Всяко момиче знае, че закъсняването на цикъла, сутрешното гадене и повръщането намекват за възможна бременност.
Може обаче да има и други ранни признаци. Ето кои са те:
Хиперсаливация или повишено слюноотделяне
Хиперсаливацията често съпровожда гаденето и повръщането при бременните, но понякога се проявява и самостоятелно. На жената разбира се й се струва странно, че отделя слюнка постоянно и обилно без видими причини. Това явление най-често е проява на ранна токсикоза при бременни, особено при многоплодна бременност. Слюноотделянето може да е няколко пъти по-силно от обичайното, при някои жени обемът на отделената слюнка може да достига 1 литър на ден! Причина за това е активизирането на вегетативната нервна система заради специфичния „бременен“ хормонален фон.
Голямо значение за коригирането на хиперсаливацията имат честотата на хранене и обемът на порциите. В отделни случаи може да се предпишат и ефективни медикаменти. При всички положения, ако имате подобен проблем, трябва да се консултирате своевременно с акушер-гинеколог. Лекарят ще оцени степента на хиперсаливация, ще провери за други симптоми и ще ви препоръча препарат, съобразен с възможните рискове за плода и потенциалните странични ефекти.
Увеличаване на размера на стъпалото
Наскоро Дрю Баримор се оплака, че след раждането е започнала да носи по-голям размер обувки – обичайният й номер +3! За жалост този проблем не е някаква уникална аномалия, проявила се само при актрисата. Често се случва стъпалата на родилките да се увеличат.
Според специалистите това се дължи на увеличеното телесно тегло – сводът на стъпалото пада, от което самото стъпало става малко по-дълго и широко. Още една причина да контролирате напълняването си по време на бременността.
Вторият фактор е увеличеното производство на релаксин, хормон на растежа. Благодарение на него мускулите и сухожилията на родилката стават по-гъвкави, за да се улесни отварянето на таза при раждането. И като страничен ефект – любимите дамски обувки отесняват.
Дерматоза или сърбеж
Бременните понякога страдат от сърбеж, който може да обхваща цялото тяло или да се локализира в зоната на външните полови органи. Този проблем предизвиква безсъние и раздразнителност. Специалистите предлагат редица теории, но реалната причина за това явление все още не е установена. Според някои учени сърбежът се дължи на увеличаването на телесната маса и повишаването на нивата на полови хормони в организма. Проблемът може да е свързан и с размера на плода.
В повечето случаи неприятният сърбеж изчезва от само себе си към края на бременността или веднага след раждането. На някои родилки им се предписва лечение, което да облекчи симптомите и да ограничи възпалението и зачервяването. Разбира се, само лекар може да определи кои медикаменти ще са безопасни за бременната и за плода.
Тетания при бременност
Тетанията се проявява под вид на мускулни спазми, най-често на горните крайници („акушерска ръка“), по-рядко на долните (блокиране на стъпалото в шпиц), понякога засяга лицевите мускули („рибешка уста“), мускулите на торса и вече крайно рядко гърлените и стомашните мускули. В някои случаи тези крампи обезобразяват лицето, но това за щастие е временно.
Причина за симптомите е нарушението на функцията на паращитовидните жлези и на обмена на калций в организма на бременната. Затова проблемът се лекува с прием на калций и витамин D. Необходимо е обаче своевременно да потърсите лекарска помощ, защото при запусната и тежка тетания се препоръчва прекъсване на бременността.
Остеомалация
Още един крайно неприятен страничен ефект при бременните – загуба на калций от костите. Заради нарушението на фосфорно-калциевия обмен костите стават по-меки. Бременната може да се оплаква от болки в краката, в костите на таза, в мускулите. Наблюдават се обща отпадналост, парестезии (изтръпване на някоя част от тялото или парене/тръпки), промяна на походката – тя става „патешка“, повишават се сухожилните рефлекси.
Всичките тези симптоми се дължат на хиповитаминоза, а тоест недостиг на витамин D. В остра форма остеомалацията може да доведе до промяна в анатомията на таза на жената и усложнения при раждане. Позитивен ефект имат терапиите с витамини и хормонални препарати, като необходимата доза трябва да се определи от лекар. Излишъкът от витамин D може да доведе до сериозни здравословни проблеми, включително камъни в бъбреците.
Пикацизъм – ядене на неща, които не са храна
Патологичното желание да се глътне нещо, което не представлява хранителен продукт, се среща най-често при децата, но може да засегне и възрастни, най-вече бременни жени. Много родилки се оплакват, че ужасно им се иска да хапнат парче мазилка или тебешир, някои пък изпитват нездрав апетит за пясък или пръст.
Това се дължи на промененото производство на хормони, влияещи на обонятелното и вкусовото възприятие при бременните. Важно е да не забравяте, че подобно необичайно хранително поведение може да бъде опасно за живота на родилката и на плода. Ако изпитвате подобни симптоми, задължително се консултирайте със специалист.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg