Мили бъдещи мами, не се стряскайте.
Този текст има за цел само да ви подскаже за какви признаци за опасност трябва да внимаване. И навреме да вземете мерки.
Замръзналата бременност е един от видовете спонтанни аборти, при които развитието на ембриона спира и това е причина за гибелта му. Това се случва най-често през първия триместър на бременността.
В началото всичко си върви нормално. След успешното оплождане ембрионът достига до матката и се имплантира в нея. Но в един момент по-нататъшното му развитие спира. Независимо от това обаче може да не настъпи незабавно прекъсване на бременността.
През този период продължават да се запазват всички признаци на развиваща се бременност – матката продължава да се уголемява, в кръвта присъства своеобразния индикатор за бременност. Освен това съществуват и субективни усещания, характерни за бременната жена. Изобщо всички признаци си остават докато не настъпи отлепване на плацентата.
Бъдещата майка не може да определи това положение самостоятелно. Тя може да забележи, че вече не й се гади, че вече не капризничи, но това не означава, че бременността е спряла да се развива – това се случва и при напълно нормално протичаща бременност.
Диагноза „замръзнала бременност” може да постави единствено лекар след изследвания най-вече с ултразвук. За бъдещата майка обаче е важно да знае кои са симптомите на замръзналата бременност:
- Влошено самочувствие
- Повишена температура над 37-37,5 градуса, втрисане
- Зацапване от кръвенсти секреции
- дърпаща болка в долната част на гърба и долната част на корема
- намаляване обема на корема
- Отсъствие на движение на плода при по-напреднала бременност
Но всички тези признаци могат да не се проявят веднага, а 5-7 дни след замръзването на бременността независимо в кой месец е тя. Внимателната майка ще забележи, че плодът е спрял да мърда, ще обърне внимание на редките кръвенисти секреции и слабите болки ниско в корема. При всяко подозрение жената трябва без нито миг отлагане да отиде на лекар. Причините за замръзване на бременността могат да са много:
- Хормонални нарушения в организма на жената
- Хромозомни нарушения в плода
- Хронични инфекции
- Остри инфекциозни заболявания
Но най-разпространените и често срещани причини това са заболяванията като херпес, хламидия, токсоплазмоза, както и злоупотребата на бъдещата майка с алкохол, с цигари.
Може да има и друга причина – резус конфликт между плода и майката. Опасността при него е особено голяма, ако жената с отрицателен резус фактор вече е имала няколко аборта, тъй като с всяка бременност количеството на антитела в кръвта й се увеличава. И когато то достигне критична точка, се случва катастрофата.
При по-напреднала бременност гибелта на плода обикновено е свързана с тежки, не гинекологични заболявания на майката. Това може да бъде захарен диабет, бъбречни болести, сърдечно съдови заболявания като порок на сърцето, хипертонична болест. Но трагедията може да бъде избегната, ако тези болести се лекуват преди забременяването и ако се спазват препоръките на лекарите по време на бременността.
Какво да прави жената при откриване на замръзнала бременност?
Лечението на замръзналата бременност трябва да започне едва след като бъде поставена окончателна диагноза. Не бива да се изчаква до спонтанен аборт. След умирането на плода продуктите от разпада на оплоденото яйце започват да се всмукват от кръвта, което води до отравяне на майчиния организъм.
Ако тези процеси продължат повече от четири седмици ще настъпи нарушение в системата на съсирване на кръвта. В кръвообращението на жената постъпва тромбопластин, който може да предизвика усложнения и кръвотечение. Матката може да се възпали. Точно поради това при откриване на замръзнала бременност не бива да се изчаква до спонтанен аборт. Прави се операция под пълна упойка.
Как в бъдеще може да се избегне замръзналата бременност?
Ако жената вече е имала случай на замръзнала бременност, то тя трябва да се въздържа от забременяване през следващите 6 до 12 месеца. През това време тя трябва интензивно да подготви тялото си за новата бременност – да се изследва, да лекува откритите нарушения, да се храни пълноценно, да приема поливитамини и съвсем не на последно място – да се откаже от вредните си навици. Консултациите с лекар са абсолютно задължителни.
И нещо оптимистично: Прогнозите за раждане на здраво дете след прекарана замръзнала бременност като цяло са благоприятни. Повечето жени, подготвяйки се за повторна бременност, нямат проблеми с износването на бременността. Приблизително 80-90 % от пациентките, които в миналото са имали замръзнала бременност, благополучно износват и раждат здрави деца. Ако загубата на плода се е случвала нееднократно – два или повече пъти, прогнозата е по-лоша. А родителската двойка трябва да се подложи на по-задълбочени изследвания.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg