Инфекциите на горните дихателни пътища са най-честата причина за посещение в кабинетите на педиатрите.
Те се изявяват с хрема, запушен нос, кашлица, общо неразположение, повишена температура. Децата боледуват от остри респираторни инфекции средно 6-8 пъти годишно, или почти всеки месец, в есенно-зимния сезон. Имат предимно вирусна етиология и в около 70-80% от случаите преминават без усложнения за 3-7 дни.
Усложнената ковид обстановка не отменя всички останали вирусни инфекции, от които боледуваме в есенно-зимния сезон, но прави родителите по-предпазливи при посещението на лекар и все повече зачестява въпроса как да помогнем на детето при първи симптоми на дихателни инфекции, без да навредим. Инхалаторната терапия е добър начин да се погрижим за детето в домашни условия. Тя сe провежда с инхалатор, в който се поставя физиологичен разтвор или медикамент, предписан от лекар. Ще разгледаме по-подробно някои от най-честите респираторни инфекции и добрите практики при терапията с инхалатор. Инхалации с физиологичен разтвор могат да се правят при хрема, запушен нос, ларингит, суха и влажна кашлица, като на практика няма ограничение във възрастта.
Ринофарингит - родителите го определят като хрема. Попадналите в лигавицата причинители, най-често вируси, водят до обилна секреция, запушване на носа, затруднено и шумно дишане. Могат да се наблюдават и повишена температура, неспокойствие, отказ от храна. При малките деца често секретът от носа се стича назад. Това води до кашлица, особено сутрин след ставане от сън, вечер преди заспиване и през нощта. Без да има други симптоми и при добро общо състояние на детето, кашлицата може да продължи дори и след преминаване на хремата.
Как да помогнем без риск да навредим? Трябва да почистим и отпушим нослето. За да изтеглим жилавият и гъст секрет, първо трябва да го втечним. Това става най-лесно с инхалация с физиологичен разтвор. Инхалацията продължава около 10-15 мин. След инхалацията слагаме допълнително 1-2 мл. физиологичен разтвор във всяка ноздра и изтегляме с аспиратор за нос, или ако детето е голямо, го караме да издуха секрета. Консултирайте се с Вашия педиатър, преди да слагате капки за нос.
Кога да потърсим лекар? Когато бебето е под 3 месеца, детето е с повишена температура повече от 48ч или ако секретът не е бистър, а е жълтозеленикав на цвят, което говори за бактериална инфекция.
Ларингит - започва остро, с пристъпна лаеща кашлица, обикновено през нощта.
Как да помогнем? Инхалациите с физиологичен разтвор и извеждането на студен влажен въздух облекчават бързо това тревожно за родителите състояние.
Кога да потърсим лекар? Когато детето е под 1 годишна възраст, когато не настъпва облекчение на кашлицата след инхалация с физиологичен разтвор и извеждане на студен въздух, също и ако кашлицата стане по-честа и пристъпна.
Когато общото състояние е нарушено, дишането е затруднено, детето поддържа висока температура повече от 2 дни, е възможно да се касае за по-тежка дихателна инфекция като грип, бронхиолит, пневмония, чиято първа изява също може да бъде хремата и общото неразположение. В такива случаи, инхалациите също могат да помогнат, като в инхалатора се слагат и медикаментите за инхалаторна употреба, назначени след преглед от лекар.
Има няколко важни условия за ефективна инхалаторна терапия. Инхалаторът трябва да се използва само с физиологичен разтвор или назначени от лекар медиканменти за инхалаторна употреба. Използването на хипертоничен разтвор, който е по- концентриран на Натриев хлорид от физиологичния, също се използва по лекарско предписание. В инхалатора не се слагат билки, чай, етерични масла. Добре е детето да бъде спокойно по време на терапията и да не се плаши от инхалатора. Колкото по-малко и по-тихо е устройството, толкова по-лесно детето ще свикне с него.
Инхалации не се препоръчват при гнойна ангина. Във всички останали случаи на дихателни инфекции, инхалациите с физиологичен разтвор облекчават състоянието и подпомагат оздравяването не само на децата, но и на възрастните.
Д-р Таня Андреева - педиатър и детски ревматолог, майка и създател на платформата Хелтикид.
С подкрепата на ZANO - тихият инхалатор.