През бременността теглото на жената се увеличава значително - средно с 10 до 14 килограма.
Това се дължи на няколко причини: Едната от тях е растящият плод, чиято маса по време на раждането е 3-4 кг.
За развитието на детето са необходими определени условия: матката на бъдещата майка се разтяга, става по-пълнокръвна, образуват се плацентата и амниотичната течност. Всичко това увеличава общото телесно тегло на жената.
Тялото на бъдещата майка претърпява значителни промени: появява се запас от мастна тъкан, която трябва надеждно да предпазва бебето от външни влияния, млечните жлези се увеличават, обемът на циркулиращата кръв се увеличава, в резултат на което телесното тегло на бременната жена също се увеличава.
Обикновено телесното тегло по време на бременност се увеличава постепенно, наддаването не трябва да бъде твърде голямо. По-едрите жени може да не получат никакво покачване на килограмите за дълго време от бременността, случва се дори да отслабнат. Много често жената започва да се движи все по-малко по време на бременността, но пък за сметка на това да яде все повече (особено през 2-рия и 3-тия триместър, когато токсикозата вече е преминала и стомахът започва да пречи на активния начин на живот на бъдещата майка).
Докато трае бременността бъдещата майка не винаги може да разграничи нормалното увеличение на теглото от прекомерното. В същото време, както прекомерното наддаване, така и недостатъчното наддаване се отразяват негативно на състоянието и на бебето, и на самата бременна жена.
Как бременната да разбере, че наддава в рамките на нормалното?
Няма единни правила и цифри, които да се използват за всички жени. Наддаването на тегло зависи от първоначалното тегло, от височината на бременната жена, от характеристиките на тялото ѝ, от продължителността на бременността. Средно увеличение от 350 грама на седмица се счита за нормално, но тази цифра е само ориентировъчна и не може да се смята за строг универсален критерий за всички бременни.
Защо е важно да следите теглото си по време на бременността?
Излишното килограми, натрупани по време на бременност, е много трудно да се изгорят след раждането на бебето, тоест на жената ще ѝ е много по-трудно да си върне стройната фигура. Но излишните килограми не само развалят външния вид, те могат да причинят и сериозни здравословни проблеми.
Доказано е, че затлъстяването е свързано с такива сериозни здравословни проблеми като атеросклерозата, хипертонията, сърдечни заболявания и с хормонални нарушения. Всички тези състояния могат да се проявят още по време на бременността, като по този начин усложняват нейния ход и процеса на раждане.
Поднорменото тегло по време на бременност е още по-опасно
Ако на детето му липсват необходимите хранителни вещества, развитието му се забавя, то може да се роди малко, да изостава от връстниците си във физическото и нервно-психическото си развитие. За самата бременна жена хранителните дефицити също не предвещават нищо добро, защото тялото ѝ дава всичко необходимо на плода и задоволява собствените си нужди, с каквото остане.
Това означава, че при хранителен дефицит нейният организъм може да не получи и нищо. В резултат на това организмът започва да използва вътрешните си резерви, появяват се болести на храносмилателната система, могат да се проявят и други латентни патологични процеси.
Така че, бъдещи мами: Внимавайте!
Красивата фигура наистина е важна за душевното здраве на всяка жена, но ако ще съсипвате здравето – вашето и на бебето ви, може да дойде момент, в който ще ви е все едно как изглеждате. И тук, както за повечето неща от живота, мярката е важна.
Спазвайте съветите на лекарите, за да намерите и здравословния, и естетичния баланс.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg