„Най-хубавото нещо, което съм направила в живота си, са трите ми деца. Работата със сигурност ме удовлетворява, но децата остават за цял живот“, гордо споделя един от водещите акушер-гинеколози от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – д-р Сузана Наш
Дали отглеждането на повече от едно дете е предизвикателство, с което не всеки може да се справи? На този въпрос тя отговаря съвсем просто и изчерпателно: „Няма „не мога“, има „не искам“. Винаги има начин и аз окуражавам пациентите ми да имат повече деца. Защото удоволствието един ден да видиш порасналите си деца и те да ти бъдат другари в живота, е несравнимо. Забравяш за всички трудности, които някога си имал.“
Но как една майка може да намери баланса и най-вече да отдели време за себе си? И как да не се превърне в заложник на родителските си задължения? Ето какво сподели д-р Нашар по темата:
„Първо човек трябва да отделя време за най-близките си хора, за тези, които обича, защото това време не може да бъде компенсирано. По този начин ще усеща спокойствие. А когато човек се лишава от този контакт, не се чувства добре и е неспокоен. Все пак, общуването с любимите хора зарежда. Много е важно да имаме спокойствие, за да можем да се трудим и да бъдем добри родители.“
Д-р Нашар сподели с екипа ни и мнението си, относно бременните дами и работата след раждане. Хубаво ли е те да прекарват повече време у дома, или е желателно да се движат и да контактуват с околния свят:
„При всяка жена е различно. Има някои, които буквално и по време на раждането не се отделят от работните си ангажименти. До последно не се откъсват от работа и след това се връщат много бързо и в офиса. Искрено се възхищавам на тези жени, защото постигат отличен баланс! Справят се страхотно и са много организирани. Не съм убедена, че всички трябва да са така. Ако пък жената се чувства добре и ѝ доставя удоволствие да се посвети изцяло на детето, в това няма нищо лошо. Но ако работата ѝ липсва и стоенето вкъщи я кара да бъде изнервена, то по-добре е да се върне на работа и вечер да се прибира у дома с удоволствие при детето. Много е индивидуално.
Аз съм ЗА, ако дамата се чувства добре по време на бременността, да работи до последно. Най-малкото по този начин и времето минава по-бързо. Тя се движи, излиза между хора и не се чувства по-различна от другите. Бременността все пак не е патология, за да се изолираме и да се пазим, тя е физиологично състояние. Разбира се, има и тежки бременностти, но когато всичко върви нормално, е важно жената да се чувства съвсем нормално.“
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането, кърменето и отглеждането на детето, не се колебайте да ги задавате на missionbaby@woman.bg