост, световъртеж, загуба на съзнание
- Спадане на кръвното налягане, тахикардия
Спукването на тръбите обикновено се случва между четвъртата и шестата седмица от извънматочната бременност. Но ако яйцеклетката е заседнала недалече от входа на матката или до яйчника, където фалопиевата тръба е малко по-широка, това разкъсване може да настъпи на осмата до дванадесетата седмица.
Може ли извънматочната бременност да са види чрез ултразвук?
Ако симптомите на извънматочната бременност не са ясно изразени, ултразвуковото изследване е единственият начин достоверно да се определи подобна патология. Изследвайки матката гинекологът вижда размекване и подуване на стените и шийката й, което свидетелства за готовността й да приеме и отглежда зародиша. Но няма да намери чрез ултразвуковия апарат самия зародиш в матката.
При такъв случай лекарят назначава допълнително изследване, позволяващо да се открие навреме този опасен проблем. При извънматочна бременност някои хормони са значително по-ниски, отколкото при нормално протичаща бременност. Освен това гинекологът извършва и палпация в областта на яйчниците. Ако яйчниците, фалопиевите тръби са чувствително увеличени, те болят при натиск върху тях.
Как се лекува извънматочната бременност?
Когато признаците за извънматочна бременност се потвърдят от лабораторно изследване, жената трябва да се оперира. С „изгубената” яйцеклетка жената може да се раздели единствено по хирургичен път. Но в зависимост от срока на извънматочната бременност се прилагат различни операции.
Ако яйцеклетката е съвсем малка, може да се приложи лапароскопия. Това е лека, безопасна за жената операция. След такава операция в тялото на жената не остават никакви белези, половите органи изцяло се запазват. След кратък рехабилитационен курс и лечение жената може отново да забременее.
Ако обаче растящата яйцеклетка вече е успяла да разкъса стените на тръбата, лекарите отстраняват повредената фалопиева тръба. Жените трябва да са наясно, че останали дори само с една фалопиева тръба могат да заченат, да износят и да си родят здраво детенце. Само трябва да изчакат след сложната операция всички рани добре да зараснат и организмът и да влезе в нормите. Добре е да изчакате три месеца. Ако причината за извънматочната бременност е венерическа болест или внесена по полов път инфекция, първо трябва първо да се излекувате от тях.
Може ли извънматочната бременност да се повтори?
Всяка жена, която е уверена, че е заченала, трябва внимателно да следи за своето самочувствие и да усети първите признаци на извънматочна бременност. От тази неприятна и опасна патология не е застрахована нито една потенциална майка. Колкото и пъти да е раждала, рискът от това поредната бременност да бъде „неправилна” е около 15 %.
Ето защо е толкова важно на ранен етап от бременността да не се отнасяте лекомислено, когато лекарят ви дава направление за ултразвук. Това е единственият начин да получите достоверна информация, че със зародиша в утробата ви всичко е наред.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg