Най-прекрасното ухание, което не може да се сравни с нищо.
Как миришат бебетата: естеството на миризмата, защо миришат, какъв е ароматът им? Мама и бебе имат специална връзка. Учените смятат, че миризмата на бебето влияе върху появата на тази силна привързаност - тя е специална, събуждаща най-добри чувства.
Този аромат буквално се удавя в нежност, кара ви да прегръщате детето си цял ден и нощ. И дори когато има умора и липса на сън, това ухание сякаш зарежда майката с енергия. Освен това учените не са разбрали напълно природата на тази миризма. Събрахме всичко, което сме научили за този удивителен бебешки аромат.
Някога е смятан за мит
Някои приписват наличието на миризмата на бебето на пудрата, бебешките кърпички и друга козметика за грижа за новородени. Но не можете да оспорите фактите: тази специфична миризма наистина съществува.
Освен това майките я усещат много по-остро от бащите. Това е като смущенията в съня – доказано е, че децата пречат на съня на майките, но не и на татковците. Шведски учени-медици, разчитайки на огромно количество обективни данни, отговарят на тези и много други въпроси, опровергават често срещани митове и разкриват предразсъдъци. Тяхното изследване предлага честен и спокоен поглед върху бременността, като дават на бъдещите майки разумни и практични съвети какво да очакват и какво ще се случи изневиделица. И едно от тези неща е:
Тази миризма ще изчезне след около шест седмици, така че отделете време да ѝ се насладите.
Майката е отговорна за миризмата на бебето
Учените смятат, че амниотичната течност, която заобикаля плода през 9-те месеца на бременността, през които расте в утробата, може да е причината за детската миризма. Вкусът на тази течност може да бъде повлиян от вкусовите предпочитания на майката. Между другото, започвайки от петмесечна възраст, детето вече е в състояние да прави разлика между вкусовете, така че се препоръчва да научите бебето на здравословна храна дори още по време на бременността.
Тайната на верникса
Вторият възможен източник на миризмата е верниксът, първичният лубрикант. Бебето идва на бял свят, покрито с тази бяла субстанция. Тя защитава кожата на бебето както в утробата, така и по време на раждането. Сега лекарите съветват да не се опитвате да измиете верникса възможно най-бързо. Смята се, че той предпазва бебето от евентуални инфекции още след раждането.
Миризмата влияе на мозъка
Основно на майката – няма какво да направите, татковци, мама и новороденото наистина имат специална връзка. Учените проведоха експеримент: те дадоха на жени, включително нераждали, да подушат пижами за бебета като в същото време разчитат мозъчната им активност. Оказа се, че в този момент както при раждалите, така и при бездетните, се събужда една и съща област на мозъка. Тя, може би, насърчава една жена да се грижи за бебето с тройна сила. Вярно е, че майките реагират по-силно. Може би защото бременността и раждането физиологично променят мозъка им.
Компенсация за труда
По някаква еволюционна причина, жените може би са по-възприемчиви към аромата на бебето. Учените дори предполагат, че радостта, която майката изпитва, когато вдишва аромата на бебето си, е предназначена да компенсира трудностите на родителството, за да направи майчинството по-приятно. Това не е метафизика: миризмата на деца стимулира производството на допамин в тялото на жената - хормонът на щастието.
Презареждане с енергия
Има и друга версия, която свързва нереалистичната издръжливост на младите майки и миризмата на бебето. Смята се, че благодарение на аромата на бебето, майката забравя за собственото си изтощение, пробуждат се нейните скрити енергийни запаси. Иначе е невъзможно да се обясни как една жена може да живее седмици на нередовно хранене и откъслечен сън.
Дълбока връзка
Както майката вдишва миризмата на бебето си, така и то вдишва нейната. Ето защо децата толкова моментално усещат състоянието на възрастен, който го държи в ръцете си. Ако майката е спокойна, ако диша равномерно и дълбоко, тогава бебето се държи по същия начин: успокоява се и заспива. Това „взаимно дишане“ укрепва връзката между майката и бебето.