Обикновено жените започват да се тревожат, когато гърдите им спрат да ги болят по време на бременността. Това сигнал за опасност ли е, или е нормално?
Всичко зависи от периода на развитие на ембриона и от тялото на жената, коментират акушер-гинеколози. Когато гърдите престанат да болят по време на бременност, най-добре е да споделите на лекаря за това.
Трябва ли да болят гърдите в ранна бременност?
При бременната жена гърдите се увеличават по обем. Зърната и ареолите потъмняват и стават по-чувствителни. Често на гърдите се появява и съдова мрежа. Това се дължи на хормоналните промени в тялото на бъдещата майка. Количеството на хормона прогестерон, произвеждан от яйчниците и надбъбречните жлези, активно се увеличава по време на бременност. Ето защо през първия триместър бременните жени често имат болки в гърдите. И това е добре – така трябва да бъде.
Какво означава, ако гърдите спрат да болят преди 13-та седмица от бременността?
Всяка жена е уникална. Някои забелязват леко подуване на млечните жлези и едва забележима болка в гърдите, които скоро преминават. Други имат болка в гърдите, която е започнала в самото начало и не изчезва до края на бременността.
Но има и ситуации, когато гърдите, които са спрели да болят, са тревожен симптом: за така наречената "замразена бременност". При нея болезнеността на млечните жлези изчезва. Гърдите стават меки. Най-често ембрионът спира да се развива за период от 8 седмици. Съществува реална заплаха от спонтанен аборт поради липса на хормона прогестерон.
Важно! Ако навреме се консултирате с лекар и установите липса на този хормон, тогава всичко може да бъде коригирано. За да спаси детето, на жената се предписват различни медикаменти.
Гърдите спират да болят и при нарушение на щитовидната или хипофизната жлеза. Може да се изрази като загуба на болезненост в млечните жлези, както и повишен дискомфорт. Липсата на своевременно лечение на това заболяване ще доведе до прекъсване на бременността. Жената може не само да спре да изпитва болка в гърдите, но и да се появят други симптоми.
С появата на такива аномалии, като болка в долната част на корема, кървене от влагалището, рязко повишаване на телесната температура или неразположение, трябва без никакво отлагане да потърсите медицинска помощ.
Но най-често всичко е напълно безобидно
От втория триместър нататък производството на прогестерон намалява и напълно спира до момента на раждането. Поради това гърдите спират да болят, а бебето се развива напълно нормално. Често се случва жените, поради прекомерната си чувствителност, да преживяват напразно някои симптоми и да си измислят диагнози на всевъзможни заболявания. В такива случаи няма да е излишно да "играете на сигурно" и да кажете на лекаря за вашите опасения. А ранната ви регистрация ще увеличи шансовете за щастлив изход от бременността.
След 15-та седмица може да се появи жълтеникав секрет от зърната - това е коластрата, предшественица на млякото. До края на бременността млечните жлези продължават да се променят, стават 1-2 размера по-големи, отколкото преди бременността, ареолите се увеличават и потъмняват, зърната набъбват. Всичко това е необходима подготовка на организма за предстоящото кърмене. Коластрата се отделя все повече и повече и става по-гъста, а след раждането се превръща в мляко.
Ако внезапните промени, настъпващи в тялото ви тревожат, по-добре е да се консултирате с лекар, съветва акушер-гинекологът Наталия Евстратова.