По време на бременност потребността от много полезни вещества нараства значително, затова ще трябва да преразгледате хранителните си навици и да добавите в менюто си следните продукти:
Мюсли на закуска
Всички бъдещи майки знаят за фолиевата киселина, но не всички са чували за витамин В. Фолиевата киселина всъщност също е витамин от група В, по-точно витамин В9. Бременната трябва да поддържа старателно нивото не само на фолиева киселина, но и на всички витамини от група В. Много от тях се съдържат обилно в зърнените закуски и каши. По правило в една паница мюсли се съдържа почти цялата дневна доза витамини В. Наблягайте на мюсли и каши, които съдържат 4 и повече вида зърна. Откажете готовите царевични закуски – те не съдържат почти нищо полезно.
Пълнозърнест хляб
Още преди настъпване на бременността трябва да смените всички хлебни изделия в менюто си с техни пълнозърнести еквиваленти. Така ще получите повече фибри, които ще поддържат редовната работа на чревния ви тракт, а при това ще поемате и достатъчно желязо и цинк.
Бобени култури
Всички бременни се нуждаят от допълнителни 10 гр. белтъчини на ден (общата дневна доза белтъчини е минимум 60 гр.). Бобените култури и особено фасулът и лещата са чудесен източник на белтъчини. В една чаша варена леща има около 15 гр. белтъчини, плюс половината дневна доза фолиева киселина, така че ще убиете с един куршум два заека. Бобените култури съдържат и много фибри, които ще ви предпазят от запек и застой на газове.
Броколи
Броколито е наистина вълшебен зеленчук за бременните. То е истинска съкровищница на полезни витамини и вещества – калций, фолиева киселина, фибри, антиоксиданти, дори и прилични количества витамин С.
Мляко
По време на бременността тялото усвоява почти 2 пъти повече калций от постъпилия с храната. Един от най-популярните източници на калций е млякото – една чаша съдържа почти половината от дневната доза. За предпочитане е да пиете мляко с нормална масленост (2,5-3,2 %). За да се усвои калцият от млечните продукти са необходими и мазнините от съответните продукти, затова обезмаслените млека не са удачен източник на калций.
Банани
Бананите са богати на калий и благодарение на това са отличен природен енергетик, който ще ви помогне да се справите с умората. За бременните добра новина е, че този плод не създава никакви ядове на храносмилателната система и едва ли ще стане причина за пристъп на гадене. Ако не обичате особено банани, пробвайте да ги добавяте по малко в мюслито си на закуска. Трябва обаче да знаете, че само узрелите банани са полезни за организма ви. Зелените банани се усвояват много трудно и съдържат неразтворимо нишесте.
Немазно месо
По време на бременността и дневната доза желязо е увеличена. При недостиг на желязо изпитваме хронична умора и може дори да развием анемия. Чудесен източник на този метал е немазното месо. Нещо повече – желязото от месото се усвоява много лесно от организма.
Сирена
Сирената са важен източник на белтъчини и калций. Някои видове обаче трябва да отбягвате – например всички сирена с плесени и някои меки сортове. Можете обаче без проблем да ядете кашкавал, твърди сирена и меки сирена като моцарела и маскарпоне.
Яйца
Много жени по време на бременността развиват отвращение към месото. Можете да решите този проблем, като замените месото с яйца. Те са отличен източник на белтъчини и съдържат всички незаменими аминокиселини, от които имаме нужда. Омлетът със зеленчуци е идеалното ястие за една бъдеща майка.
Зеленчуци и зелени подправки
Ако искате да бъдете здрави, добавяйте зеленчуци и зелени подправки винаги и навсякъде. Направете така, че нито едно хранене, освен закуската, да не мине без зелена или зелева салата. Спанак, копър, магданоз – всички листни зеленчуци съдържат много фолиева киселина и желязо, а зелето и ряпата са чудесен източник на калций.
Портокали
Портокалите са богати на витамин С, фолиева киселина, фибри и най-вече течности. Плодът е почти на 90% съставен от вода и отлично утолява жаждата. Ако не обичате да пиете чиста вода (и то по 2 л. на ден), портокалите ще ви помогнат да се хидратирате и ще ви заредят с бодрост.
Ядки и растителни масла
Мазнините са критично важни по време на бременността за развитието на мозъка на бъдещото дете. Специалистите обаче ви съветват да консумирате не само наситени мазнини от месо, краве масло и други животински продукти, но и ненаситени мазнини. Бъдете умерени и не консумирайте повече от шепа ядки и 2 лъжици растителни масла на ден. Бъдете внимателни и ако сте имали дори и слаби алергични реакции към ядки – иначе рискувате да направите детето податливо на хранителни алергии.
Сушени плодове
Сушените плодове са вкусни, полезни, достъпни и удобни. Те ще са чудесен заместител на вредните сладкиши и идеален източник на витамини и полезни вещества. Най-важното е да изберете правилните плодове, а именн онези, които не са били подлагани на химическа обработка, пържене и изваряване в захарен сироп. За начало изключете банановия чипс и цукатите. Полезните сушени плодове не трябва да изглеждат като на картинка. Черни точки, кафеникав цвят, матова повърхност – това са нормални явления, които показват, че продуктът е натурален. По-скоро се опасявайте от лъскавите сушени плодове с ярък цвят.
Овесена каша
Най-простият начин да получите обилен заряд енергия сутрин е да изядете купичка овесена каша. Правете го поне 2-3 пъти седмично. Защо ли? Защото сложните въглехидрати, които се съдържат в овеса, се усвояват от организма постепенно и ще ви заситят за по-дълго. Така ще ви е по-лесно да контролирате теглото си по време на бременността и да регулирате нивото на холестерин в кръвта.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg