Белият шум е вид смес от всички звукови честоти с еднакъв интензитет.
Ако не навлизаме в сложни физически термини, тогава това е равномерен монотонен съскащ звук, без резки промени в силата на звука или тона.
Най-лесният начин да разберете какво е бял шум е да са следните примери: звук от течаща вода под душа, работещ климатик, радио на празна честота. Много родители искат да знаят дали белият шум е добър или лош за новородените, дали ще им помогне да заспят и да се успокоят или обратното?
Каква е същността на използването на бял шум за бебетата?
Възрастните често откриват, че монотонните звуци правят новородените сънливи. Ето защо много майки несъзнателно използват тази техника, за да приспят бебетата си. Достатъчно е да си припомним монотонните народни приспивни песнички или звуци като: „Шшшш... Шшшш...“, които се произнасят от майки и баби, люлеещи детето на ръце.
Идеята за целенасочено използване на бял шум за подобряване на съня на бебетата се появява след научно изследване през 1990 г., което категорично доказва, че белият шум приспива новородените. В проучването са включени 40 новородени: две групи от 20 деца на възраст от 2 до 7 дни.
Изследователите установили, че 16 деца (80%) от първата група са заспали в рамките на пет минути след слушане на бял шум. 4 деца, които не са заспали и продължили да крещят, са били нахранени и след това са заспали в рамките на 2 минути. Докато в контролната група само 5 бебета (25%) са заспали без бял шум. Всички останали са продължили да плачат и не се успокоили дори след като били нахранени. След включване на белия шум обаче бързо заспиват.
Предимства на белия шум
Белият шум за сън прави съня на новороденото по-здрав. Циклите на съня на бебето се променят много бързо. 45-50 минути след заспиване детето, преминаващо във фазата на плитък сън, лесно се събужда от всеки, дори не много силен звук. Белият шум обаче "скрива" външните звуци. Той работи на всички честоти, така че маскира всички други звуци, естествено срещащи се в околната среда.
Например, ако живеете в град, белият шум може да помогне за блокиране на шума, свързан с трафика. Или, ако имате друго дете, което вече няма нужда да спи толкова, колкото новородено, белият шум може да ви помогне да блокирате звуците от неговите игри или музика от анимационни филми.
Белият шум успокоява. Смята се, че той имитира звуците, които детето чува преди раждането, като още е в утробата на майката: то чува движението на кръвта през съдовете, перисталтиката (свиване и отпускане) на червата, биенето на сърцето на майката. Белият шум не само помага на бебето да заспи, но в някои случаи облекчава и коликите му.
Вредата от бял шум
Пристрастяваща е. Бебетата, които реагират положително на белия шум, може да свикнат твърде много с него. Това може да стане проблем, ако детето ви е в ситуация, в която има нужда да спи, но по някаква причина не може да бъде възпроизведен бял шум.
Устройствата с бял шум или звукозаписващите машини може да надвишават препоръчителните граници за шум на кърмачетата. През 2014 г. Американската академия по педиатрия (AAP) тества 14 устройства за бял шум, предназначени за кърмачета. Те открили, че всички те надвишават препоръчителното ниво на шум, което е не повече от 50 децибела. Проучване на AAP показва, че използването на такъв бял шум увеличава риска от развитие на езикови и говорни проблеми при новородените.
Ако решите да използвате бял шум, за да подобрите съня на вашето новородено, помислете за плюсовете и минусите на използването му специално за вашето дете. Не превишавайте препоръчания обем и не поставяйте уред за бял шум твърде близо до креватчето му.
Имайте предвид, че белият шум няма да помогне на детето ви да заспи, ако то е гладно, ако лежи в мокър памперс, ако е болно. Ако проблемите със съня на вашето дете се влошат, не се колебайте да се консултирате с вашия педиатър.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg