Едно от най-вълнуващите събития на бъдещата майка, която вече носи нов живот в утробата си, е първият преглед с ултразвук.
Това е първата среща на мама с бебето, макар че то е още съвсем мъничко. Чувствата са смесени – от нетърпение, до притеснение дали всичко ще е нормално.
Кога?
Препоръчва се първият преглед с ултразвук да се направи от десетата до тринадесетата седмица на бременността включително. Той е много важен и информативен както за лекаря, така и за жената.
През този период за първи път се появява техническа възможност на монитора на ултразвуковия скенер да се види оплодената яйцеклетка, което доказва, че е настъпила бременност. Ако няма други показания до 10-11 седмица не се препоръчва такъв преглед.
Защо се планира такъв преглед в тези срокове?
Целта е лекарят да провери за възможни патологии на плода. Преди 10-13-та седмица от забременяването е трудно те да бъдат забелязани.Този срок не е избран случайно. Ако бъдат открити аномалии през жената ще може да направи аборт по медицински показания и няма опасност да пропусне благоприятния за здравето й срок да направи това.
Първият ултразвуков преглед не случайно се провежда в един и същи ден с даване на венозна кръв за изследване. Ултразвукът не прави оценка на кръвта. Ако в кръвта се открият нарушения в хормоналния или белтъчен баланс рискът за раждане на дете с хромозомни патологии е по-голям.
Човекът има 23 двойки хромозоми. Всички те са еднакви с изключение на последната двойка. При момчетата е XY, при момичетата – ХХ. Излишна хромозома или недостатък в една от 23-те хромозомни двойки стават причина за необратими патологии.
Например, ако има нарушения в 21-та двойка, се ражда дете със синдром на Даун, а ако е в 13-та двойка – синдром на Патау. По-големите патологии се сканират на втория ултразвук, който се провежда през втория триместър на бременността.
Така че тръгвайки за първия ултразвук бъдещата майка трябва да е наясно, че никой няма да постави точна диагноза на детето й само на базата на видяното на монитора на апарата. Ако лекарят има подозрения за аномално развитие той непременно ще иска консултация с генетик, който от своя страна може да вземе решение за инвазивно изследване. Точността на тази методика е 99 %.
Прекрасен според медиците е анализът на ДНК на плода, който е абсолютно безопасен както за мама, така и за бебчо, тъй като за него се изисква единствено венозна кръв.
На първия ултразвук се уточнява срокът на бременността според размерите на плода, определя се състоянието на женското репродуктивно здраве, преценяват се възможните рискове в предстоящите месеци до раждането.
Нужно ли е извънпланово изследване с ултразвук?
Ултразвуковото изследване напоследък е повече от достъпно, поради това жената може да го направи и без лекарско направление. Много бъдещи майки точно това и правят – веднага след като домашния тест покаже две чертички тръгват към най-близката клиника, за да получат потвърждение, че са забременели. Възможно е обаче жената да прави такъв ранен ултразвук и по медицински показания, каквито са:
Неизносване: Такива медицински показания се дават в случаите, когато жената е имала два или повече спонтанни аборта в самото начало на бременността. Затова е важно да се види , че този път плодът се развива нормално.
Замръзнала бременност в анамнезата. Ако жената е имала случаи на неразвиваща се бременност, то тогава ултразвуковият преглед се препоръчва настоятелно.
Извънматочна бременност: В анамнезата или пък има съмнения за извънматочна бременност. В такъв случай задачата на ранния ултразвук е да открие извънматочното закрепване на оплодената яйцеклетка колкото може по-рано, преди още това да се е превърнало в сериозна заплаха за живота на жената. Подозренията възникват, когато жената има болки, течение, което не прилича на менструалното, забавяне на цикъла, без при това матката да е уголемена.
Травми и операции на матката. Ако преди настъпването на бременността жената е претърпяла хирургическа намеса на репродуктивния си орган, то задачата на първия ултразвуков преглед е да оцени мястото на прикрепването на зародиша. Колкото това е станало по-далече от рупцовата тъкан след операцията, толкова по-благоприятна е прогнозата за нормално износване и раждане на детето.
Подозрение за многоплодна бременност. При подобни случаи ранният ултразвуков преглед е необходим за потвърждение на наличието на две или повече деца. Докторът може да се досети за това и по увеличените двойно и тройно хормони в кръвта на майката.
Хронични болести, тумори, миома. Такава патология може не само да повлияе на възможността за зачеване, но и на износването на бебето. При такива случай също се прави по-рано ултразвуков преглед.
Опасност от прекъсване. В самото начало на бременността може да възникне опасност от аборт. Обикновено тя се проявява със секрети от половите органи, дърпащи болки ниско в коремната област и кръста, влошаване на общото състояние на жената. При такива симптоми ултразвукът се препоръчва спешно.
Съмнителни резултати от тестовете. По най-различни причини могат да възникнат „разногласия” между тест лентичките, анализа на кръвта и резултатите от прегледа на гинеколога. Ако акушер-гинекологът не може със сигурност да каже бременна ли е или не жената той задължително ще я изпрати на ултразвук.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg