По време и след бременността тялото на жената се променя много. И ако излишните килограми могат да бъдат премахнати, то не е толкова лесно за майките да се справят с другите „следи“.
Става дума за разтягането или стриите, които често се появяват в периода на очакване на бебето и не изчезват след раждането. Ивиците по кожата се появяват поради разтягане и микроразкъсвания във влакната на дермата. Тялото се опитва да „закърпи“ празнините с помощта на съединителната тъкан.
На пипане те приличат на белези, а цветът им може да варира от светло розово до пурпурно лилаво. С течение на времето изсветляват, но все още причиняват на майката психологически дискомфорт.
Етапи на развитие на стриите
Възпалителен стадий - стриите са се появили преди 6 месеца от началото бременността. Между увредените участъци на кожата могат да се видят множество разширени съдове. Точно през този период е най-ефективно да започнете борбата със стриите – можете да използвате специални гелове и други продукти с такова предназначение. Тук е много важно да се избягват твърде агресивните въздействия върху кожата в този момент, защото това може само да влоши ситуацията.
Атрофичен стадий - стриите са се появили преди повече от 6 месеца. През този период няма следи от микроциркулация на кръвта в тъканите. Да се отървете от стриите става по-трудно, но все пак е възможно. Основните места, предразположени към стрии по време на бременност, са коремът, гърдите и бедрата. „Следите“ в тези зони не причиняват физически дискомфорт, но могат и нараняват женското самочувствие.
Как стриите влияят на състоянието на майката?
Изследвания на учени от Мичиганския университет показват, че стриите в някои случаи влияят негативно на емоционалното състояние на жените след раждането. Те дори могат да причинят следродилна депресия. Наличието на стрии кара много млади майки да се чувстват неудобно заради тялото си, пораждат им комплекси.
„След раждането бързо влязох във форма, но всеки път, когато се погледнех в огледалото, трепвах. Раета по корема и гърдите ми, белези по бедрата - вече дори вкъщи не мога да си позволя да нося къса пола или шорти. А да прекараме семейна ваканция на плажа е изключено. Срам ме е дори от себе си, да не говорим за мъжа ми. Стигна се до там, че бягам в друга стая да се преобличам. Сега тъжно гледам старите си снимки по бански и мечтая най-после да се отърва от тези омразни райета!“, споделя млада майка в мрежата.
Днес в магазините можете да намерите много козметика, която обещава премахване на стрии. Но, за съжаление, справянето с тях не е лесно. Много по-лесно е да се предотврати появата им.
Могат ли да се предотвратят стриите?
Предпазването от образуването на стрии трябва да започне възможно най-рано. В идеалния случай – още от първия месец на бременността. Тук е необходим комплексен подход:
Хранене. Балансираната диета е ключът към доброто здраве и правилното наддаване на тегло. В менюто на бъдещата майка трябва да има храни, богати на витамин Е, мастни киселини и протеини: риба, бобови растения, месо, зеленчуци, зърнени храни. Освен това тя трябва да намали количеството на захарта и да не забравя за режима на пиене на вода.
Студен и горещ душ. Промените в температурата спомагат за поддържането на еластичността на кожата и укрепват нейните клетки. Освен това можете да използвате четки от естествен косъм - лекият масаж ще бъде от полза.
Грижа за тялото. Постоянната хидратация ще помогне за поддържане на красотата на кожата. От втория-третия месец на бременността трябва да се използват редовно овлажнители и масла. По-добре е да ги прилагате с леки масажиращи движения, като обърнете специално внимание на корема, бедрата и гърдите.
Спорт. Леката физическа активност е разрешена само ако няма противопоказания. Това може да бъде фитнес или йога за бременни. Не забравяйте да правите редовни разходки на чист въздух. Дори спазването на всички тези препоръки обаче не може да гарантира липсата на стрии.
На пазара се предлагат гелове, които въздействат ефективно върху тези белези като помагат за изглаждане на стриите, намаляват сърбежа и зачервяването, предотвратяват прекомерното образуване на стрии.
Но като всеки медикамент и те могат да причинят нежелани странични реакции. Поради това преди употребата майките задължително трябва да се консултират със специалист.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg