Какво педизвиква коликите при новородените? Причината все още не е известна.
Съществуват теории за тяхното възникване - грешки в грижите, храненето, незрялост и т.н. Но нито една от тях не се признава за приоритет при образуването на колики, коментират педиатри.
Смята се, че детските колики са пристъпи на коремна болка. Предполага се, защото плачът на бебето показва болка. Ако няма други видими причини бебето да реагира със силен плач, предполагаме, че е заради колики. Бебето не знае как да обясни какво му е и лекарят може да диагностицира колики, като се фокусира върху определени критерии.
Какво да направите, ако смятате, че бебето ви има колики?
Първото и най-важно нещо е да не се паникьосвате. Абсолютно доказано е, че продължителността на пристъпа на плач може да се удължи, ако майката се тревожи, крещи, изпада в паника, изисква някакво действие от бащата, поставя бебето на гърдите си (при колики бебето ще откаже да суче, като правило). Не забравяйте, че увеличеният адреналин на майката влиза в млякото. Излиза извън нормата и това причинява още повече стрес за бебето и още по-дълъг епизод на плач.
Така че не изпадайте в паника. Струва ви се, че нещо му се е случило: апендицит, някаква друга болест и т.н. Най-правилното нещо, когато вече знаете, че бебето ви има многократни колики, е да влезете в стаята и да отвлечете вниманието му. Говорете му нежно. Погалете коремчето му. Носете го вертикално или както му харесва. Използвайте бял шум (например звук от пералня).
В крайна сметка всяко семейство има своя собствена рецепта. Резултатът от коликите винаги е един и същ - ще измъчат и вас, и детето, и ще преминат. Трябва емпирично да определите какво точно ще помогне на вашето бебе, за да го преодолеете по-бързо и с по-малко раздразнения за нервната му система. Адреналинът и безпокойството ви няма да му помогнат.
Ако е започнала атака на плач, си отговорете на въпроса: Заради колики ли е?
Проверете задължително и за други признаци на заболяване: висока температура, обрив, необичайна поза, подут корем – не дава да го докоснете, външни всякакви прояви, които биха могли да обяснят причината за пристъпа на плача. Може би му е горещо или пък студено, да е гладно, пелената да му е много стегната. Изключихте ли всички очевидни причини?
Опитваме се да го успокоим, галим коремчето, носим го на ръце вертикално или хоризонтално, повиваме го или, напротив, опитваме се да го съблечем. Използваме всички методи, които могат да помогнат чак до сядане в столчето и шофиране из града. По правило коликите изчезват след преминаване на газовете, детето произвежда няколко пъти и се успокоява.
Както виждате, няма лек за коликите. На някои ще помогне капки за колики или чай от копър. Ясно е, че последното е в сферата на медицинските рецепти, затова обсъдете ефективността на тези методи с вашия педиатър.
Съществува профилактика на коликите
Това са общоприети превантивни мерки и имат определен процент на ефективност: правилно настанете бебето към гърдата си, в устата на бебето трябва да е не само зърното, но и ареолата.
Избягвайте бебето ви да поглъща въздух. Първите порции мляко, което богато на лактоза, е по-добре да изцедите и едва след това да му дадете да суче. Диетата на кърмещата майка също е под съмнение като причина за коликите. Ако бебето ви се храни с шише, тогава правилният подбор на сместа може да помогне за проблема с коликите. Обсъдете това с лекар.
Важен е и изборът на бутилката. Тя трябва да бъде такава, че да осигури минимално количество погълнат въздух. Преди всяко хранене държите бебето по корем. Оказва се, че колкото по-дълго – толкова по-добре. След всяко хранене носете детето изправено, за да излезе от него целият погълнат въздух.
ВАЖНО: Няма доказателства, че некърменето има благоприятен ефект върху коликите. Важността на кърменето е ясна и не трябва да се изоставя поради колики. Майките на бебетата с колики страдат не по-малко от детето - тревожат се, не спят, не могат да отделят достатъчно време на по-голямото си дете, за съпруга си, да направят нещо вкъщи. Ето защо: Татковци! Прочетете тази статия. Вашата помощ ще бъде безценна за мама и бебето ви. Състои се в създаването на спокойна атмосфера у дома и всякаква възможна помощ, без никакви емоционални изблици. Оставете мама да си почине, да хапне, да си вземе душ.
Помагайте! Здравата майка е ключът към здравето на детето ви.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg