Първескините непрестанно се тревожат: ще бъдат ли добри майки? Ще се грижат ли правилно за бебето си? Ще се справят ли с денонощнaта умора и изобщо с всички отговорности, които ги очакват?
За да свикнат с този напълно нов начин на живот, е достатъчно неопитните майки да научат няколко основни правила, успокояват опитните мами.
Хигиената: Как да почистваме мъничето правилно
Кожата на новороденото е деликатна и уязвима, така че се нуждае от специални грижи. Всеки ден бебето трябва да се мие, да почиствате нослето и очите му. Най-удобното време за тази процедура е преди първото сутрешно хранене (в 8-9 часа). С помощта на памучни тампончета носът на детето се освобождава от корички. С памучни тампони, напоени с топла вода, се избърсват очите, ушите, лицето и ръцете. За очите НЕ забравяйте да използвате отделни тампони, за да не внесете инфекция в тях.
Веднъж или два пъти на ден е необходимо да се третира пъпната рана. Мръсотията от пъпа се отстранява с 3% пероксид. За да направите това, краищата на раната внимателно се раздалечават с два пръста и няколко капки от разтвора се капват върху дъното. След това пъпът се попива със сух памучен тампон.
Хигиена на бебето през деня
През деня кожата на седалището и ингвиналните гънки на новороденото изисква специални грижи. След всяко изпражнение бебето трябва да се измива под топла течаща вода. По време на процедурата детето се държи нагоре. И момчетата, и момичетата се измиват по един и същи начин – с движения отпред назад, за да не попаднат случайно изпражненията върху гениталиите.
Особено внимание се обръща на перинеалната област. НЕ се препоръчва да се мият срамните устни на момиченцата отвътре. При момчетата препуциума на главата на пениса не трябва да се прибира. Сапунът за измиване може да се използва не повече от 2 пъти на ден.
След водни процедури детето се повива със суха пелена и се оставя без дрехи за няколко минути, за да може кожата му да „диша“. След това дупето и перинеума се намазват със защитен бебешки крем и се слага чиста пелена. За да сте сигурни, че кожата на бебето ви винаги остава суха и не се възпалява, се препоръчва да сменяте памперса на всеки 2-3 часа, дори и да е празен. Не забравяйте да смените пелената за еднократна употреба преди хранене, в противен случай манипулациите на майката ще причинят ненужна регургитация (оригване) на бебето.
Бебетата си правят „маникюр” от време на време. По-добре е да изрежете ноктите му със специални ножици със заоблени краища, така че да не остават остри ръбове по ноктите. Тогава бебето определено няма да се нарани, като движи ръчичките си. По-удобно е да му изрязвате ноктите, когато детето спи.
Кога да започнете да къпете мъничето си?
По отношение на това кога можете да започнете да къпете бебето си, няма консенсус сред педиатрите. Някои настояват, че трябва да изчакате, докато пъпната рана на детето заздравее. Други смятат, че водните процедури имат много положителен ефект върху психологическото състояние на бебето, така че трябва да започнете да го къпете на първия ден след изписването му от болницата.
Ако майката избере втория вариант, важно е да запомни едно - докато пъпната връв не падне, след всяко къпане бебето трябва да се лекува с подходящо средство, изписано от педиатър.
За бебешката баня ще ви трябва детска ваничка и термометър. Ваната е частично (12-15 см) пълна с обикновена (непреварена) топла вода. Детето се държи с лявата ръка, а се мие със свободната дясна ръка. За първото къпане ще са достатъчни 2-3 минути. След това бебето се поставя върху чисти пелени и се попива с кърпа.
Телцето му се намазва с бебешко масло или мляко, дупето - крем. Ако по кожата на бебето се появи обрив, е необходимо задължително да се консултирате с педиатър.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg