Няма никакво значение дали сте майка първескиня или сте родили за пети пореден път.
Всяко постижение на всяко бебе е мъничко чудо за майката. Родителството – това е упорит денонощен труд без почивен ден. Един от най-фундаменталните въпроси е как бързо да се научи бебето да казва Мама. И още по-важно – да я казва правилно.
Има много различни упражнения, насочени към това малкото дете да започне да говори правилно. Ето и някои от тях:
- Да пеете любима мелодия с ма-ма-ма
- Да съберете с ръце бузките на мъничето и после заедно с него да „мучите”- мммммммм…
- Да направите картичка с всички членове от семейството, в това число и с мама, където от едната страна е думата, а от другата – фотографията.
Ако редовно ги повтаряте, бебето ви скоро ще произнесе желаната дума. А за да започне детето да говори още по-бързо, според педиатрите трябва да се спазват още няколко правила в всекидневното общуване:
Правило № 1. Не бъдете припрени
Търпение и още веднъж търпение. Това е първото, от което имате нужда, за да научите бебето си да говори. Помнете златното правило, което гласи, че всички деца са индивидуалности. Това че детето ви не показва успехите на детето на съседите, не е никакъв повод за тревога. Това в пълна сила важи и за развитието на речта. Поради това най-главното е никаква суета и паника, детето ще започне да изрича мама, когато се почувства готово за това.
Любопитна статистика: едва на 40 % от бебета първата думичка в живота им е мама. Много по-често първата им дума е „дай”. Поради това не си струва да нервничите и да се ядосвате, ако първата дума на мъничето ви няма да е тази, която сте очаквали.
Правило № 2. Създайте пасивен речник
Много разпространена грешка на родителите е да си мислят, че щом детето им не е започнало да говори, значи нищо не разбира. Повярвайте, това въобще не е истина. Децата много добре запаметяват всичко, което се случва около тях, в това число и думите. Ето защо трябва внимателно да правите всичко, с нормален тон, без съскане.
Ако всички членове на семейството озвучават всяко действие на бебето – примерно:Еми се храни, Еми е седнала и т.н., това формира пасивен речник у детето. Думи, които ден след ден се повтарят, като му дойде времето ще влязат в активния му речник, което ще означава, че вашето дете е проговорило.
Правило № 3. Наричайте вещите с правилните им имена
При въпроса на мама и татко как да научат мъничето си да говори огромно значение има тона на родителите, с който общуват с него. Освен това ако те наричат околните предмети умишлено с галени думи, детето в бъдеще ще срещне излишни трудности да пренастройва речника си. Поради това веднага се откажете от този излишен проблем, говорете с него все едно е възрастен.
Правило № 4. Опознаване на света чрез положителни емоции
Запомнете, че развитието на речевите умения на бебето са пряко свързани с развитието на малката му моторика. Поради тази свързаност предлагайте на бебето си предмети във взевъзможни форми и материали. А това, че с него си играе мама, е още един повод да положителни емоции у малкото човече.
Правило № 5. Пейте на бебето си
Най-близкият човек на света за детето е мама, нейният глас – още повече. Поради това е много важно не просто мама да разговаря с детето си, но и да му пее. Не е задължително това да са приспивни песнички, най-главното е мелодията да е нежна и спокойна. Детето бързо свиква с подобно допълнително общуване, а мама пък скоро ще види с очите си положителния резултат от това.
Правило № 6. Повтаряйте прости, не сложни думи всеки ден
Напълно ясно е, че най-напред детето ще произнася прости думички. Няма никакъв смисъл от дълги фрази, които да очаквате, че то ще повтори. Но ако всеки ден му се повтарят кратки думи, детето скоро ще започне да ги повтаря. Главното е това да се прави често и с търпение.
Правило № 7. Повтаряйте след бебето
Мама освен всичко друго е и най-добрият приятел на бебето. Затова в това приятелство много е важно равноправието. Не трябва да говори само тя, а бебето да е длъжно само да повтаря. Така че нека не ви мързи, нито пък се стеснявайте да повтаряте звуците, които издава вашето бебе.
Правило № 8. Повече игри!
Иска ви се час по-скоро бебето ви да проговори, да каже сакралната дума Мама. А бебето ви пък иска да си играе. То искаше да си играе днес, вчера и даже – утре. Помогнете му! Бебето радостно ще се смее, ако вие просто скриете зад дланите лицето си и го попитате: къде е мама? Избликът на положителни емоции е гарантиран. Ако повтаряте тази игра ден след ден скоро ще го чуете да казва Мама.
Правило № 9. Говорете за себе си в трето лице
Много е полезно да култивирате в детето си асоциативна мисъл. Поради това е добре често да говорите за себе си в трето лице. От сорта на: Мама иска да те целуне! Или пък измъквайте играчката под гръбчето му: „Къде мама скри играчката?”. Да я намери е още един повод за радост на детето. Така детето постепенно ще започне да мисли за вас като за мама. А от там до заветната дума не е никак далеко.
Правило № 10. Хвалете бебето си колкото може по-често
И възрастните не обичат трудът им да не се оценява достойно, какво да говорим за мъниците. Радвайте се на всяко негово ново постижение, дори и най-дребното. Така детето с удоволствие ще се стреми към следващото. Смело показвайте емоцията си, искрено го хвалете, а още по-добре – пляскайте с ръце. Всичко това ще помогне на вашето любимо чудо да проговори възможно най-скоро.
Но помнете, много е важно да не зацикляте вниманието на бебето единствено върху думата Мама. Нали и вие не обичате да ви принуждават? И мъничето не обича, съветват педиатрите. Просто бъдете до него, обичайте си го, подкрепяйте го и много скоро ще ви зарадва с първите си думи.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg