Днес обръщаме поглед към най-важните въпроси, свързани с отглеждането на бебето през първите 12 месеца, а именно – коликите, предпазването от грип, приема на вода и ваксините.
По тези теми си поговорихме с педиатъра д-р Веселина Кендерова от Acibadem City Clinic болница Токуда по време на събитието на Мисия Бебе - „Уъркшоп за родители“. Ето какво ни сподели самата тя:
- Д-р Кендерова, как да предпазим малкото човече от грип?
- Всяка година има грипове и респираторни инфекции, а най-важното, което трябва да знаете за вирусите е, че за да съществуват те, им трябва жива клетка. Тези инфекции не издържат в общото пространство повече от 2 до 4 ч. И заради това, което се събираме повече хора в едно затворено пространство, дори и само един болен да кихне или да се изкашля, вече можем да се заразим. В тази връзка е важно да не се събират много хора в на едно място в затворени пространства по време на грипни епидемии. В никакъв случай не лишавайте детето си от разходки, нека просто те да бъдат навън и на чист въздух. Другият важен момент е редовното проветряване на помещенията у дома.
Тук трябва да спомена и че е съществено, дори с риск да развалите семейните отношения с някого, да спазвате дистанция, ако някой „леко“ киха или кашля. Защото той може да не престрада вируса, тъй като го кара за пореден път, но тази инфекция може да причини сериозен респираторен проблем на детето ви. Избягвайте контакти с болни хора! Но ако все пак, въпреки всички тези превенции, бебето се разболее, трябва да посетите лекар.
- Защо коликите предизвикват ужас в родителите и какъв е вашият съвет за справяне с тях?
- Родителите трябва да знаят, че развитието на бебето не страда от коликите. Те се дължат на незрялост на нервната и храносмилателната система на малките бебета. Счита се, че те започват между 2-рата и 3-тата седмица след раждането и би трябвало да изчезнат до 3-4 месец, но при някои деца могат да продължат и по-дълго. Срещат се еднакво често и при децата, които ядат карма, и при тези, които са на адаптирано мляко. Това е така, защото и в двата вида млека има лактоза и когато бебето се храни много лакомо, тя стига до дебелото черво и заради недостатъчно добре развитата храносмилателна система, бебето няма достатъчно ензими, за да я разгради. Тогава тя ферментира в дебелото им черво и образува газове, които бебето усеща като болка. Също така, когато детето се храни много лакомо, то поглъща въздух, което води до допълнителното образуване на още газове. В тази връзка е много важно родителите да могат да преценят кога бебето плаче, защото е гладно и кога плаче, защото има колики. Ето защо е важно да му бъде изграден хранителен режим и да се храни на 2-3 часа, не по-често. Разбира се, в днешно време на пазара се предлагат и много медикаменти против колики.
Когато бебето плаче, защото има колики, е най-добре да го гушнете, защото по този начин ще затоплите коремчето му.
- Когато предлагаме вода на бебето си, каква трябва да бъде тя?
- Много е важно водата да е бактериално чиста. Едно време например преварявахме водата, защото една инфекция на стомашно-чревния тракт при бебето е сериозно предизвикателство. Когато предлагаме вода на бебе до 1 г., тя трябва да бъде бедна на минерали, защото в противен случаи ще натоварим бъбречната му функция. Най-подходящо е да дадете на детето изворна вода.
- За или против ваксините сте?
- Аз съм педиатър и привърженик на медицината, базирана на доказателства. Ваксините са доказали своята ефективност през десетилетията. В днешно време не познаваме болести, като вариолата, благодарение на имунизацията. Вие не сте виждали, но аз съм, как умират кърмачета от чернодробна кома, защото не са били имунизирани срещу хепатит В. Виждала съм и как родители, когато се получи бум на морбили, пристигат при нас и ни питат какво да правят при положение, че не са имунизирали детето си. В такъв момент ние педиатрите нямаме какво да им кажем, защото вече има епидемия и е късно.
Смятам, че имунизирането на децата с общоприетите ваксини е най-егоистичният родителски акт, който може да ви хрумне, защото вие го предпазвате и в същото време се лишавате от притеснението, че те може да се заразят с някои болести. В противен случай вие ще се опитвате да ги предпазите от всички, видими или невидими, инфекции. Ще се притеснявате, когато детето ви порасне и започне да пътува и да посещава екзотични дестинации. Но ако сте го имунизирали, ще ви бъде малко по-спокойно, защото знаете, че сте го предпазили.
Няма нито една сигурна медицинска публикация, обоснована на научни факти, която да докаже, че някоя ваксина е предизвикала наличието на една или друга болест при детето.
Аз съм напълно ЗА ваксините, които са от редовния имунизационен календар, защото съм виждала какво може да се случи, ако един пациент не е имунизиран.
Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате въпроси, свързани със забременяването, бременност, раждането и отглеждането на детето през първите месеци, не се колебайте да ги зададете на missionbaby@woman.bg