Обичате ли да гледате как бебето ви спи? Трогателна картина наистина: ръчиките свити в юмручета, пухкави бузки, нормално дишане…
Но майките виждат и друго - новородено потръпва насън. И се питат – защо? Грижа се добре за него, кърмата е достатъчна, но тези тръпки насън ме изнервят и притесняват.
Да спиш като бебе
Сънят на бебето е важна част от живота му, особено през първата година след раждането. Новородените бебета спят много и често - така те попълват силите си, растат и се развиват.
Но не трябва да приемате това като правило: не всички родители могат да се похвалят с дълъг сън на бебета си през първите месеци от живота им. Някои от тях спят като зайчета под храст - малко след като заспят те се събуждат - буквално след 20- 30 минути.
Всичко може да наруши съня на бебето: колики, шум, неудобна пелена, глад. И понякога то дърпа ръцете и краката си, докато крещи рязко. Знаехте ли, че при кърмачетата преобладава повърхностният сън? Той е този, който съставлява 80% от целия му сън и само 20% остават за дълбок сън.
Случвало ли ви се е след като люлеете бебето и си направите дълъг списък с много важни задачи в главата си, го слагате в леглото. След като извървите обаче няколко крачки... чувате, че не спи! За да избегнете подобни инциденти, за вас е много важно да „уловите момента“ – да слагате детето да спи само когато достатъчно бързо заспива и няма, потръпвайки, да се събуди.
Потръпването на бебето по време на сън е нормално
Дори ние, възрастните, заспивайки, буквално минути преди пълното потапяне в съня, можем неволно да потръпнем. Същото се случва и при децата, дори и при най-малките - за тях този „преходен период“ продължава по-дълго от обикновено, така че много често могат да се наблюдават потрепване на ръцете и краката, промяна в израженията на лицето.
Но защо се случва това?
Много често срещана ситуация е, когато новородено потръпва насън и се събужда, често с писък или дори плач. Неприятно и тревожно. Факт е, че за целия ден огромен поток от информация буквално се стоварва върху бебето - това, което на възрастните изглежда очевидно и не заслужава внимание, за новородено се оказва половината от Вселената.
За да се справи с такъв обем придобити знания, мозъкът на бебето трябва да си почине - самата природа се грижи за това и е измислила "бързия сън”. А именно в периода на така наречения REM сън се появяват тези потрепвания. Спомнете си колко много се движеше вашето дете преди заспиване, каква атмосфера цареше у дома ви, дали е имало много шум или са ви идвали гости и ще намерите очевидния отговор.
И така, защо това се случва на вашето дете? Има няколко причини, поради които новороденото може да потръпва насън. Предлагаме ви списък с най-често срещаните: Повишено образуване на газове, с други думи - колики, е една от първите причини, поради които новороденото може да потръпне.
Колкото и нереално да ви звучи, но децата също имат мечти и те не винаги са добри. Спомнете си за себе си: вие също ли потръпвате от кошмар?
Дискомфорт поради неудобна пелена: може да е тясна за бебето или просто трябва да се смени. Детето все още не знае как да говори, но мозъкът и тялото му често сигнализират за недоволството на бебето.
Повишеното вътречерепно налягане може да провокира подобни явления, но това не може да се диагностицира у дома, особено при новородени.
Скок в растежа и развитието.
Всяко ново умение и дори появата на усмивка натоварват сериозно крехката нервна система на бебето.
Освен това стресът в съня може да е резултат и от неврологични разстройства. Като се има предвид как сега протичат бременностите и раждането при повечето жени, за съжаление тази причина има резон.
Разбира се, не бива да се паникьосвате при такава гледка, но можете да потърсите съвет от невролог, ако потрепването насън на бебето е придружено от остри викове и силен плач, ако възниква повече от 10 пъти на нощ, а през деня вашето малко дете е изключително развълнувано.
Друг лош сигнал е треперенето на брадичката и плачът „до посиняване“. Ако говорим за дете, което вече е диагностицирано с неврологични заболявания, тогава, разбира се, няма да е излишно да разговаряте с лекари.
Какво да правят родителите?
Сега, след като разбрахте причините за неспокоен сън при бебетата, остава да разберете какво да правите, ако новороденото ви потръпва насън, как да се справите с него? Ето няколко съвета и трика, които да ви помогнат да се справите със ситуацията:
Избягвайте пренапрежението на новороденото – както физическо, така и емоционално преди лягане.
Следете времето за събуждане на вашето дете. При новородено това е не повече от 1 час. Тогава трябва да му се помогне да заспи.
Не забравяйте да проветрите спалнята на бебето – чистият въздух ще помогне да се успокои. Комфортна за него температура на въздуха около 20-22 градуса.
Дрехите и пелените на новороденото трябва да са удобни, да не са прищипани никъде и да не ограничават движенията.
Банята с успокояващи билки е чудесен начин за облекчаване на напрежението и успокоение, за подготовка на детето за сън.
Емоционалното ви състояние също е много важно – новородените са много чувствителни към настроението на майката, така че колкото сте по-спокойни, толкова по-добре ще спи бебето ви.
Не забравяйте, че за мъничетата през първата година от живота най-важното нещо е здравословната храна и здравият сън.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете missionbaby@woman.bg