Тялото на жената така е устроено, че няма как да пропусне началото на раждането.
Но внимателното самонаблюдение на бъдещата майка за състоянието си ще й позволи да се подготви навреме за това удивително събитие. Преди това има характерни предвестници, които подсказват, че събитието скоро ще настъпи. Най-най главното е да слушат и чуват организма си, съветват акушер-гинеколозите.
Така наречените предвестници на раждането силно вълнуват както първескините, така и жените, на които им предстои второ раждане.
Какво е се случва?
Дълго преди развитието на съвременната медицина жените умеели сред обичайните да забелязват и някои по-особени усещания, по които са разбирали, че скоро ще започнат да раждат. За представителките на някои народи това било знак, че трябва да напуснат селището, тъй като традициите задължавали да се ражда далече от дома. И се връщали едва, когато детето се е появило на белия свят. На други жени при поява на признаци за скорошно раждане препоръчвали да се затоплят в банята, да се договорят с акушерката, да съобщят на родните си, да отидат на църква.
Предвестници се наричат съвкупност от симптоми, които пряко или косвено подсказват, че раждането наближава. При всяка жена този комплект от усещания може да бъде различен, тъй като всичко зависи от индивидуалните особености и състоянието на организма на бъдещата майка.
Терминът предвестници е повече народен, отколкото медицински. Те биват преки и обективни, но могат да са косвени и субективни. Към първата група може да се отнесат признаци, които не подлежат на двусмислено тълкуване – например, подготовката и узряването на шийката на матката.
Втората група признаци са забелязани от много поколения жени симптоми, които не винаги имат медицинско обяснение и невинаги са свързани непосредствено с раждането, но въпреки това също позволяват да се разпознае навреме началото на подготовката на женското тяло за предстоящото раждане.
Физиологични причини за признаците
Предвестниците за предстоящо раждане не се явяват просто така, от нищото. Те винаги са обусловени от глобалното пренастройване на организма на бъдещата майка при напреднала бременност. Тук работи принципът „външното отразява вътрешното”. С други думи всички вътрешни изменения, които понякога жената дори не осъзнава, така или иначе се проявяват и външно. Именно тези проявления диктуват характера на предвестниците като такива.
Процесите в женското тяло, подготвящо се за раждането, са мащабни и много сложни. Всички те според степента на прогресиране и развитие довеждат до началото на раждането. Това е действие рефлекторно, то не се подчинява на силата на волята на жената.
За да започне раждането е необходима достатъчна готовност на матката. Този женски репродуктивен орган с наближаването на раждането нараства солидно като маса и размер. Започва подготовка на нервно-контрактилния маточен апарат. Сами по себе си клетките на миометриума, от които е изградена матката, нямат голяма способност да се съкращават. Но преди раждането те натрупват особен белтък, който сами произвеждат – актомиозин. Точно той дава възможност на клетките да се съкращават, което на физическо ниво се проявява като контракции.
Стареенето на плацентата, което неизбежно започва след 34-35 седмица от началото на бременността достига своя връх. В последните няколко дни преди раждането тя заедно с хипофизата започва да изработва хормона окситоцин, който е нужен за осигуряване на контрактилната способност на матката. Променя се балансът на хормоните в организма на жената. Прогестеронът става по-малко, естрогенът и окситоцинът – повече, което непременно се отразява върху работата на нервната система.
Две седмици преди раждането женският репродуктивен орган се освобождава от излишните части на нервните влакна. Този механизъм е предвиден от природата с цел да се намали усещането за болка.
Подготвя се и централната нерва система. Възбудимостта на главния мозък намалява, а на гръбначния обратното – увеличава се. Рецепторите на миометриума стават изключително чувствителни към окситоцин.
На енергийно равнище се извършва натрупване на гликоген, съединения на фосфора, електролити. Някои от продуктите на метаболизма на съзряващото бебе също подготвят неговото телце за предстоящото раждане.
Тези подготвителни изменения обхващат всички системи на женското тяло. Именно затова появата на определени симптомни маркери имат физиологични обяснения.
Никой не може да прогнозира как тялото на бъдещата майка ще реагира на всичките тези клетъчни и хормонални процеси. Точно поради тази причина признаците при две бременни жени, които са с еднакъв термин, могат да са различни.
Сега поне бъдещите майки, за разлика от родилките преди векове назад, отрано са наблюдавани от медици. Ако новопоявил се признак ги безпокои нека не се колебаят да се консултират.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg