Рядко са родителите, които не искат да имат добре развити и физически, и умствено деца. А защо не и вундеркинд-и.
Затова мама и татко започват да обучават децата си още от първите месеци след раждането му и това напоследък става все по-популярно благодарение на многото литература по темата и на интернет.
И наистина съществуват много различни методики, по които родителите да се занимават с децата си още с раждането им. Добре е да се запознаят с тях, но съвсем не е нужно препоръките да се следват строго буква по буква. Могат да си изберат само онези методики, които им допадат и които се харесват на тяхното мъниче.
До навършването на годинка децата се ориентират повече по чувствата, но е напълно възможно да бъдат научени на това-онова. Заниманията на тази възраст подпомагат психомоторното развитие на бебето. А по-късно това ще му помогне във физическото и интелектуалното развитие.
За да има полза от тези занимания не бива да претоварвате с тях мъничето. Те не бива да са дълги, родителите на трябва да настояват за продължение, ако детето отказва. Фанатизмът да го направите супермен може да бъде опасно за детето. Ето някои предложения за занимания с най-малките.
Ушийте от ярка оцветена материя - филц, кадифе, хавлиен плат, големи цифри и букви с размерите на дланта на възрастен. Те трябва да са като възглавнички, което се получава с различни пълнители – вата, памук, хартия и други подобни. Показвайте на мъничето една буква или една цифра, като ясно изговаряте названието й. Така постепенно бебето ще научи с лекота азбуката и цифрите, ще развива малката моторика на ръцете, а също и възприемането на различните цветове при докосването им.
Това занимание може да започне от първите месеци на детето. Малко по-нататък можете да разпръснете цифрите и буквите върху постелка на пода, а детето да се опитва само да достигне онази, която му харесва.
Подобни игри не само са развиващи, но са и интересни на детето. Всичко това родителите трябва да правят под формата на игра, в която децата се включват с огромно желание. Правилното развитие на мъничето от най-ранна възраст дава успешен старт на детето в по-нататъшния му живот. Затова родителите не бива да разчитат единствено на детската градина, а да се занимават с детето си вкъщи. Доказано е, че най-голяма способност за усвояване на новости главният мозък има от 1 до 6-годишна възраст.
Много са предимствата на заниманията с детето вкъщи:
- Графикът на такива занимания можете да ориентирате по времето, в което детето ви е способно да се занимава. Родителите бързо се ориентират в темперамента на чедото си, интересите му, дневния му режим.
- При заниманията с мъничето родителите могат да използват някакви стихчета, скоропоговорки, песнички, които да настройват детето към заниманията във вид на игри.
- Всичко за заниманията трябва да е близко до вас. Не е нужно да е нещо скъпо от магазина, може да е направено с подръчни материали.
- Времето, което ще прекарате с вашето мъниче, е безценно. Всички негови успехи, нови знания и умения – ще бъдат плод на този ваш необикновен труд.
В детската градина
Педагозите в детските заведения имат три задачи по отношение на децата – образователна, възпитателна и развиваща. Те отчитат всички психологични и възрастови особености на детето и могат да му представят информацията във вид, в който детето може да я възприеме.
В градината децата могат да усвоят такива навици, които не винаги успяват да им дадат родителите. Например навикът самостоятелно да изследват околността, научават се да работят в колектив, което при домашни условия е невъзможно.
Занимания с фитбол
Действа положително на физическото развитие на детето, подобрява вестибуларния му апарат, подпомага пространствената му ориентация. Тези занятия могат да се провеждат на третия месец от раждането.
Като начало пробвайте леки полюшвания върху топката, като положите детето върху нея по корем. Може и по гръб. При следващите упражнения може да поставите детето на топката, като лекичко натискате пъпчето или коремчето в зависимост от положението на детето. Топката трябва да започне да пружинира.
Упражнението подскачане трябва да изпълнявате като притиснете фитбола между краката си. Сложете детето на топката и като поддържате гръбчето му, научете го да поoскача. Това занимание обикновено преминава много весело, кърмачетата го харесват.
Упражнения с разноцветни малки топчици
За развитието на слуха на детето са подходящи разноцветни малки топчици с камбанки в тях. Топките с малки меки шипчета развиват малката моторика на детето, с тях можете да правите и лек масаж на стъпалцата му. Текстилните топчета помагат детето развива хващателните си навици.
От момента, в който мъничето навърши годинка занятията вече могат да се усложняват. Те трябва да имат за цел развитието на речта, слуха, зрението, паметта, неговата способност да мисли логично, да бъде внимателно, да се запознава с околния свят. За всичко това мама и татко могат да съдействат на детето си, което ще се развива добре и физически, и интелектуално.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременността, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg