Ако в родилния дом към новороденото веднага се предложи книга или наръчник с полезни съвети за млади и неопитни майки, животът им щеше да е много по-лесен.
Стига да не са съвети от "бабините" сериали, а от онези родители, които вече са минали през много и разбират колко елементарни неща могат да помогнат и на майката, и на бебето.
Ето 5 полезни съвета от опитни майки, които да помогнат на новите родители в трудната им работа по отглеждането на новороденото бебе:
1. Не трябва да пестите от висококачествени обувки и топли дрехи през зимата
Ако имате дилема – да изберете красиви или топли обувки, то спрете се на кожени високи ботушки! Повярвайте, след 30 минути стоене до колене в сняг на студа, в очакване малчуганът да си поиграе ще разберете колко е важно това. Избирайте топли дрехи от естествена материя.
2. Майки, не забравяйте за собственото си здраве
Когато се върнете у дома след разходка и почувствате, че сте на път да започнете да се „разпадате“, тогава непременно без бавене вземете мерки. Можете да ядете сладко от лимон или малини и да си почивате. Защото за да бъдете полезни на бебето си, трябва да се чувствате добре.
3. Запасете се с бавачки и помощници
Когато имате спешна работа или трябва да отидете на лекар, предварително набелязаният списък с бавачки или помощници ще ви бъде полезен. Много по-добре е, ако в него има поне 3-4 човека. Колкото по-голям е списъкът, толкова по-добре. Не се ограничавайте само до баби и дядовци, защото те могат към момента да не са в състояние да ви помогнат. Свържете се с вашите приятели, лели, чичовци, съседи, кръстници. В края на краищата трябва да сте наясно, че те ще могат да седят само известно време с детето ви, без да ощетяват себе си.
4. Четете съветите от интернет, но ги прилагайте по свой начин
Когато имате някакъв проблем, с който не можете (както си мислите) да се справите сами, тогава потърсете информация в интернет, но я използвайте умно и не бъдете докрай доверчиви. Прочетете целия списък със съвети и препоръки и когато стигнете до най-абсурдното, затворете го. И постъпете по своему.
5. Започнете да „забравяте“ за ранното възпитание
Не е необходимо да обучавате детето за абсолютно всичко. Нека то започне да се учи от грешките си. Единствената ви задача е да го предпазите от неща, които могат да застражават здравето му.