При първескините се проявяват много повече признаци, предсказващи, че раждането предстои съвсем скоро.
Те са свързани и с безпокойство, което се обяснява с липсата на родилен опит на бъдещата майка. При първа бременност предвестниците могат да се проявят доста по-рано, отколкото при раждащите второ дете, коментират специалистите.
Медиците обясняват, че при жените първескини всички физиологични процеси, подготвящи тялото й за раждане, протичат по-бавно. А причината е заради това, че тъканите на матките им са по-стегнати и по-малко еластични. Пренастройването към режим раждане е не само в самата бременност, но и в нервната система на първескините.
При втора бременност, при трето или четвърто раждане, бъдещата майка винаги е по-спокойна и уравновесена. Тя вече познава поредността на явленията преди раждането, тя познава способностите на своето тяло и умее да чува сигналите му. Предшестващият раждането период при такива бременни е с много по-малко маркери. Бъдещите майки на второ бебе умеят да различават симптомите на приближаващото раждане от многото други усещания, с които се характеризира третият триместър от бременността.
Мускулната тъкан на матката, на шийката на матката са по-гъвкави при второ раждане, по-разтегнати и еластични са. Заради това физиологичната подготовка на женското тяло за раждането преминава и по-бързо, и по-незабелязано. Поради същата причина би следвало предвестниците за предстоящото раждане да се очакват по-късно, отколкото при първа бременност.
Освен това усещанията на жените, които ще раждат второ, трето и т.н дете, имат по-слаба емоционална окраска, поради което понякога бъдещите майки едва ги забелязват. С това може да обясни ситуацията, когато жените твърдят, че въобще не са усетили никакви признаци за предстоящо раждане.
След първата поява на симптоми за приближаване на раждането при първа бременност може да мине и цял месец до деня, в който ще започне раждането. При втора бременност признаците могат да се изявят само за седмица или само за няколко денонощия до развиването на рефлекторната родилна дейност. А се случва тези признаци да се появят и само няколко часа преди или заедно с началото на контракциите.
Самото раждане също се различава в зависимост от това дали е първо или второ. При първескините всички етапи продължават по-дълго време. При опитните майки и организмът като цяло и родилните пътища в частност, са по-добре подготвени за появата на мъничето на белия свят и поради тази причина времето за раждане се съкращава съществено.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg