На съвременните жени им е писнало да чуват, че трябва да гонят „последния влак“.
Този израз обаче отразява суровата действителност – нашите репродуктивни способности, да заченем, износим и родим дете, с времето намаляват. Но дали това означава, че на определена възраст трябва да зарежем кариерата си и увлеченията си и спешно да забременеем?
Нека видим факторите, с които трябва да се съобразим:
Фактор 1. Биологичен
Всяка жена наистина има ограничен брой яйцеклетки, който в течение на живота ѝ се променя нелинейно. Едно новородено момиченце има запас от до 2 млн. фоликули, от които потенциално могат да се развият яйцеклетки, но до началото на пубертета от тях вече са останали само около 400 хиляди. След 35-годишна възраст изтощаването на овариалния резерв се ускорява много. На около 40 години броят на фоликулите достига критичната за способността да се зачене стойност от 25 хил.. После, след окончателно изтощаване на резервите, фоликулите престават да съзряват и да овулират, репродуктивните функции на яйчниците постепенно угасват и започва менопаузата.
Фактор 2. Генетичен
За жалост всеки човек остарява и този процес се определя от генетични механизми – мутации, увреждане на ДНК, „умора“ на митохондриите (те са своеобразни енергостанции на клетките, осигуряващи правилно възстановяване и растеж) и т.н..
Проучвания показват, че процентът на тези „бракувани“ полови клетки (анеуплоидни ооцити) с възрастта се увеличава значително. След 40-годишна възраст може да съставляват над 80 % от яйцеклетките, което сериозно понижава вероятността жената да зачене. С други думи, след определена възраст само 1-2 ембриона от 10 ще имат правилният набор хромозоми и шанса да се развият в здраво дете.
Фактор 3. Социален
В англоезичната социология е познат терминът „наказание за майчинство“. Той означава, че раждането на дете може да доведе до 15 % загуби в трудовото възнаграждение заради пропуснати кариерни възможности. Далеч не всички жени са готови да направят подобна жертва и средната възраст на раждане на първото дете стабилно се повишава през последните години.
Фактор 4. Технологичен
Репродуктивните технологии, позволяващи технически да се разделят процесите на оплождане и износване са се появили преди повече от 40 години. През тези десетилетия е постигнат голям напредък. Един от „страничните ефекти“ на този прогрес е технологията за отложена бременност, която позволява да сложите „биологичния си часовник“ на пауза. Криоконсервацията позволява да се замразят дълбоко събрани във възраст на максимална фертилност яйцеклетки (включително и оплодотворени) и да се планира бременността за години напред. При това 90 % от яйцеклетките излизат успешно от замразяването, а ембрионите са жизнеспособни в 99,9 % от случаите. Тоест всичкият замразен материал е „жив“ и готов да се развива, а успешността на изкуственото оплождане в случая може да надвиши 45 % (тоест бременността настъпва след един-два опита).
Този метод се оказа дотолкова ефективен, че преди няколко години глобалните корпорации започнаха да го включват в социалния пакет на служителките си. От 2014 г. три IT-гиганта – Facebook, Apple и Google – поемат разходите за криоконсервация, ако служителките им решат да се съсредоточат върху професионалното си и кариерно развитие.
Фактор 5. Финансов
Има ли смисъл да отлагате раждането на дете? По принцип можем да пресметнем това. При липса на „наказание за майчинство“ в рамките на 10-15 години доходите на висококвалифицираните специалисти са сравнително еднакви при жени и мъже (можете да си направите сметка за конкретната професия). В момента средната цена за криоконсервация е около 5500 лв., от които около 1370 лв. отиват за съхранение на яйцеклетките в криобанка в продължение на 5 години. Един опит за изкуствено оплождане със здрави ембриони струва около 2600-3500 лв., като в редица случаи процедурата може да се покрие от допълнително здравно осигуряване.
Късното майчинство обаче си има и други минуси – както и ранното. Затова никой лекар няма да ви посъветва да отлагате твърде дълго раждането на първото си дете. Ако обаче някакви обстоятелства не ви позволяват да се заемете своевременно с този въпрос, отложеното майчинство може да бъде истинско спасение за вас.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg