Нека веднага изясним какво се има предвид, когато се казва бебето „завърта очите си“.
Това е състояние, когато клепачите на детето са полузатворени, а в получената цепка се вижда само бялото на окото. Тоест в това положение на очната ябълка зеницата изобщо не се вижда.
Оказва се, че окото се завърта толкова много, че цялата зеница е скрита под горния клепач. Картината е малко плашеща, защото така се изобразяват очите на шаманте или на вещиците във филмите, когато влязат в транс. Но ако магьосниците трябва специално да се научат да движат очите си по този начин, при новородено те се появяват по абсолютно обратната причина. То просто все още не знае как правилно да контролира очите си и да насочва движенията им. И в това няма никаква мистика.
В нашето тяло движенията на очите се осъществяват чрез действието на седем мускула за различните посоки. Разбира се, за новороденото в началото му е много трудно да координира такава сложна система.
Знайте: Способността да се движат очите не принадлежи към безусловните рефлекси на бебето и то едва започва да научава това. Ще му отнеме един-два месеца. Най-често новороденото върти очите си, когато заспива. В същото време отпуска тялото, а естественият тонус на тези мускули, които осигуряват повдигането и спускането на очите, все още е много слаб.
По време на неонаталния период при бебето могат да забележат и други „грешни“ движения на очите, като неравномерни завъртания наляво и надясно, страбизъм (кривогледство) или наклонени очи.
И така, оказва се, че въртенето на очите на новородено е напълно нормално физиологично явление и няма нищо опасно в него. Постепенно всичко ще премине от само себе си. Хлапето ще може да концентрира очите си върху един обект, да следи движението му с очите си и да гледа дълго време в ярък предмет. В резултат на такова ежедневно обучение очите ще се „научат да се подчиняват“ на своя господар.
Кога има причини за притеснение?
Бебето обаче не винаги прави неволни движения на очите си само поради характеристиките на все още неоформения му организъм. Има и други причини, поради които новородените въртят очи. За да ги установите, е важно да обърнете внимание на някои нюанси в поведението на детето, неговото благополучие, възраст.
Консултацията с лекар е необходима в следните ситуации: Вашето бебе вече е на три месеца и все още върти очи. При затваряне на окото очните ябълки не се качват нагоре, а слизат надолу. През деня новороденото много често върти очи. Бебето върти очи не само, когато заспива. Освен че върти очи, детето показва и други признаци на тревожност, често плаче.
Наличието на такива проблеми може да подсказва, че новороденото може да има: нервно разстройство, епилепсия, хидроцефален синдром, повишено вътречерепно налягане, дистония на очните мускули, симптом на Греф, умствена изостаналост. Ако новородено върти очи и имате съмнения за някакви проблеми със здравето му, най-добре е незабавно да посетите педиатър, да се направи неврологичен преглед - компютърна томография, ЯМР, невросонография и преглед от офталмолог.
Как можете да помогнете?
Когато причината е нисък тонус на очните мускули можете сами да помогнете на бебето си. За да направите това, можете да правите специални упражнения или масаж за очите. В детската клиника ще ви научат на основни упражнения и манипулации.
Също така се препоръчва да използвате ярка играчка за трениране на очите. Тя трябва да се държи пред бебето, докато то не фокусира погледа си върху нея. След това играчката трябва бавно да се премести настрани, да се приближава и отдалечава от лицето на новороденото. Основното нещо е да се убедите, че детето следва обекта с очите си. Когато сте заети и нямате време да играете с играчки, можете просто да окачите няколко цветни подвижни играчки над креватчето му.
Ежедневното изпълнение на такива упражнения ще помогне да върнете очите на бебето "на мястото им" и то ще се научи да контролира движенията им. Като цяло родителите нямат причина да се притесняват, когато новородено върти очи в съня си. Тази особеност на неговото поведение бързо изчезва и не се отразява на здравето и развитието на бебето.
Ако детето ви се чувства добре, тогава не трябва да търсите проблеми там, където ги няма.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg