Попитахме адвокат Диляна Матова защо днес повечето двойки предпочитат да не сключват брат
"Кой се жени в наши дни?" Този въпрос, който обикновено бива зададен с невъпросителен тон и не влачи след себе си отговор, бива хвърлян в пространството открай време. Много хора са на мнение, че днес бракът е демоде, и че за да живееш с някого и да създадеш семейство, изобщо не се налага да правиш сватба. Темата е дълга и мнения дебнат отвсякъде. Затова отново се обърнахме към адвокат Диляна Матова. Попитахме я защо според нея хората не биха искали да сключат брак, като преди това погледнахме цифрите. Според Националния статистически институт сключените бракове за изминалата 2018-а година в България са общо 28 961 и тенденцията през последните 10 години определено е възходяща.
Ето и мнението на адвокат Матова:
Въпросът е по-скоро житейски, а не толкова правен. Смятам, че причините за това почти винаги са субективни (като изключим съображенията, свързани с материални последици на един брак) и насочени към вътрешната нагласа на партньора. Най-често хората не искат да сключват брак, защото смятат това за остаряло и скъпо удоволствие. Притесняват се какво следва при един развод, разноски, дела…..Предпочитат да съжителстват без брак, т.к. го смятат за усложнение. Това се наблюдава не само в България, а и в глобален аспект. Донякъде има правота в това отношение, но все пак повечето хора пропускат да разсъждават върху ползите от сключването на гражданския брак. Смятам, че института на гражданския брак няма да изчезне заради неговата материална основа. Все пак законът предполага определени права за съпруга, които са изключени при фактическото съжителство. Например. наследствените отношения възникват само между съпрузи, а не и между хора, които само съжителстват заедно, макар и да са семейство.
А как се отнася законът към съжителството и последвалите деца?
Предполагам се има предвид фактическо съжителство без брак. В тези случай законът не прави разлика между децата, родени в брак, и тези извън брак, стига, естествено, техният произход да е установен.
По закон произходът от майката се определя от раждането и майката на детето е жената, която го е родила, включително при асистирана репродукция. Поради това най-често срещаната хипотеза е за установяване на произход от бащата. Обикновено, това става извънсъдебно чрез т. нар припознаване. Извършва се лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.
Ако и вие имате въпроси, които бихте искали да зададете на адвокат Матова, не се колебайте да ни пишете: missionbaby@woman.bg